Jeszcze tydzień temu nowy trener Houston Rockets mówił, że jego drużyna będzie grała o mistrzostwo. Okazuje się, że nawet jeśli będzie, to w bardzo zmienionym składzie – najprawdopodobniej bez Russella Westbrooka! Na listę transferową trafił też były gracz Rakiet – Chris Paul. Przymierzany jest już chyba do kilkunastu drużyn i trwają gorące dyskusje, gdzie pasowałby najlepiej, a gdzie nie. Zapraszam na przegląd wydarzeń z ostatniego tygodnia w NBA!


W każdy piątek o godz. 7:00 będziemy publikować podsumowanie najważniejszych wydarzeń i informacji ze świata NBA z dodatkowymi komentarzami oraz linkami do naszych artykułów. Zapraszam.

Dotychczasowe publikacje, podsumowania „Tydzień w NBA” znajdziecie tutaj>>

Co przed nami?

  • 16 listopada możliwość dokonywania transferów.
  • 18 listopada Draft NBA.
  • 20 listopada otwarcie rynku „free agents”, czyli „wolni agenci” mogą oficjalnie rozmawiać z klubami (polskiego czasu będzie to minuta po północy w nocy z 20 na 21 listopada)
  • 22 listopada (godz. 18:01 czasu polskiego) zawodnicy mogą podpisywać umowy.
  • 1 grudnia rozpoczęcie obozów przygotowawczych.
  • 22 grudnia rozpoczęcie sezonu NBA. Drużyny rozegrają po 72 mecze (zamiast 82), a sezon zasadniczy zakończy się w połowie maja, a nie tak jak to było zawsze w połowie kwietnia. Ostatni mecz finałów ma być rozegrany najpóźniej w połowie lipca.
  • Listę „wolnych agentów” z podziałem na drużyny znajdziecie tutaj>>

Zapraszamy na LIVE

  • W piątek 13 listopada o godz. 19:00 wspólnie z Marcinem Gortatem i Kamilem Chanasem zapraszamy na dwugodzinne studio EWINNER LIVE NBA. Transmisja na YouTube. Więcej informacji tutaj>>

