Wyniki NBA: Triple-double Doncicia, kolejna porażka Lakers, niepokonani Suns

0
3607

W pierwszym spotkaniu sobotniego wieczoru w NBA, Damian Lillard spudłował dwa kluczowe rzuty wolne, a Portland Trail Blazers przegrali z Los Angeles Clippers. Denver Nugets odrobili duże straty i ostatecznie, po dwóch dogrywkach, pokonali Utah Jazz. Los Angeles Lakers przegrali z Indianą Pacers, 39 punktów zdobył T.J. Warren. Phoenix Suns wygrali piąty raz w “bańce” i wyrastają na faworyta w walce o awans do play-offów, tym razem okazali się lepsi od Miami Heat. Triple-double zanotował Luka Doncić, a jego Dallas Mavericks pokonali po dogrywce Milwaukee Bucks.

Portland Trail Blazers – Los Angeles Clippers 117:122

• Trener Clippers – Doc Rivers – musiał sobie radzić dzisiaj bez dwóch podstawowych zawodników. Na parkiecie w Orlando nie pojawili się Patrick Beverley i Kawhi Leonard. Jednak nie przeszkodziło to Clippers w stworzeniu wyrównanego widowiska.
  • Blazers szybko wyszli na dwucyfrowe prowadzenie – już w pierwszej kwarcie ich przewaga sięgnęła 10 punktów. Jednak Clippers się tym nie przejęli i dość szybko zniwelowali straty. Mecz już do końca był bardzo wyrównany, żadna z ekip nie potrafiła odjechać swoim rywalom.
  • Na 25 sekund przed końcem Rodney McGruder trafił trójkę, która dała Clippers prowadzenie 118:117. W następnej akcji faulowany był Damian Lillard, ale dwukrotnie spudłował. Później na linii rzutów wolnych stanął JaMychal Green i trafił dwa razy. W kolejnej akcji Lillard nie trafił rzutu za trzy i Blazers nie mieli już czasu na odpowiedź.
  • Paul George zdobył dzisiaj 21 punktów, ale zagrał jedynie 28 minut,  19 “oczek” dołożył Landry Shamet, a Reggie Jackson rzucił 17 punktów.. Clippers wygrali w “bańce” po raz trzeci, aktualnie zajmują drugie miejsce w Konferencji Zachodniej i mają nad trzecimi Denver Nuggets dwa spotkania przewagi.
  • W barwach Blazers na wyróżnienie zasługują C.J. McCollum, który zdobył 29 punktów, Gary Trent Jr. dołożył 22 “oczka”, a Carmelo Anthony 21. Blisko triple-double był Jusuf Nurkić, który skończył spotkanie z 10 punktami, 13 zbiórkami i dziewięcioma asystami. Lillard rzucił 22 punkty, ale końcówka spotkania zdecydowanie nie należała do niego.
  • Porażka Blazers oznacza, że tracą oni aktualnie do ósmych Memphis Grizzlies 1.5 spotkania.
  • W kolejnym starciu Blazers zmierzą się z Filadelfią 76ers, z kolei Clippers zagrają z Brooklyn Nets.

Denver Nuggets – Utah Jazz 134:132 2OT

• Po długiej przerwie spowodowanej kontuzją do składu Nuggets powrócił Jamal Murray. Do rozstrzygnięcia meczu były potrzebne aż dwie dogrywki, w których ostatecznie zwyciężyli gracze Denver Nuggets.
  • Trzech koszykarzy po stronie zwycięzców zanotowało double-double: Murray, który co ciekawe był bliżej triple-double od samego Jokera (23 punkty, 12 zbiórek i 8 asyst), Nikola Jokić (30 punktów, 11 zbiórek i 7 asyst) oraz Michael Porter Jr. (23 punkty i 11 zbiórek). 21 punktów zanotował Jerami Grant, a 15 oczek dołożył Monte Morris.
  • Po stronie Utah najwięcej punktów zdobył Donovan Mitchell (35), który miał też 6 zbiórek i 8 asyst. Trafiał też naprawdę trudne rzuty z dystansu, pozwalając Jazz na pozostanie w grze do samego końca. Double-double zanotował Rudy Gobert (22 punkty i 13 zbiórek), 20 punktów zapisał na swoje konto Mike Conley, natomiast 19 oczek przypadło Jordanowi Clarksonowi.
  • Pierwszą kwartę 14-stoma punktami (29:15) wygrali zawodnicy Utah Jazz. Druga zakończyła się remisem (34:34). Do przerwy podopieczni Quina Snydera prowadzili 63:49. Po zmianie stron zespół z Kolorado zaczął stopniowo odrabiać straty. Główna zasługa w tym duetu JokićPorter, który w trzeciej kwarcie zdobył 25 punktów. Po trzech kwartach dziewięcioma punktami (88:79) prowadzili gracze Jazz.
  • W czwartej kwarcie przewaga Jazz zaczęła coraz bardziej maleć. Ważnym momentem meczu okazał się celny rzut z półdystansu Murraya na 43,7 sekundy przed końcem spotkania. Nuggets prowadzili wtedy po raz pierwszy od pierwszej kwarty. Na 19,4 sekundy przed końcem, po dwóch celnych osobistych Granta, zawodnicy Denver prowadzili sześcioma punktami (104:98). Mimo to Jazz doprowadzili do dogrywki! Faulowany Donovan Mitchell wykorzystał dwa rzuty wolne, a w następnej akcji Michael Porter Jr stracił piłkę. W kolejnej akcji punkty zdobył ponownie Mitchell, na 7,1 sekundy przed końcem trafiając zza łuku. Nuggets prowadzili już tylko jednym punktem (104:103).
  • W następnej akcji faulowany Jerami Grant wykorzystał tylko jeden rzut wolny. Do dogrywki w następnej akcji doprowadził Mitchell, który skutecznie wszedł pod kosz, trafiając za dwa punkty (105:105).

