Dallas Mavericks czeka pracowity off-season. Luka Doncić zaraz wejdzie w swój ostatni rok obowiązującej umowy, co oznacza, że klub już teraz powinien zaoferować swojemu gwiazdorowi wstępne warunki nowego kontraktu. Mają być one rekordowo wysokie.

Na konferencji prasowej po ostatnim meczu serii z Clippers, Luka Doncić zapytany został o chęć pozostania w Mavericks i podpisanie przysługującemu mu tzw. super-maksymalnego kontraktu. Uśmiechając się odrzekł – Myślę, że znacie odpowiedź – czym rozpoczął spekulacje na temat kwoty, którą nie długo mogą przedstawić mu w Dallas. Wszelkie dywagacje zakończył Bobby Marks, który poinformował o przewidywanej pensji Słoweńca na kolejne lata. W przyszłym sezonie, który będzie jednocześnie ostatnim na starej umowie, Doncić zarobi 10 milionów dolarów, jednakże za dwa lata ta kwota będzie już o ponad trzy razy wyższa.

Nowy kontrakt Słoweńca ma opiewać na 201.1 milionów dolarów, płatnych w pięć lat. W każdym kolejnym sezonie stanowić ma on około 30% tzw. salary cap całego klubu z Dallas. Marks donosi, że kwoty umowy mają rozkładać się następująco:

2022-23 $34.7M

2023-24 $37.5M

2024-25 $40.3M

2025-26 $43.1M

2026-27 $45.9M

Dla porównania, w swoim ostatnim roku umowy Doncić zarobi więcej niż za cały obecny sezon Stephen Curry – najwyżej opłacany obecnie zawodnik NBA. Ponadto, jeżeli cała transakcja dojdzie do skutku, Słoweniec stanie się pierwszym w historii graczem, którego pierwsza „regularna” umowa (po tzw. rookie kontakcie) przekroczy granicę 200 milionów dolarów.

Lider Mavs potwierdził już uczestnictwo w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Zawodnik na dniach ma przybyć do Europy, gdzie z reprezentacją Słowenii odbędzie krótkie zgrupowanie. Jeżeli wraz w kadrą awansuje na Olimpiadę, to okres na odpoczynek przed kolejnym sezonem NBA dla 22-latka skróci się do zaledwie około miesiąca.
6 KOMENTARZE

 1. Dobra decyzja z Igrzyskami Olimpijskimi. W jego przypadku lepiej żeby grał i trenował niż przyjechał z nadwagą i bez formy jak przed obecnym sezonem. Zła decyzja z przedłużeniem z Mavs. Doncić już dziś ma papiery na wygrywanie mistrzostwa, ale potrzebuje do tego mocnej drużyny z drugim superstarem. Nie powinien tracić w Dallas kolejnych kilku lat kariery na walenie głową w mur.

  • trochę nie podoba mi się narracja że jak ktoś jest bardzo dobry to już raz dwa ma uciekać z zespołu który na dzisiaj nie ma szans na mistrza (podobne głosy były odnośnie Lavine’a), Luka jest młody i ma czas na niejedno mistrzostwo, może Cuban stworzy mu do tego warunki w Dallas

  • @Mao Lao
   pewnie, powinien dołączyć do Nets za minimalną kasę, wtedy by pokazał klasę ;p

  • @pan egiryk

   pewnie, zostanie wyrobnikiem jak Gortat bez mistrzostwa, ale z dużą kasą, przecież o to chodzi w NBA… 😛

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj