Środkowy Miami Heat – Meyers Leonard zostanie odsunięty od zespołu na czas nieokreślony po tym, jak podczas jednej z transmisji gry na żywo użył antysemickiej obelgi wobec swojego przeciwnika.

W lidze NBA aż roi się od zawodników, którzy wolny czas uwielbiają spędzać przed konsolą. Zapalonymi graczami są między innymi Gordon Hayward, Paul George, Karl-Anthony Towns czy Joel Embiid. Część z nich decyduje się również transmitować swoją rozgrywkę na dostosowanych tego platformach. Tak właśnie jest w przypadku Meyersa Leonarda, który na Twitchu zebrał ponad 70 tysięcy obserwujących. We wtorek środkowy Heat dał jednak ponieść się emocjom, a jednego z graczy znieważył obraźliwym w języku angielskim, antysemickim słowem ki**.

Miami Heat podjęli już współpracę z NBA i prowadzą w tej sprawie dochodzenie. Na ten moment 29-latek został odsunięty od zespołu, choć obecnie przechodzi rehabilitację operowanego w lutym barku. Zgodnie z informacjami Shamsa Charanii z The Athletic zabieg ten wiązał się z zakończeniem sezonu środkowego. Wcześniej Leonard zdołał rozegrać jedynie trzy spotkania w bieżących rozgrywkach.

– Miami Heat stanowczo potępia użycie jakiejkolwiek formy mowy nienawiści. Słowa wypowiedziane przez Meyersa Leonarda były błędne i nie będziemy tolerować nienawistnego języka u kogokolwiek związanego z naszą organizacją. Usłyszeć to od gracza Miami Heat jest szczególnie bolesne i rozczarowujące dla wszystkich, którzy tu pracują, a także dla społeczności południowej Florydy, Miami Heat i NBA – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Heat.

Oświadczenie wydał również sam zawodnik, który wyrażając skruchę obiecuje poprawę, a jego przyszłe działania w tej sprawie mają być „silniejsze niż słowa”.

– Chociaż nie znałem wtedy znaczenia tego słowa, moja ignorancja wobec jego historii i tego, jak obraźliwe jest dla społeczności żydowskiej, nie usprawiedliwia tego, że popełniłem błąd. Jestem teraz bardziej świadomy jego znaczenia, a także jestem zdecydowany w odpowiedni sposób poszukać osób, które pomogą mi w nauce na temat tej formy nienawiści i jak możemy z nią walczyć – tłumaczy w oświadczeniu środkowy.

– Niedopuszczalne, całkowicie niedopuszczalne. [Wierzę, że NBA] postąpi słusznie i zajmie się tym problemem – skomentował wybryk zawodnika Scott Brooks, szkoleniowiec Washington Wizards.

Przed sezonem 2020/21 Leonard podpisał z Miami Heat dwuletni kontrakt wart 20 milionów dolarów. Drugi rok to jednak opcja zawodnika, co z kolei oznacza, że środkowy może stać się wolnym agentem jeszcze tego lata. W rozgrywkach 19/20 Meyers notował średnio 6,1 punktu i 5,1 zbiórki.