Najważniejsze informacje

  • Nie należy żartować z pomysłów Marka Cubana, bo on często te, które nam się wydają szalone, realizuje. Dlatego nie zdziwiłbym się jakby Mavs pozyskali w najbliższych dniach nowego zawodnika grającego na wysokim poziomie, który dołączyłby do duetu DoncićPorzingis. A gdyby to był Rudy Gobert? Czy gra na dwie wieże z Porzingisem, który rzuca z dystansu sprawiłaby, że zespół z Dallas dołączyłby do grona faworytów na Zachodzie? Zachód znów będzie bardzo mocny, ale taki transfer wydaje się być ciekawy. Otwierający pewne możliwości, nowe rozwiązania. Przydałby się jednak ktoś dobry na obwód, no ale nie można mieć wszystkiego. Więcej o tym pomyśle w artykule Michała Kajzerka>>
  • Los Angeles Lakers przymierzają się do pozyskania Serge’a Ibaki (więcej tutaj). Ibakę jednak do gry w Nets próbuje przekonać Kevin Durant (więcej tutaj). Lakers biorą jednak pod uwagę inny scenariusz. W zamian za Kyle’a Kuzmę mogliby z San Antonio Spurs pozyskać DeMara DeRozana (więcej tutaj). To byłby bardzo ciekawy ruch. DeRozan to maszyna do zdobywania punktów. Nie jest strzelcem z dystansu, ale rzadko się zdarza, aby zawodnik grający na pozycji 2 lub 3 trafiał za dwa punkty ze skutecznością 54%! Poza tym potrafi kreować sobie pozycje do rzutów lub wjazdów. Nie rzuca z dystansu, ale wciąż mógłby bardzo pomóc Lakers. Szczególnie w sytuacjach, kiedy trzeba zdobywać punkty w ważnych momentach. Nie boi się odpowiedzialności i pod nieobecność LeBrona na parkiecie mógłby brać na siebie ciężar gry. Jeśli taki transfer doszedłby do skutku, to kibice Lakers powinni być zadowoleni. Ważne też oczywiście, kto jeszcze dołączy do Jeziorowców. Na pewno potrzebują strzelców z dystansu, aby rozciągnąć grę i dać przestrzeń do gry 1 na 1 LeBronowi i Davisowi. A jeśli Rajon Rondo nie przedłużyłby umowy, to w jego miejsce mógłby przyjść np. Jeff Teague. Myślę, że możemy być zaskoczeni ilu graczy – weteranów będzie chciało grać w Lakers. Może Derrick Rose? Może też Carmelo Anthony? Ważne pytanie: co będzie z Dwightem Howardem?
  • Wszyscy mówią, że w gronie faworytów na Zachodzie znów będą Golden State Warriors. W końcu Steph Curry, Klay Thompson i Draymond Green będą zdrowi, głodni gry i zwycięstw. Problem jednak w tym, że duży wpływ na mistrzostwa Wojowników mieli także gracze drugoplanowi. Zmiennicy, którzy pasowali do systemu i trener Steve Kerr mógł na nich liczyć. Teraz ci rezerwowi są inni i nie wiemy czy będą w stanie dać tyle co Livingston czy Iguodala. Warriors mają jednak Wigginsa i drugi numer w Drafcie. To może być bardzo cenna karta przetargowa, kiedy dojdzie do negocjowania transferów. Warriors nie potrzebują młodego zawodnika z Draftu. Będą raczej nastawieni na korzystne transfery, aby wzmocnić drużynę zawodnikami gotowymi na grę o mistrzostwo. Dlatego nie zdziwię się, jeśli oddadzą zarówno Wigginsa, jak i drugi numer w Drafcie. Ostatnio mówi się, że LaMarcus Aldridge miałby trafić do Warriors (więcej tutaj). Z nim w składzie, to byłaby bardzo, ale to bardzo silna drużyna. Nie wiem czy w notowaniach bukmacherów na faworytów do mistrzostwa nie awansowaliby wtedy na 1. miejsce. Jeśli jeszcze przyjdą wartościowi weterani, to znów możemy być świadkami dominacji tej drużyny. Trzeba jednak pamiętać, że rok przerwy to dużo. NBA poszła do przodu i nikt się na nikogo nie oglądał. Nikt na nikogo nie będzie czekał, a kolejni rywale weszli na wyższy poziom. Jestem niemal pewien, że Warriors dokonają kilku ciekawych, może nawet zaskakujących ruchów, ale czy to przybliży ich do powrotu na szczyt?
  • Wszystko wskazuje na to, że w Houston dojdzie do rewolucji w składzie. Russell Westbrook chce podobno odejść i Rockets już szukają partnera do transferu. Najpierw mówiło się, że chcieliby go w swoim składzie New York Knicks (więcej tutaj). O Clippers nie wspominam, bo wydaje się być nierealne. Znów z PG13 i jeszcze Kawhi Leonardem na obwodzie? To się nie trzyma kupy. Harden podobno na razie śpi spokojnie, ale też nie zdziwię się jak zażąda transferu, albo jak Rockets sami stwierdzą, że trzeba zmienić koncepcję (więcej tutaj).
  • Wróćmy jednak do Westbrooka. Podobno zainteresowani jego pozyskaniem są Charlotte Hornets (więcej tutaj). To nie do końca pasowałoby do Michaela Jordana, który (jak głosi legenda) nie mógłby znieść wielkiej gwiazdy w składzie Szerszeni. Westbrook na pewno jest gwiazdą NBA (w końcu MVP sezonu 2016/17). W Hornets mógłby znów być liderem drużyny i tak zwanym „jeźdźcem bez głowy”, czyli podejmującym czasem kontrowersyjne decyzje, grającym widowiskowo, notującym średnio triple-double. To jednak mogłoby się nie przełożyć na wygrane. Chociaż Wschód jest słabszy i mogłoby mu iść znacznie lepiej, niż myślimy. A skąd w ogóle pomysł na Westbrooka w Charlotte? RW jest twarzą „Jordan Brand”. Wyobraźmy sobie więc, że zawodnik ze stajni marki Jordan trafia do Hornets. Gra widowiskowo, kibice zachwyceni, a Jordan Brand angażuje się jeszcze mocniej finansowo, aby wesprzeć klub… i z tego uzbierałoby się na pensję Westbrooka. Brzmi trochę fantastyczanie? Ale czemu nie?
  • Jeśli nie Hornets, to dobrą ścieżką dla RW byłoby przejście do New York Knicks. Westbrook odwróciłby trend i skupił uwagę mediów. Awansowałby pewnie do play-offów i znów wykręcał niesamowite statystyki. Co prawda do mistrzostwa by ich nie poprowadził, ale dla Knicks i tak okazałby się zbawieniem. Realne?
  • Bardzo dużym wzmocnieniem każdej drużyny byłby Jrue Holiday. W Nowym Orleanie kontynuują przebudowę i nie widzą dla niego miejsca. Dokładnie dla jego wysokiego kontraktu – w nadchodzącym sezonie zarobi 26 milionów dolarów, a w kolejnym ma „opcję zawodnika”, czyli sam zdecyduje czy w życie wchodzi umowa w wysokości 27 milionów dolarów. Pelicans muszą mieć miejsce w Salary Cap dla Brandona Ingrama (przygotują dla niego „maxa”). Po Holidaya już podobno zgłosili się Hawks (więcej tutaj), ale myślę, że tak naprawdę jest kolejka chętnych i Pelicans mają w czym wybierać.
  • Przed sezonem spodziewałbym się też transferów z udziałem takich graczy jak Victor Oladipo (Pacers) czy Aaron Gordon (Magic), a przede wszystkim Chris Paul (Thunder). Po tym jak napisałem wczoraj o kolejnych klubach, które mogłyby chcieć CP3 u siebie, pomyślałem nawet, że się zaciąłem i znów piszę tym samym zawodniku (Artykuł o tytule: Chris Paul do Knicks, Bucks, Clippers, Sixers? A może Suns? znajdziecie tutaj). Temat wydał mi się jednak bardzo ciekawy, bo lubię patrzeć na transfery z szerokiej perspektywy i analizować, czy dany zawodnik pasowałby do tej drużyny, albo czemu by nie pasował itd. Tematem CP3 zajęto się w programie The Jump (ESPN) i przy każdej propozycji padały konkretne argumenty za i przeciw – boiskowe oraz poza boiskowe. Ja tylko przybliżyłem temat, a jeśli ktoś chciałby posłuchać ekspertów, to pod tym artykułem znajdują się dwa znakomite odcinki The Jump. Warto.

