Pierwszy raz w historii NBA aż trzech zawodników pierwszej piątki najlepszych pierwszoroczniaków zostało wybranych jednogłośnie. Liga przedstawiła dwie najlepsze piątki złożone z debiutantów w sezonie 2021/22. Obyło się bez większych niespodzianek. 

Każdy z graczy mógł otrzymać maksymalną liczbę 200 punktów, jeśli we wszystkich arkuszach do głosowania znalazł się na pierwszym miejscu. Po raz pierwszy w historii aż trzech zawodników otrzymało maksymalną pulę – Scottie Barnes, Cade Cunningham oraz Evan Mobley. W pierwszej piątce do tej trójki dołączyli jeszcze Franz Wagner oraz Jalen Green. Tegoroczna klasa pokazała się z naprawdę dobrej strony, co oznacza, że poprzeczka w kolejnych latach będzie zawieszona bardzo wysoko. 

Barnes to najlepszy pierwszoroczniak sezonu. Wygrał bardzo zaciętą rywalizację z Mobleyem. Zawodnik Toronto Raptors był trzecim najlepiej punktującym (15,3), trzecim najlepiej zbierającym (7,5) i piątym najlepiej asystującym (3,5) w gronie debiutantów. Mobley z kolei piątym najlepiej punktującym (15) i przewodził pierwszoroczniakom w zbiórkach (8,3) i blokach (1,7). Trzeci, który został wybrany jednogłośnie – Cunningham był najlepiej punktującym (17,4), drugim najlepiej asystującym (5,6) i piątym zbierającym (5,6). 

Ostatni raz sytuacja z wyborem trzech pierwszoroczniaków jednogłośnie miała miejsce w 2010 roku, ale wówczas decydowali wyłącznie trenerzy ekip NBA. Wówczas w pierwszej piątce znalazła się trójka Tyreke Evans, Brandon Jennings oraz Stephen Curry. Od 2014 roku głosują przedstawiciele mediów. W zeszłym roku jednego głosu zabrakło Tyrese’owi Haliburtonowi, który mógł dołączyć do wybranych jednogłośnie LaMelo Balla i Anthony’ego Edwardsa

Drugą piątkę otworzyli Herb Jones z New Orleans Pelicans oraz Josh Giddey z Oklahomy City Thunder. Ten pierwszy pokazał się z bardzo dobrej strony już w play-offach, ale głosowanie dotyczyło wyłącznie tego, jak koszykarze prezentowali się w sezonie regularnym. Poniżej oba zestawienia najlepszych piątek utworzonych z debiutantów w sezonie 2021/22.

2021/22 All-Rookie First Team:

 • Scottie Barnes, Raptors (200)
 • Evan Mobley, Cavaliers (200)
 • Cade Cunningham, Pistons (200)
 • Franz Wagner, Magic (183)
 • Jalen Green, Rockets (158)

2021/22 All-Rookie Second Team:

 • Herbert Jones, Pelicans (123)
 • Josh Giddey, Thunder (122)
 • Bones Hyland, Nuggets (81)
 • Ayo Dosunmu, Bulls (75)
 • Chris Duarte, Pacers (52)

W czwartek 19 maja o godz. 21:00 transmitowany będzie kolejny podcast PROBASKET Live, gdzie Michał Pacuda i Krzysztof Sendecki podsumująjeszcze siódme mecze Celtics – Bucks i Suns – Mavs, a także omówią finały Konferencji. Będą też inne ciekawe tematy. Zapraszamy!


6 KOMENTARZE

 1. Barnes trzecim zbierającym z 7,5 zbiórki, a Cumningham też trzecim z 5,6 zbiórki? Nie wiem, może ja się nie znam ale chyba pier***ie głupoty.

  • Poprawione, dzięki za czujność. Nie musisz pisać w kolejnych komentarzach, że jesteśmy „pojeby” i jeśli popełniliśmy błąd, to nie znaczy, że jesteśmy głupi. Błędy się zdarzają, każdemu. Jeśli je widzisz, to daj znać, szybko poprawimy. Oceniać krytycznie i wyzywać tylko za to, że ktoś się pomylił? Dlatego właśnie mamy moderację komentarzy.

 2. parodia , nie ma Josh Giddey co zdobił kilka razy rooke miesiąca , za to jest green co pół sezonu nie grał a jak grał to bardzo przeciętnie , za dwa fajne dunki za fryzurę za równouprawnienie , napisał bym jeszcze za co ale w pro niestety poprawność polityczna rodem z twitera , tego też mogą nie puścić .

  • A w ogóle to od sezonu 01/02 rookie od the month straciło sporo na znaczeniu jak zaczęli przyznawać osobno dla wschodu i zachodu. Tak że ostatnim zawodnikiem z wszystkimi nagrodami w sezonie był Tim Duncan, nie żaden Lillard, LeBron, Carmelo czy kto tam jeszcze.

 3. To jest jednak bardziej konkurs popularności, a Giddey nie jest Amerykaninem więc i niższe notowania. W dodatku OKC nie jest tak popularne jak Houston i masz odpowiedź.

 4. Giddey 54 mecze, Green 67 więc niby podobnie ale to gracz Rockets wyróżniał się w końcówce sezonu a Giddey już dawno wtedy nie grał więc był „świeższy” dla wybierających 😉 inna sprawa że Green błyszczał głównie w meczach o nic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj