Kolejny sezon NBA zbliża się wielkimi krokami. Będą to rozgrywki wyjątkowe, bo i w takich czasach przyszło nam żyć. Nie będzie Meczu Gwiazd, sezon będzie trwał tylko 72 spotkania, ale przede wszystkim na trybunach nie będzie kibiców, przynajmniej na początku. Władze ligi bardzo zabiegały o to, aby rozgrywki ruszyły jeszcze przed świętami. W grę wchodziły ogromne pieniądze. Ostatecznie gramy w Christmas Day. Poniżej przygotowaliśmy ciekawostki liczbowe związane z pierwszymi dniami sezonu.

Czy wiesz, że NBA można oglądać leganie i bezpłatnie przez 14 dni dzięki sieci PLAY? Dowiedz się więcej>>

Noc otwarcia – 22 grudnia – noc z wtorku na środę

01:00 Brooklyn Nets – Golden State Warriors

04:00 Los Angeles Lakers – Los Angeles Clippers

Zmierzą się ze sobą Brooklyn Nets i Golden State Warriors oraz dwie ekipy z Los Angeles.

• 1 – w pierwszym dniu sezonu zagra czterech zawodników wybranych z pierwszym numerem w Drafcie: LeBron James (2003), Anthony Davis (2012), Kyrie Irving (2011) i Andrew Wiggins (2014);
  • 2 – Kevin Durant wybiegnie na parkiet pierwszy raz od sezonu 2018-19, poprzedni raz zagrał jeszcze w barwach Golden State Warriors, z którymi zdobył dwa mistrzostwa i wywalczył dwie statuetki dla najlepszego zawodnika finałów;
  • 3 – najlepszy rezerwowy poprzedniego sezonu – Montrezl Harrell – zadebiutuje w barwach Los Angeles Lakers przeciwko Los Angeles Clippers – klubowi, w którym spędził trzy ostatnie lata;
  • 5 – Steve Nash w pięciu sezonach był najlepszym asystentem w NBA, teraz zadebiutuje jako trener Brooklyn Nets;
  • 17 – tyle mistrzostw mają na swoim koncie Lakers, wyrównanie rekordu Boston Celtics będą celebrować w starciu z Clippers;
  • 18 – dla LeBrona Jamesa będzie to 18. sezon w karierze;
  • 20 – tyle meczów pierwszej połówki sezonu będzie transmitowana w tzw. „primetime” w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie;
  • 25 – TNT pokaże noc otwarcia 25 raz z rzędu, dla Turner Sport będzie to 37. rok z transmisjami NBA;
  • 50 – Anthony Davis i Kyrie Irving to dwaj ostatni zawodnicy, którzy rzucili 50 punktów w meczu otwarcia: Davis w 2016 dla New Orleans Pelicans, Irving w 2019 roku dla Nets;
  • 2016 – w tym roku Tyronn Lue debiutował w roli szkoleniowca Cleveland Cavaliers, ostatecznie doprowadził ich do mistrzostwa;
  • 2495 – tyle „trójek” trafił w swojej karierze Stephen Curry, brakuje mu pięciu do stania się trzecim graczem w historii, który rzucił przynajmniej 2500.

Środa, 23 grudnia (noc z środy na czwartek)

1:30 Boston Celtics – Milwaukee Bucks

4:30 Phoenix Suns – Dallas Mavericks

W dwóch meczach, które będą transmitowane przez telewizje ogólnokrajowe zmierzą się Boston Celtics i Milwaukee Bucks oraz Phoenix Suns z Dallas Mavericks.

• 6 – Celtics zakwalifikowali się do play-offów w każdym z ostatnich sześciu sezonów, wliczając w to trzy występy w finałach konferencji w ostatnich czterech latach;
  • 7 – Chris Paul zadebiutuje w barwach Suns – jest na siódmym miejscu w historii jeśli chodzi o liczbę asyst oraz przechwytów;
  •  8 – Suns wygrali wszystkie osiem spotkań w „bańce”, dokonali tej sztuki jako jedyna z 22 drużyn;
  • 17 – Luka Doncić z Dallas Mavericks zdobył tyle triple-double w poprzedni sezonie, najwięcej w całej lidze;
  • 25 – Giannis Antetokounmpo zdobył w poprzednich rozgrywkach swoją drugą nagrodę MVP, dołączając do LeBrona Jamesa i Kareema Abdula-Jabbara, którzy dokonali tego przed 25. urodzinami.

Christmas Day – piątek 25 grudnia

18:00 Miami Heat – New Orleans Pelicans

20:30 Milwaukee Bucks vs. Golden State Warriors

23:00 Boston Celtics vs. Brooklyn Nets

02:00 Los Angeles Lakers vs. Dallas Mavericks (noc z 25 na 26 grudnia)

04:30 Denver Nuggets – Los Angeles Clippers (noc z 25 na 26 grudnia)

Będzie to 73. edycja meczów świątecznych, które będą transmitowane na ESPN i ABC: New Orleans Pelicans – Miami Heat, Golden State Warriors – Milwaukee Bucks, Brooklyn Nets – Boston Celtics, Dallas Mavericks – Los Angeles Lakers oraz Los Angeles Clippers – Denver Nuggets.

• 4 – czterech finalistów konferencji z poprzedniego sezonu będzie w akcji w Christmas Day: Nuggets i Lakers z Konferencji Zachodniej oraz Heat i Celtics z Konferencji Wschodniej;
  • 5 – pięciu zdobywców nagrody MVP sezonu regularnego będzie walczyć ze sobą w ten dzień: LeBron James, Kevin Durant, Giannis Antetokounmpo, Stephen Curry oraz Steve Nash;
  • 6 – sześciu zawodników zanotowało triple-double w meczach świątecznych: Draymond Green (2017), Russell Westbrook (2013), James (2010), Billy Cunningham (1970), John Havlicek (1967) oraz Oscar Robertson (1960, 1961, 1963, 1967);
  • 7 – tyle meczów w Christmas Day wygrał Erik Spoelstra jako trener, jeśli liczyć tylko tych, którzy nie przegrali, to jest to najlepszy wynik, remisuje pod tym względem z Lesem Harrisonem;
  • 10 – tyle wygranych w Christmas Day jako zawodnik ma Dwyane Wade, najwięcej w historii. Drudzy na tej liście są Lebron i Udonis Haslem, którzy mają po dziewięć;
  • 13 – po raz 13 z rzędu będziemy mieć w ten dzień pięć spotkań;
  • 15 – dla LBJ będzie to występ numer 15 w Christmas Day. Rekordzistą pod tym względem jest Kobe Bryant – 16;
  • 19 – tyle lat Christmas Day jest obecny na antenach ESPN;
  • 23 – tyle zwycięstw w Christmas Day mają Lakers, najwięcej w historii;
  • 35 – tyle lat mija od pamiętnego meczu Christmas Day, w którym, dowodzeni przez Patricka Ewinga, New York Knicks wrócili z 25-punktowego deficytu, aby ostatecznie po dwóch dogrywkach pokonać Boston Celtics 113:104;
  • 43.3 – taką średnią w swoich trzech meczach Christmas Day osiągnął Tracy McGrady. Jest to oczywiście rekord ligi;
  • 60 – tyle punktów rzucił dla Knicks Bernard King w starciu z New Jersey Nets w 1984 roku. Do dzisiaj jest to rekord Christmas Day;
  • 98 – ze składów wszystkich drużyn, które wystąpią w Christmas Day, aż 27 zagrało kiedykolwiek w All-Star Game, łącznie mają na koncie 98 takich selekcji;
  • 361 – z tą liczbą punktów LeBron zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby punktów zdobytych w Christmas Day. Pierwszy jest Kobe Bryant (395), drugi Oscar Robertson (377);
  • 1947 – w tym roku liga zaczęła organizować tzw. Christmas Day.

Oglądaj mecze NBA w sieci PLAY! 14 dni bez opłat – NA ŻYWO i z odtworzenia!

Co trzeba wiedzieć o nowym sezonie NBA?

• Każda z drużyn zagra po trzy mecze z zespołami ze swojej konferencji (42). Z niektórymi dwa na wyjeździe i jeden u siebie, a z innymi dwa u siebie, a jeden na wyjeździe. Te kwestie ustali NBApodczas układania terminarza.
  • Każda z drużyn zagra po dwa mecze z zespołami z przeciwnej konferencji (30). Jeden u siebie i jeden na wyjeździe.
  • Pierwszy raz NBA nie poda przed rozpoczęciem rozgrywek terminarza na cały sezon.
  • Na początku grudnia NBA terminarz na pierwszą część sezonu.
  • Przerwa na Mecz Gwiazd, który się nie odbędzie, ale nazywana jest tak ta przerwa w rozgrywkach, zaplanowana jest na 5-10 marca.
  • W dniach 5-10 marca kluby będą miały wolne, zawodnicy będą mogli odpocząć kilka dni, ale NBAbierze pod uwagę, że w tych dniach rozegrane będą mecze zaległe, czyli takie, które z powodu pandemii będą musiały być przełożone.
  • Terminarz drugiej połowy sezonu podany zostanie w trakcie trwania pierwszej części.
  • W sezonie 2020/2021 po zakończeniu sezonu zasadniczego, ale przed play-offami rozegrany zostanie turniej PLAY-IN dla drużyn z miejsc 7-10 (nie ma decyzji, czy turniej PLAY-IN będzie rozgrywany co roku). Drużyny z miejsc 7 i 8 wystarczy, że wygrają jedno spotkanie i zapewnią sobie udział w play-offach. Drużyny z miejsc 9 i 10 będą musiały wygrać dwa kolejne mecze.

ZASADY MECZÓW PLAY-IN 2021:

• Po zakończeniu sezonu zasadniczego drużyny z 7. miejsca gościć będą drużyny z 8. miejsca (w obu konferencjach).
  • Drużyny z 9. miejsca gościć będą drużyny z 10. miejsca.
  • Kto wygra mecz par 7-8 zapewnia sobie udział w play-offach z 7. miejsca.
  • Kto wygra mecz par 9-10 zagra jeszcze jeden mecz z przegranym pary 7-8 (gospodarzem drużyna z 8. miejsca). Kto wygra to spotkanie zajmie 8. miejsce. To oznacza, że do play-offów będzie można awansować także z 9. lub 10. miejsca.

Jeszcze raz najważniejsze daty:

• 20 listopada otwarcie rynku „free agents”, czyli „wolni agenci” mogą oficjalnie rozmawiać z klubami (polskiego czasu będzie to minuta po północy w nocy z 20 na 21 listopada, czyli z piątku na sobotę)
  • W niedzielę 22 listopada (godz. 18:01 czasu polskiego) zawodnicy będą mogli podpisywać umowy.
  • 1 grudnia rozpoczęcie obozów przygotowawczych.
  • 11-19 grudnia mecze przedsezonowe.
  • 22 grudnia rozpocznie się 75. sezonu NBA. Drużyny rozegrają po 72 mecze (zamiast 82), a sezon zasadniczy zakończy się w połowie maja, a nie tak jak to było zawsze w połowie kwietnia. Ostatni mecz finałów ma być rozegrany najpóźniej w połowie lipca.
  • 22 grudnia – 4 marca – pierwsza połowa sezonu zasadniczego.
  • 5-10 marca – przerwa w sezonie.
  • 11 marca – 16 maja – druga połowa sezonu zasadniczego.
  • 18-21 maja mecze PLAY–IN.
  • 22 maja – 22 lipca – play-offy NBA.***

*** 22 lipca to data ewentualnego siódmego meczu finału NBA, zatem finały mogą skończyć się wcześniej. Wielki finał NBA powinien się rozpocząć na początku lipca.