Pozostałe informacje

  • Co słychać w Sixers? Daryl Morey na pewno nas czymś zaskoczy, ale czy naprawdę już szuka transferu Bena Simmonsa lub Joel Embiida? Trudno mi w to uwierzyć. A takie historie, że na pewno nie będzie transferu Embiida (więcej tutaj) do mnie nie przemawiają. NBA to przede wszystkim biznes i jeśli pojawi się okazja, a Morey znany jest z zaskakujących ruchów, to nie zdziwię się jak jeden z tej dwójki opuści Filadelfię. Ben Simmons za Jamesa Hardena? To byłoby ciekawe. Harden na Wschodzie! WOW! Ciekawe też jak będzie wyglądała współpraca trenera Doca Riversa z Moreyem. Czy oni się na pewno dogadają? Czy nie będą mieli innego spojrzenia, innej filozofii, innych pomysłów?
  • O nowym sezonie nie wiemy zbyt wiele. Nie wiemy ilu kibiców będzie mogło być w halach? Czy NBA zgodzi się na wypełnianie trybun od początku? Jakie wprowadzi procedury? Liczba widzów zależy od przepisów w danym mieście, więc tutaj będzie trzeba się dostosować. Napisałem kilka dni temu o pomyśle, który miałby zapewnić zawodnikom NBA większe bezpieczeństwo i zmniejszyć liczbę przelotów. Czy rozwiązanie baseballowe sprawdziłoby się w NBA? Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł. Zapraszam do lektury całego tekstu na ten temat>>
  • W kontekście szybkiego powrotu do gry i rozpoczęcia sezonu NBA 22 grudnia padają pytania o zdrowie zawodników. Niektórzy twierdzą, że czeka nas plaga kontuzji (więcej tutaj). Musimy jednak pamiętać, że niektórzy nie grali od marca, a inni pojawili się w bańce tylko na kilka tygodni. Nie jest więc tak, że wszyscy mają mało czasu na regeneracje. To tyczy się tylko zespołów, które grały w finałach i ewentualnie finałach konferencji. W tej sytuacji wszystkie oczy będą skierowane na LeBrona Jamesa, który w grudniu skończy 36 lat.
  • W czwartek Michał Kajzerek napisał o tym, że być może kibice będą oglądali mecze już od początku sezonu. Sprawa jest skomplikowana. Odsyłam do tekstu>>
  • Zaangażowanie NBA w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych przyniosło efekt. Rekordowa frekwencja, ale też zwycięstwo kandydata Demokratów – Joe Bidena. Zobaczcie jak zawodnicy zareagowali na wyniki wyborów>>
  • O kilku zmianach i decyzjach na ławkach trenerskich napisaliśmy tutaj>>
  • Tim Duncan nie będzie już trenerem. Szkoda, bo była szansa, aby legendarny zawodnik został kiedyś głównym szkoleniowcem w NBA. Duncanowi chyba się ta praca nie spodobała (był jednym z asystentów w Spurs). Takie życie. Ma na koncie miliony i może robić co chce. Może też nie robić nic. Więcej tutaj>>

