David Griffin – dyrektor sportowy New Orleans Pelicans, doskonale wie, że nic w tej sprawie nie będzie proste. Zion Williamson latem tego roku może podpisać przedłużenie swojego kontraktu. Problem polega na tym, że Pels nie wyrywają się do zasypania go pieniędzmi.

Zaraz po zakończeniu sezonu przez New Orleans Pelicans, Zion Williamson przyznał, że jest gotowy kontynuować swoją karierę w zespole prowadzonym przez Williego Greena. Latem tego roku koszykarz może podpisać przedłużenie debiutanckiego kontraktu. Jeśli tego nie zrobi, za rok trafi na rynek wolnych agentów jako zastrzeżony gracz. Niewykluczone, że Pels taki scenariusz będzie odpowiadał bardziej. Dostaną całe rozgrywki 2022/23 na ocenę wartości wychowanka Duke. 

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że rozmowa [na temat jego kontraktu] będzie dla nas wyzwaniem – przyznał David Griffin. – Gdy nadejdzie czas to się sprawą zajmiemy – dodał. Pelicans mogą zaproponować Williamsonowi 5-letnie przedłużenie za 181 milionów dolarów. Jednak wielu ekspertów wychodzi z założenia, że Pels nie będą gotowi zaryzykować aż tak dużych pieniędzy. Wynika to rzecz jasna z dotychczasowych doświadczeń. 

Zatem w ewentualnym przedłużeniu kontraktu może być opcja zespołu w ramach zabezpieczenia. Brian Windhorst z ESPN sugeruje, że rozmowy mogą przebiegać podobnie do tych Joela Embiida z Philadelphią 76ers w 2017 roku. Różnica polegała jednak na tym, że Embiid rozumiał sytuację zespołu i był gotów iść na kompromis. Wówczas z prawie 180 milionowego kontraktu, zagwarantowanych było wyłącznie 84 miliony dolarów. Embiid miał odblokowywać kolejne części umowy, gdy rozegrał określoną liczbę meczów. 

Zatem Pels mają w tym wypadku konkretną praktykę zastosowaną w przypadku potencjalnej super-gwiazdy, która miała problemy z urazami i nie gwarantowała drużynie, że dobije do swojego potencjału. Wszystko zależy od dobrej woli jednej i drugiej strony, ale widzimy, co David Griffin miał na myśli mówiąc, że rozmowy “będą skomplikowane”. Zion przez uraz stopy opuścił cały sezon 2021/22, choć w końcówce play-offów rzekomo był gotowy do gry. 

W czwartek 5 maja o godz. 21:00 kolejny podcast PROBASKET Live – omówienie drugiej rundy play-offów NBA – analizy, wnioski, oceny i przewidywania!