Wyniki NBA: Golden State Warriors mistrzami NBA!

32
16082

W szóstym meczu finałów NBA, Golden State Warriors odpowiedzieli na dobry początek Boston Celtics i przez cały mecz pilnowali dwucyfrowej przewagi, by zdobyć swój czwarty tytuł w przekroju ośmiu lat. MVP został Stephen Curry i nie mamy wątpliwości, że to wyróżnienie na które czekał i na które ostatecznie zasłużył swoją znakomitą grą w finałach. Razem z Klayem Thompsonem i Draymondem Greenem sięgnął po swój czwarty mistrzowski tytuł.

BOSTON CELTICS – GOLDEN STATE WARRIORS 90:103 (2-4)

• Boston Celtics zaczęli ten mecz lepiej, co było pewnym schematem, bowiem podobny scenariusz oglądaliśmy w poprzednich spotkaniach. Po rzutach za trzy Jaylena Browna i Jaysona Tatuma, gracze z Bean-Town wyszli na prowadzenie 12:2 i trener Steve Kerr zmuszony był poprosić o przerwę na żądanie. Na domiar złego, Klay Thompson złapał drugi faul po zaledwie 3 minutach rywalizacji. Trener Kerr nawoływał z linii bocznej, by jego zespół dzielił się piłką, zamiast kozłowania przez kilka sekund w jednym miejscu lub wpadania w pułapki. Przewaga C’s zmalała do 4 oczek, gdy trener Ime Udoka posadził na ławkę Jayson Tatuma. Szybko zrozumiał, że to nie była odpowiednia decyzja.
  • Na 56 sekund przed końcem, po trójkach Draymonda Greena i Stephena Curry’ego, GSW objęli prowadzenie 24:22. Pomimo uderzenia w pierwszych minutach, to goście schodzili na przerwę z prowadzeniem, gdy jeszcze jeden rzut z dystansu w runie 11:0 dołożył Jordan Poole. Główna różnica w początku tej kwarty do jej zakończenia polegała na większe presji Golden State Warriors w defensywie. Gracze Kerra zaczęli na rywala mocniej naciskać i ten musiał podejmować trudniejsze decyzje. Na początku drugiej kwarty, po punktach w kontrze Andrew Wigginsa, przewaga gości urosła do 10 oczek (32:22). Co ciekawe, po kolejnych dwóch akcjach trener Udoka miał deja vu, bo znów za trzy trafił Poole i znów w kontrze punkty zdobył Wiggins. Trener gospodarzy zmuszony był do skorzystania z kolejnej przerwy na żądanie.
  • Tym razem zagrywka Udoki zadziałała, bo trójką odpowiedział Jaylen Brown. Run 7:0 obudził TD Garden i zmusił Kerra do pewnych korekt w grze jego zespołu. Na tym etapie Celtics grali dwójką Horford – Williams, by zwiększyć swoje szanse w walce na tablicach. Na 4 minuty przed końcem pierwszej połowy, na ławkę zmuszony był usiąść Tatum po swoim trzecim faulu. Goście kończyli tę część w bardzo dobrym stylu. Run 12:2 dał im największe, bo 18-punktowe prowadzenie, na które trener Udoka musiał zareagować kolejną przerwą na żądanie. C’s nie mieli wyjścia i przywrócili do gry Marcusa Smarta i Tatuma, którzy mieli na swoim koncie po trzy faule. Dodatkowym problemem było to, że bardzo mało ofensywy produkowała ławka rezerwowych Celtics, która do tej części spotkania praktycznie nie istniała.
  • Na trzecią kwartę wracaliśmy z wynikiem 54:39 dla GSW. W pierwszych minutach ekipy wymieniały się ciosami z dystansu. Uaktywnił się m.in. Al Horford, którego dwie trójki z rzędu pozwoliły C’s zachować dystans 16 punktów. Jednak w momencie, w którym Stephen Curry trafia z 9 metrów i daje swojej drużynie 22-punktowe prowadzenie, musisz poprosić o przerwę na żądanie. Można było odnieść wrażenie, że zwycięstwo się Celtics wymyka, ale gracze z Bostonu mieli jeszcze wystarczająco dużo woli walki, by zadania Warriors nie ułatwiać. Osobisty run 5:0 Jaylena Browna zredukował stratę do 12 oczek, co po raz kolejny zmusiło trenera Kerra do ustalenia pewnych rzeczy ze swoimi podopiecznymi.
  • Celtics po raz drugi z rzędu wygrali trzecią kwartę (głównie za pomocą serii 16:4) i na finałowe 12 minut wracali ze stratą 10 punktów (66:76), co oznaczało, że czeka nas naprawdę gorąca ostatnia część. Po wizycie na linii wolnych i wjeździe pod kosz, Jordan Poole odzyskał dla GSW 14-punktowe prowadzenie. W kolejnym posiadaniu został jednak bezlitośnie zablokowany przez Roberta Williamsa III. Dla GSW przestali z kolei trafiać Curry i Thompson. Ten drugi generalnie miał duże kłopoty ze skutecznością w tym meczu, a przecież nie bez powodu mówią o nim “Game 6 Klay”. Na 4:40 przed końcem, lay-up w kontrze Draymonda Greena uspokoił nieco dla GSW sytuację, gdy chwilę wcześniej do -8 sprowadził różnicę Brown trafiając za trzy.
  • Warriors korzystali z mis-matchu Curry vs Horford, do którego obrona Celtics dopuszczała zdecydowanie za łatwo. Steph z dużą swobodą wjeżdżał pod kosz i kończył akcje lay-upem, ponieważ Horford nie był w stanie zdążyć z defensywą, a pod koszem nie dostał pomocy od kolegów. Jednak jeszcze gorsze od tego były straty Celtics, wynikające zarówno z pochopnych decyzji, jak i nacisków defensywy GSW. Gdy na 3 minuty przed końcem Curry trafił kolejną trójkę, TD Garden zamarło. Sprawę załatwił Andrew Wiggins, gdy bez defensywy przymierzył za trzy – przewaga była już nie do odrobienia. GOLDEN STATE WARRIORS WRÓCILI NA TRON! Zdobyli swój czwarty tytuł w przekroju ostatnich ośmiu lat. To ogromne świadectwo dla wielkości tercetu Curry – Thompson – Green, który zdobywał tytuły z różnymi koszykarzami wokół siebie.
  • Curry skończył mecz z dorobkiem 34 punktów (12/21 FG, 6/11 3PT), 7 zbiórek i 7 asyst. Kolejnych 18 punktów, 6 zbiórek, 5 asyst i 4 przechwyty dołożył od siebie Andrew Wiggins. Dobrze zagrał także Draymond Green z 12 oczkami, 12 zbiórkami, 8 asystami, 2 przechwytami i 2 blokami. Po stronie Celtics 34 punkty, 7 zbiórek, 3 asysty i przechwyt Jaylena Browna oraz 19 punktów i 14 zbiórek Ala Horforda.
  • MVP finałów został rzecz jasna Stephen Curry, który był w finałach absolutnie fenomenalny.

Najbliższy podcast PROBASKET Live już we wtorek 21 czerwca o godz. 21.00 – na żywo na YouTube. Michał Pacuda i Krzysztof Sendecki podsumują finał NBA, ale przede wszystkim spróbują odpowiedzieć na pytanie, co każda z 30 drużyn NBA spróbuje zrobić latem – jakich transferów potrzebuje, jakie ma plany i możliwości.