Indiana Pacers – Los Angeles Lakers 116:111

• Kolejną porażkę (trzecią z rzędu) zanotowała ekipa z Miasta Aniołów. Lakers przegrali mimo obecności LeBrona Jamesa, który we wcześniejszym meczu nie zagrał z powodu urazu pachwiny.
  • Do zwycięstwa nad 16-krotnymi mistrzami NBA poprowadził TJ Warren, który po raz kolejny pokazał swój kunszt strzelecki. Mimo słabszego występu przeciwko Suns, skrzydłowy Pacers powrócił do formy z wcześniejszych meczów. Warren zanotował 39 punktów (15/22 z gry, 68%), w tym trafił 5 z 8 rzutów zza łuku.
  • Kolejny dobry mecz rozegrał Malcolm Brogdon (24 punkty, 5 zbiórek i 6 asyst), Victor Oladipo rozegrał na parkiecie prawie 35 minut i zdobył 22 punkty (najwięcej od czasu gry w bańce), obrońca Pacers miał również 7 zbiórek i 5 asyst, ale też 6 strat.
  • LeBron James zdobył 31 punktów, 8 zbiórek i 7 asyst. Drugim najlepszym strzelcem niespodziewanie okazał się Quinn Cook (21), double-double zanotował Dwight Howard (10 punktów i 12 zbiórek).
  • Największym zmartwieniem purpurowo-złotych budzi postawa Anthony’ego Davisa i Kyle’a Kuzmy. Obaj zawodnicy osiągnęli taką samą skuteczność rzutów z gry (3/14, 21%). AD zdobył zaledwie 8 punktów i 8 zbiórek, natomiast Kuzma zanotował 11 punktów i 5 zbiórek.
  • Następny mecz Pacers rozegrają w nocy z poniedziałku na wtorek. Przeciwnikami będą Miami Heat. Z kolei Lakers o podobnej porze zagrają z Denver Nuggets.

Miami Heat – Phoenix Suns 112:119

• Devin Booker rzucił 35 punktów, 20 “oczek” dołożył Jevon Carter, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Suns wygrali do tej pory wszystkie mecze od czasu wznowienia rozgrywek. – Myślę, że to dla nas wielka szansa i staramy się ją jak najlepiej wykorzystać – stwierdził Booker.
  • Suns to największa niespodzianka od czasu restartu sezonu. Do rozgrywek w Orlando przystępowali jako druga najgorsza drużyna, aktualnie tracą o ósmych Memphis Grizzlies już tylko dwa spotkania, a od dziewiątych Portland Trail Blazers są gorsi o zaledwie jedną porażkę.
  • Heat zajmują aktualnie 4. miejsce w Konferencji Wschodniej. Dzisiaj najlepiej w ich szeregach zagrali Duncan Robinson i Tyler Herro, którzy rzucili po 25 punktów. Jednak na rozpędzonych Suns to było dzisiaj za mało.
  • Zespół z Florydy już w pierwszej kwarcie wyszedł na dwucyfrowe prowadzenie, jednak Suns stopniowo odrabiali straty. Do przerwy był remis, a ostatnią ćwiartkę będąc na prowadzeniu rozpoczynali Suns.
  • Heat mieli okazję w końcówce spotkania. Trzy rzuty wolne Robinsona zmniejszyły dystans do trzech “oczek”. Jednak w następnej akcji Bam Adebayo w sposób nieprawidłowy zablokował rzut Bookera i na 11 sekund przed końcem Suns ponownie osiągnęli bezpieczną przewagę.
  • W kolejnym spotkaniu Suns zmierzą się z Oklahomą City Thunder, z kolei Heat zagrają z Indianą Pacers.

Dallas Mavericks – Milwaukee Bucks 136:132 OT

• Luka Doncić rzucił dzisiaj 36 punktów, zdobył 19 asyst i 14 zbiórek. Jest to dla niego 17. triple-double w tym sezonie i najlepszy wynik w karierze jeśli chodzi o liczbę asyst. Mavericks zdobyli siedem ostatnich punktów w czwartej kwarcie i takim sposobem doprowadzili do dogrywki.
  • Ten chłopak staje się lepszy z godziny na godzinę. Jestem pod wrażeniem jego przywództwa w całym spotkaniu, dzięki niemu przetrwaliśmy trudne momenty. Zachował spokój, pomógł pozostałym wejść na odpowiednie obroty – powiedział trener Mavericks, Rick Carlisle.
  • Giannis Antetokounmpo zdobył dzisiaj 43 punkty, 13 zbiórek i pięć bloków. Brook Lopez również dołożył 34 “oczka”, co jest jego najlepszym wynikiem w tym sezonie. Bucks już wcześniej zapewnili sobie 1. miejsce w Konferencji Wschodniej na koniec sezonu regularnego.
  • Mavs zagrali w “bańce” już trzecią dogrywkę, wygrywając drugą. Doncić na 11 sekund przed końcem dogrywki trafił rzut, który dał Mavericks 5-punktowe prowadzenie. Dallas w dalszym ciągu mają szansę na wydostanie się z siódmego miejsca, co pozwoli im uniknąć gry z Los Angeles Clippers w pierwszej rundzie play-offów.
  • W kolejnym spotkaniu Bucks zagrają z Toronto Raptors, z kolei Mavericks zmierzą się z Utah Jazz.