Do poczytania

  • Polecam ciekawy artykuł o polskich akcentach w NBA. Nie tylko Marcin Gortat, Cezary Trybański czy Maciej Lampe. Zawodników związanych z naszym krajem było w NBA znacznie więcej. Cały artykuł tutaj>>
  • Dominik Kołodziej przygotował długi tekst o tym ile pieniędzy stracą kluby NBA w nadchodzącym sezonie. Całość tutaj>>
  • Michał Kajzerek napisał o Brooklyn Nets. Kevin Durant i Kyrie Irving razem? Pod względem koszykarskim „złoto”, ale projekt z dwoma zawodnikami, którzy mówiąc delikatnie, zachowują się jakby żyli w innym świecie, może przynieść chyba tylko dwa rozwiązania – wielki sukces, albo spektakularną porażkę. Więcej na ten temat w artykule Michała>>

Do obejrzenia

  • Ciekawy materiał od naszego Partnera – zakładów bukmacherskich eWinner. Marcin Gortat opowiada o sytuacjach i radach, które zmieniły jego życie. Całość tutaj>>
  • Dominik Kołodziej napisał o Anthonym Edwardsie, który ma duże szanse na wybór z pierwszym numerem Draftu. W artykule znajdziecie dużo filmików z najlepszymi zagraniami Edwardsa. Jednego możemy być pewni – w przeciwieństwie do LaMelo Balla Edwards jest gotowy do gry w NBA pod względem fizycznym. Jest silny, skoczny, ma dynamit w nogach, a to już bardzo dużo. Niezbędne, aby poradzić sobie w najlepszej lidze świata. Więcej tutaj>>
  • Keep The Beat, czyli Łukasz Szwonder, przygotował specjalny materiał na YouTube, gdzie tłumaczy na czym polega rynek wolnych agentów. Do obejrzenia tutaj>>
  • W piątek 13 listopada o godz. 19:00 wspólnie z Marcinem Gortatem i Kamilem Chanasem zapraszamy na dwugodzinne studio EWINNER LIVE NBA. Transmisja na YouTube. Więcej informacji tutaj>>

Do pośmiania się

  • Shaqtin’ A Fool jest naprawdę zabawne. Zachęcam do obejrzenia zestawienia wszystkich śmiesznych, niecodziennych, czasem kontrowersyjnych sytuacji, jakie miały miejsce w NBA podczas „bańki”, czyli meczów, które latem rozgrywane były w Disneylandzie. Więcej tutaj>>

Dziękuję, że wytrwałeś do końca. Może uważasz, że o czymś ważnym zapomniałem? Napisz w komentarzu, albo dołącz do dyskusji w naszej grupie na Facebooku.

Idea jest taka, że w każdy piątek o 7 rano, czy to w sezonie, czy poza sezonem, będziemy publikować podsumowanie tygodnia ze świata NBA. Zapraszam, a jeśli uznasz, że warto, to podziel się linkiem do tego artykułu ze znajomymi. Dziękuję!

Tutaj znajdziecie główny profil PROBASKET na Facebookuadres grupy dyskusyjnej PROBASKET tutaj>>

Mój profil na Twitterze znajduje się tutaj>>

PROBASKET na Twitterze znajdziecie tutaj>>

PROBASKET znajdziesz też na Instagramietutaj>>

Wspieraj PROBASKET

  • Robiąc zakupy wybierz oficjalny sklep adidas.pl
  • Albo sprawdź ofertę oficjalnego sklep Nike
  • Zarejestruj się i znajdź świetne promocje w sklepie Lounge by Zalando
  • Planujesz zakup NBA League Pass? Wybierz nasz link
  • Zobacz czy oficjalny sklep New Balance nie będzie miał dla Ciebie dobrej oferty
  • Jadąc na wakacje sprawdź ofertę polskich linii lotniczych LOT
  • Lub znajdź hotel za połowę ceny dzięki wyszukiwarce Triverna




  • Poprzedni artykułNBA: Iverson ponownie w stroju 76ers!
    Następny artykułNBA Draft 2020: Najlepsi defensorzy tegorocznego naboru
    Michał Pacuda
    Założył PROBASKET w 2001 roku. Pisał o koszykówce w Dzienniku Metro i Onet.pl. Od 12 roku życia trenował kosza. Studiował w USA, gdzie grał z drużyną Junior College'u w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do Polski przez cztery lata był trenerem na poziomie kadetów i juniorów. Skomentował ponad 100 meczów NBA i WNBA w Orange sport i Canal+ Sport oraz Igrzyska Olimpijskie w nSport HD. W latach 2013-2016 pełnił rolę rzecznika prasowego reprezentacji Polski koszykarzy. Był z kadrą na dwóch EuroBasketach - współtworzył projekt Kosz Kadra. Przez sześć lat w Polskiej Lidze Koszykówki wdrażał strategię komunikacji (WWW, video i Social Media). Jest specjalistą w dziedzinie Public Relations oraz Marketingu w sporcie. Obecnie prowadzi polskie biuro prasowe Jeremiego Sochana oraz odpowiada za kwestie marketingowe Sochana na Polskę.
    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments