Z całą pewnością nieco mocniej zabiły serca fanów Milwaukee Bucks oraz zarządu Klubu, gdy okazało się, że Giannis Antetokounmpo zmaga się z drobną kontuzją pleców. Lider reprezentacji Grecji nie zagrał w ostatnim meczu kontrolnym, ale jego udział w EuroBaskecie pozostaje na ten moment niezagrożony. 

W Milwaukee dmuchają na Giannisa Antetokounmpo z każdej strony. Zawodnik wkracza w najlepsze lata swojej kariery. Zdobył już jedno mistrzostwo, ale ma apetyt na kolejne. Dla ekipy z Wisconsin kluczem do walki z czołówką wschodniej konferencji będzie zdrowie Antetokounmpo. Ostatnio zawodnik na nie narzekał, a przecież wielkimi krokami zbliża się turniej Mistrzostw Europy. Czy Milwaukee Bucks mogą zablokować udział swojej gwiazdy w tym turnieju? Nie jest to takie proste. 

Zespół dbając o dobre relacje z Giannisem, musi z nim konsultować każdą decyzję, zwłaszcza dotyczącą samego gracza. Odsunięcie go od EuroBasketu na tym etapie odbiłoby się szerokim echem na korytarzach całego koszykarskiego światka. Dlatego na ten moment takich rozmów nie ma. Antetokounmpo nie zagrał w ostatnim meczu towarzyskim z Turcją, ponieważ zgłosił sztabowi medycznemu ból pleców. Od razu kolejnego dnia przeszedł badania oraz prześwietlenie, które szczęśliwie niczego poważnego nie wykazało.

Po paru dniach przerwy Antetokounmpo wrócił do treningów z resztą zespołu. Jego plany dotyczące udziału w EuroBaskecie nie uległy zmianie. W Milwaukee zapewne przewracają oczami, bo nie chcieliby, aby Giannis ryzykował zdrowiem. Dla niego samego jest to jednak bardzo ważna sprawa. Grecy mogą być czarnym koniem w walce o mistrzostwo. Gdy masz w składzie gracza, który potrafi dominować tak jak Antetokounmpo, możesz pokonać każdego. Grecy zdają sobie z tego sprawę, dlatego traktują EuroBasketu 2022 jak wielką szansę. 

Grecja ma przed sobą także mecze kwalifikacyjne do EuroBasketu 2025. W Belgradzie zmierzy się z Serbią i wszystko wskazuje na to, że Giannis wybiegnie na parkiet. Oczywiście sztab medyczny będzie się z bliska przyglądał Giannisowi, a trenerzy zaczną monitorować czas jego gry. Najważniejsze jest to, by Antetokounmpo był zdrowy w najważniejszych momentach rywalizacji na mistrzostwach Europy. Nie odniósł jeszcze żadnego znaczącego sukcesu z drużyną narodową, więc to zapewne coś, co chciałby odhaczyć.

***

Czy widziałeś już najnowszy odcinek Podcastu PROBASKET Live? Michał Pacuda i Krzysztof Sendecki przez dwie godziny rozmawiali o bieżących wydarzeniach ze świata basketu. Nie zabrakło miejsca na dyskusję o nowym kontrakcie LeBrona Jamesa, sytuacji Kevina Duranta i konflikcie reprezentacji Polski, która wkrótce ma powalczyć na EuroBaskecie. Zapraszamy!