Advertisement

Zacięta walka o awans do fazy play-off w konferencji zachodniej wciąż trwa. Pewne jest, że do wyłonienia zwycięzcy potrzebny będzie dodatkowy mecz (bądź dwa). Cały czas nie wiadomo jednak, które zespoły wezmą w tym pojedynku udział.


Wtorkowe mecze potoczyły się dokładnie tak, by w czwartek maksymalnie podniósł się poziom emocji. W tej chwili aż cztery zespoły wciąż mają bowiem szansę na to, by wziąć udział w turnieju play-in o bezpośredni awans do fazy play-off. W jego ramach zmierzą się ze sobą drużyny z ósmego i dziewiątego miejsca w konferencji – ósmy zespół będzie potrzebował jednego zwycięstwa do awansu, podczas gdy dla klubu z dziewiątej lokaty jedyną drogą do awansu będą dwie wygrane.

Pierwszy dodatkowy mecz odbędzie się w sobotę, a jeśli będzie potrzebne także starcie numer dwa to zaplanowane je na niedzielę. To pierwszy taki przypadek od 1956, aby o awansie do fazy play-off decydowało dodatkowe spotkanie. Wciąż otwarte jest jednak pytanie, kto z kim powalczy. Phoenix Suns we wtorek wygrali po raz siódmy z rzędu i pozostają jedyną niepokonaną drużyną w bańce. Z kolei Damian Lillard po 51 punktach przeciwko 76ers tym razem zdobył aż 61 oczek w wygranym przez Portland Trail Blazers starciu z Mavericks.

Swój mecz wygrali także San Antonio Spurs, którzy zostali w walce po ograniu Rockets, a ósme miejsce z powodu porażki z Celtics stracili koniec końców Memphis Grizzlies. W tej chwili tak wygląda sytuacja w tabeli na Zachodzie:

8. Portland Trail Blazers (34-39, .466 W%)

9. Memphis Grizzlies (33-39, .458 W%)

10. Phoenix Suns (33-39, .458 W%)

11. San Antonio Spurs (32-38, .457 W%)

Różnice są więc niewielkie, a warto przypomnieć, że na koniec weźmie się pod uwagę procent zwycięstw. To teraz spójrzmy jeszcze na możliwe pozytywne scenariusze dla każdego zespołu:

Blazers zajmą ósme miejsce, jeśli:

  • Wygrają z Nets albo Grizzlies, Suns i Spurs przegrają swoje mecze

Blazers zajmą dziewiąte miejsce, jeśli:

  • Tylko jeden z zespołów Grizzlies, Suns i Spurs wygra swój mecz

Grizzlies zajmą ósme miejsce, jeśli:

  • Wygrają z Bucks, a Blazers przegrają swój mecz

Grizzlies zajmą dziewiąte miejsce, jeśli:

  • Wygrają z Bucks albo Suns i Spurs przegrają swoje mecze

Suns zajmą ósme miejsce, jeśli:

  • Wygrają z Mavericks, a Blazers i Grizzlies przegrają swoje mecze

Suns zajmą dziewiąte miejsce, jeśli:

  • Wygrają z Mavericks, a tylko jeden z zespołów Grizzlies i Blazers wygra swój mecz

Spurs zajmą ósme miejsce, jeśli:

  • Wygrają z Jazz, a Grizzlies, Blazers i Suns przegrają swoje mecze

Spurs zajmą dziewiąte miejsce, jeśli:

  • Wygrają z Jazz, a tylko jeden z zespołów Grizzlies, Suns i Blazers wygra swój mecz

W tej chwili największą kontrolę nad swoim losem mają więc Trail Blazers, którzy potrzebują zwycięstwa w pojedynku z Nets, by zapewnić sobie ósme miejsce i udział w formacie play-in. Z kolei Suns i Spurs są w pełni uzależnieni od swoich rywali. Może się więc okazać, że nawet bilans 8-0 i ani jednej porażki nie da zawodnikom z Phoenix awansu… Niemniej jednak, w czwartek zapowiada się wieczór pełen emocji – a przecież to dopiero początek, bo już za kilka dni start fazy play-off.

Follow @PROBASKET

Advertisement

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Virgilio Vivacemente
Virgilio Vivacemente
13 sierpnia 2020 07:10

Wtorkowe mecze potoczyły się dokładnie tak, by w czwartek maksymalnie podniósł się poziom emocji. W tej chwili aż cztery zespoły wciąż mają bowiem szansę na to, by wziąć udział w turnieju play-in o bezpośredni awans do fazy play-of

Bezpośredni awans, to mają zespoły, które w żadnym play-in grać nie muszą. Awans POPRZEZ mecze play-in, to awans pośredni.