NBA: Jokić oficjalnie MVP, ale ile głosów dostał Embiid?

3
2355

Dzięki Adrianowi Wojnarowskiemu już kilka dni temu wiedzieliśmy, kto otrzyma statuetkę MVP za sezon 2021-22. Po dzisiejszym ogłoszeniu przez NBA oficjalnych wyników poznaliśmy jednak liczbę głosów dzielących dwóch najlepszych zawodników rozgrywek – Nikolę Jokicia i Joela Embiida. Ich rywalizacja zapisała się w historii.


13 – tylu zawodników w historii NBA zdobywało nagrodę MVP w dwóch kolejnych sezonach. Nikola Jokić stał się jednym z nich i dołączył do elitarnego grona legend najlepszej ligi świata. Od dłuższego czasu można było sądzić, że rywalizacja o tegoroczną statuetkę jest jedną z najbardziej wyrównanych od lat. Ogłoszone przez ligę oficjalne wyniki jedynie nas w tym fakcie utwierdziły.

Z 65 głosami na pierwsze miejsce Jokić przeszedł do historii. Ostatnim zawodnikiem, któremu udało się zdobyć statuetkę z taką ilością 10-punktowych głosów, był w sezonie 2005-06 Steve Nash. Drugi w głosowaniu Joel Embiid zdobył łącznie 706 punktów, a trzeci Giannis Antetokounmpo – 595.

Po prostu wiedziałem, że tak się stanie. Oczywiście, gratulacje dla Nikoli. Zasłużył na to. Miał niesamowity sezon – powiedział za pośrednictwem ESPN Embiid. – Nie sposób oceniać tę decyzję. Było wielu kandydatów, mogło się to potoczyć w każdą stronę. Myślę, że w każdym roku chodzi o to, co zdecydują dziennikarze i co pasuje do narracji – dodał Kameruńczyk.

Te rozgrywki są kolejnym przykładem globalizacji NBA. Nigdy w historii nie zdarzyło się, aby całe podium głosowania na MVP obsadzili gracze spoza Stanów Zjednoczonych, a w pierwszej piątce było czterech takich zawodników. Jeszcze kilka dekad temu trudno było sobie wyobrazić, że cztery kolejne, najbardziej pożądane w koszykarskim świecie statuetki zgarną w Ameryce obcokrajowcy. To z pewnością duży krok dla wzrostu popularności ligi w innych częściach świata.

W tym sezonie Nikola Jokić notował średnio 27.1 punktów, 13.8 zbiórek oraz 7.9 asyst na mecz. Ponadto środkowy, jako pierwszy zawodnik w historii zapisał na swoim koncie w jednych rozgrywkach łącznie ponad 2000 punktów, 1000 zbiórek i 500 asyst.

Już dziś! W czwartek 12 maja o godz. 21:00 kolejny odcinek podcastu PROBASKET Live – zapraszamy na transmisję w serwisie YouTube.

3 KOMENTARZE

  1. „Z 65 głosami na pierwsze miejsce Jokić przeszedł do historii. Ostatnim zawodnikiem, któremu udało się zdobyć statuetkę z taką ilością 10-punktowych głosów, był w sezonie 2005-06 Steve Nash. ” Dlaczego nie sparwdzacie co piszecie. Codziennie macie błędy. Sprawdź sezon 2015/2016 Currego

  2. Przeież Steph Curry był pierwszym jednogłośnym MVP czyli zebrał wszystkie mozliwe głosy za 1 miejsce?!!

  3. Chyba chodziło o wygraną z najmniejszą liczbą głosów za 1 miejsce od sezonu 2005-2006, bo wtedy Steve Nash wygrał z 57 głosami, a dotychczas wszyscy zwycięzcy mieli ich więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj