W corocznym zestawieniu Sportico, lider Los Angeles Lakers znalazł się na 1. miejscu sportowców, którzy w przekroju ostatnich dwunastu miesięcy zarobili najwięcej pieniędzy. Tylko część tej sumy to jego wynagrodzenie z kontraktu NBA. Biznes zatem idzie całkiem dobrze. 


W sezonie 2021/22 37-letni LeBron James znów starał się oszukać upływający czas, ale pomimo tego, że wiele razy ciągnął Los Angeles Lakers na własnych barkach, nie był w stanie stworzyć wystarczającej różnicy. Lakers nie zagrali nawet w play-offach. Znacznie lepiej James i jego “ekipa” poradzili sobie poza parkietem. Według wyliczeń Sportico, za ostatnie dwanaście miesięcy LBJ zarobił 127 milionów dolarów, co jest najlepszym wynikiem wśród sportowców całego świata. 

W TOP 100 najlepiej zarabiających sportowców znaleźli się przedstawiciele dziewięciu różnych dyscyplin. Suma ich zarobków to niewiarygodne 4,5 miliarda dolarów. To wszystko pieniądze z kontraktów, umów sponsorskich oraz wszelkich inicjatyw biznesowych. Wynik jest o 6 punktów procentowych lepszy w porównaniu z zeszłym rokiem. Poniższa tabelka pokazuje, jak wiele dani sportowcy zarobili ze swoich kontraktów i zwycięstw oraz z pozostałych źródeł dochodu. 

LBJ wśród sportowców ma najwyższy kontrakt na swoją linię butów. Poza tym jest powiązany z takimi markami jak Nike, Rimowa, Walmart, GMC, AT&T, PepsiCo i ostatnio Crypto.com. Stał się de facto przykładem zmian, jakie zachodzą w świecie sportu oraz w ocenie wartości sportowca przez partnerów biznesowych. Dużą wartość w tym kontekście odgrywają możliwości reklamowe, czyli liczba followersów na poszczególnych platformach społecznościowych. 

W czołowej dziesiątce najlepiej opłacanych spośród koszykarzy NBA znaleźli się także Stephen Curry z kwotą 86,2 miliony dolarów oraz Kevin Durant z 85,9 milionami dolarów. Co łączy całą trójkę? Każdy z nich ma firmę produkujące filmy: LeBron James SpringHill Company, Stephen Curry Unanimous Media, natomiast Kevin Durant Thirty Five Ventures. Poniżej natomiast zestawienie najlepiej zarabiających sportowców w różnych dyscyplinach.

Już dziś! W czwartek 12 maja o godz. 21:00 kolejny odcinek podcastu PROBASKET Live – zapraszamy na transmisję w serwisie YouTube.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj