Powszechne niezadowolenie z pracy arbitrów w lidze narasta. Coraz częściej więcej niż o samych spotkaniach mówi się o decyzjach sędziowskich często wypaczających rywalizację. W związku z tym trenerzy i sami zawodnicy coraz rzadziej trzymają język za zębami i mimo grożących im kar otwarcie narzekają na ich pracę.

Arbitrzy powinni być rozliczani za swoje niewłaściwe decyzje, tak jak my jesteśmy za nasze zachowania. Nie powinno już tolerować się wymówek typu „ups, przegapiłem tę sytuację” – przyznał w jednym z wywiadów w ostatnich dniach Trae Young. Po dobitnych wypowiedziach Freda VanVleeta, Marcusa Smarta, a teraz gwiazdora Atlanta Hawks do władz ligowych płynie mocny, bezpośredni przekaz. Formuła sędziowania, która panowała przez wiele lat, wyczerpała się i należy dokonać zmian. Zmian, które nie tyle będą działać na rękę zawodnikom, ile wprowadzać do gry spokój i pewność właściwie podejmowanych decyzji.

Po czwartkowym spotkaniu z Los Angeles Lakers od komentarzy nie mógł powstrzymać się trener Phoenix Suns Monty Williams. Tym razem poszło o różnicę w odgwizdanych rzutach osobistych; Jeziorowcy aż 46 razy stawali na linii, przy 20 po stronie Słońc. – To po prostu nie jest w porządku. Nie obchodzi mnie, czym się kierujesz, odgwizdując faule. Za często nam się takie sytuacje zdarzają. Nasi przeciwnicy stają na linii i trafiają łatwe punkty, a do nas sędziowie podchodzą inaczej. Jestem tym zmęczony. Od jakiegoś czasu zwracam uwagę ciągle o to samo. Nie ma znaczenia, z jaką drużyną gramy – przyznał dosadnie, po czym opuścił konferencję. Za tę pomeczową wypowiedź szkoleniowiec został ukarany grzywną wysokości 20 tys. dolarów.

Druga z kar nie tyle wywodzi się z błędu sędziowskiego, ile z braku autorytetu arbitra. Chodzi tu konkretnie o gest Luki Doncicia wykonany w końcówce meczu z Golden State Warriors. Tego samego, w którym Dallas Mavericks dali sobie rzucić łatwe punkty po wznowieniu spod samego kosza. Ta sytuacja i kilka nieodgwizdanych innych przewinień Słoweniec potraktował jako niesprawiedliwość oraz faworyzowanie zespołu gości.

Na 1,7 sekundy do końca, po kolejnej nieprzychylnej zdaniem Doncicia decyzji dla Mavs zawodnik wykonał gest w kierunku arbitra symbolizujący, że został on przekupiony. Za swoje zachowanie obrońca został ukarany 15. przewinieniem technicznym w tym sezonie, co oznacza, że w przypadku otrzymania jeszcze jednego, będzie zmuszony do pauzowania w kolejnym meczu. Liga nałożyła dodatkowo na Lukę grzywnę w wysokości 35 tys. dolarów.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments