NBA: Wyjątkowy dzień w wyjątkowych czasach

0
2085

Dziś w Stanach Zjednoczonych święto – Dzień Martina Luthera Kinga (MLK DAY). NBA rozegra pierwszy mecz już o godz. 18:00 czasu polskiego. To oczywiście znakomita okazja do obejrzenia kilku meczów bez zarywania nocy, ale też dobry moment, aby zobaczyć w jakim świecie żyjemy. Czy to czas wyjątkowy? Z jednej strony czas przełomów, a z drugiej ogromnych podziałów i konfliktów w społeczeństwie. Warto tego dnia przypomnieć sobie o wartościach, które głosił Martin Luther King ponad pół wieku temu, a które dziś wydają się nabierać nowego, równie mocnego znaczenia.


Oglądając dziś NBA zobaczycie wiele nawiązań do #MLKday – dlaczego jest on tak ważny?

Martin Luther King był wielką postacią w historii Ameryki, ale i całego świata. Działał na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Laureat pokojowej nagrody Nobla z 1964 roku.

Jego słynne przemówienie z sierpnia 1963 roku na schodach Mauzoleum Abrahama Lincolna, w których powtarzał słowa “I have a dream”, czyli “mam marzenie” wywołało ogromne poruszenie i zmieniło bieg historii. Warto o tym pamiętać. Szczególnie dziś, w czasach tak niespokojnych, kiedy empatia, współczucie i miłość przegrywają z nienawiścią i lękiem.

Doktor King powiedział kiedyś, że “z prze­mocy nig­dy nie wynika nic dobrego“. Miał rację. Nie tylko tej fizycznej, ale też słownej. Dlatego każdego dnia powinniśmy pamiętać o tych słowach:

Miałem sen, iż pewnego dnia ten naród powstanie, aby żyć wedle prawdziwego znaczenia swego credo: „uważamy za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi”.

Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii synowie dawnych niewolników i synowie dawnych właścicieli niewolników będą mogli zasiąść razem przy braterskim stole. (…)

Miałem sen, iż pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego, jacy są.

Mecze NBA dziś bez zarywania nocy:

18:00 New York Knicks – Orlando Magic

20:30 Atlanta Hawks – Minnesota Timberwolves

21:00 Miami Heat – Detroit Pistons

21:00 Portland Trail Blazers – San Antonio Spurs

23:00 Memphis Grizzlies – Phoenix Suns
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here