Niemal codziennie słyszymy o kolejnych graczach lub trenerach, którzy zostali objęci protokołem COVID-19. Sytuacja robi się poważna, a na domiar złego zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Co nam w takiej sytuacji grozi? 

Jak zauważył Sam Amico z Hoops Wire, pomimo faktu, że liga ma 97% zaszczepionych koszykarzy, już na tym etapie sezonu więcej osób zostało objętych protokołem COVID-19 niż w całych rozgrywkach 2020/21. To niepokojące… Obecnie duża część Charlotte Hornets oraz Chicago Bulls zmaga się z problemami. Trenerzy muszą rywalizować pomimo znacząco uszczuplonych rotacji.  

W ostatnim czasie na kwarantannę wysłany został m.in. trener Rick Carlisle z Indiany Pacers. W międzyczasie odesłany do domu został Derrick Jones Jr z Chicago Bulls – piąty gracz rotacji ekipy z Wietrznego Miasta. Powstały zatem małe ogniska. Sytuacja może być gorsza z dnia na dzień. Dlatego liga prowadzi bardzo aktywną kampanię informacyjną na temat dawki przypominającej.

Wcześniej protokołem został objęty Ja Morant z Memphis Grizzlies, a także Masai Ujiri – prezes Toronto Raptors. Czy zatem lidze naprawdę grozi to, co w sezonie 2019/20? Wtedy brak stosownych procedur spowodował, że konieczne było zatrzymanie rozgrywek i poszukanie rozwiązania alternatywnego. A może znów trafimy do bańki? Liga nie do końca wie, jak to zatrzymać, więc musi być gotowa na wszystko. 


Szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepionka przeciw COVID-19 chroni przed groźnymi powikłaniami i ciężkim przebiegiem choroby (hospitalizacją) w 90-99%.

Więcej na temat szczepień, historię szczepionek oraz argumenty przeciw fałszywym informacjom rozpowszechnianym w internecie znajdziecie tutaj.

NOP, czyli „Niepożądany Odczyt Poszczepienny”, to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Według Narodowego Instytutu Zdrowia publicznego do dnia 30 listopada 2021 r. zarejestrowano 16 299 NOP, przy wykonanych łącznie 41 675 389 szczepieniach. NOPy stanowią około 0,05% (0,05%, czyli 5 osób na 10 000 lub 50 na 100 000). Zdecydowana większość, bo 13 762 z 16 299 miało charakter łagodny i nie wymagało hospitalizacji.


Czy widziałeś już najnowszy podcast PROBASKET Live?