Wyniki NBA: 51 punktów Edwardsa, kontuzja Antetokounmpo, blamaż Suns

29
7047

NBA wróciła do gry po jednodniowej przerwie spowodowanej finałem mężczyzn ligi uniwersyteckiej. Mavs pokonali Hornets po kolejnym wielkim meczu Luki Doncicia. 37 punktów Joela Embiida dało wygraną Sixers z Pistons. Heat i Hawks potrzebowali aż dwóch dogrywek do wyłonienia zwycięzcy potyczki. Bucks odkuli się po słabszych wynikach i ograli Celtics, ale niepokojącego urazu doznał Giannis Antetokounmpo. Jalen Brunson rzucił Bulls 45 punktów, a Victor Wembanyama poprowadził do wygranej Spurs. Anthony Edwards pobił rekord kariery przeciwko obronie Wizards, z kolei Shai Gilgeous-Alexander poprowadził OKC do zwycięstwa z Kings. Splash Brothers sprawnie rozprawili się z osłabionymi Lakers, a Suns przegrywali różnicą 31 punktów już w pierwszej kwarcie meczu z Clippers.

NEWS W TRAKCIE EDYCJI

TORONTO RAPTORS – INDIANA PACERS 123:140

• Tyrese Haliburton i Pascal Siakam zadbali o to, by w Toronto niespodzianki nie było. Dla wysokiego to dopiero drugi mecz przeciwko jego poprzedniej drużynie. Indiana Pacers odniosła trzecie zwycięstwo z rzędu i utrzymała swoją szóstą pozycję w tabeli Wschodniej Konferencji. Mają mecz przewagi nad Philadelphią 76ers w walce o pozycję dającą bezpośredni awans. Do rozegrania pozostały im dwa mecze.
  • Raptors grali bez wsparcia kilku bardzo istotnych postaci. Poza grą byli Immanuel Quickley, Scottie Barnes, Jakob Poeltl, Chris Boucher oraz pierwszoroczniak Gradey Dick. Pacers wrócili z -12 i po 24 minutach prowadzili 65:64. Trzecią kwartę otworzyli serią 21:9. – Nie mieliśmy najlepszego startu. Nie wiedziałem, czego oczekiwać, bo choć Raptors nie walczą o play-offy, dawali z siebie wszystko – mówił trener Rick Carlisle.
  • Tyrese Haliburton zanotował na swoje konto 30 punktów (10/16 z gry, 3/8 za trzy, 7/10 za jeden), pięć zbiórek, pięć asyst i dwa przechwyty. Pascal Siakam dołożył 16 oczek (6/10 z gry), dziewięć zbiórek, trzy asysty i dwa bloki. Dla Raptors z kolei 23 punkty (10/19 z gry), cztery zbiórki i cztery asysty R.J.-a Barretta oraz 22 oczka (6/7 z gry), pięć zbiórek, cztery asysty Kelly’ego Olynyka.

CHARLOTTE HORNETS – DALLAS MAVERICKS 104:130

• Luka Doncić zanotował 39 punktów, 12 zbiórek i 10 asysty, prowadząc Mavericks do 15. wygranej w ostatnich 17 spotkaniach. Dzisiaj jego drużyna nie miała żadnych problemów, by wywieźć z Charlotte pewne zwycięstwo. Dzięki wygranej zespół z Teksasu jest pewny bezpośredniego awansu do play-offów, a w pierwszej rundzie najprawdopodobniej zmierzy się z Los Angeles Clippers.
  • Mavs już po pierwszej kwarcie prowadzili różnicą 22 punktów, a sam Doncić zdobył w tym czasie 21 oczek. Dzięki dzisiejszemu występowi Doncić stał się zawodnikiem Mavs z największą liczbą zdobytych punktów w jednym sezonie, wyprzedzając Marka Aguirrego. W starciu z Hornets 26 oczek dołożył Daniel Gafford, a Kyrie Irving zanotował 18 punktów i dziewięć zbiórek.
  • Dla gospodarzy 22 oczka rzucił Miles Bridges, a Brandon Miller miał 21 punktów.

Dominik Kołodziej

PHILADELPHIA 76ERS – DETROIT PISTONS 120:102

• Powrót Joela Embiida wyraźnie służy Sixers, który właśnie wygrali szósty mecz z rzędu. Tym razem środkowy miał 37 punktów, 11 zbiórek i osiem asyst. Buddy Hield dołożył 18, a Kelly Oubre Jr. 17 oczek. Sixers robią wszystko, by uniknąć turnieju play-in, co ostatecznie może być zadaniem ponad ich siły.
  • Dla Pistons 25 punktów rzucił Jaden Ivey, a Evan Fournier miał 21 oczek. Mimo tego Pistons są na najlepszej drodze do zostania najgorszą drużyną sezonu zasadniczego — aktualnie mają bilans 13-66. Jeszcze w trzeciej kwarcie Pistons byli w stanie zmniejszyć straty do punktu, ale niedługo później Sixers odpowiedzieli, a w ostatnią ćwiartkę wchodzili z 12 oczkami zapasu.
  • Sixers zagrali dzisiaj bez Tyrese’a Maxeya, który w sobotę rzucił 52 punkty w wygranym po dwóch dogrywkach starciu z San Antonio Spurs. Na parkiecie nie pojawił się także Kyle Lowry.

ATLANTA HAWKS – MIAMI HEAT 111:117 2OT

• W pierwszej połowie zdecydowanie lepsi byli Miami Heat, którzy w drugiej kwarcie objęli dwucyfrowe prowadzenie i schodząc na przerwę mieli sporą przewagę (59-47). Atlanta Hawks weszła w drugą połowę z nową energią. Gospodarze poprawili grę po obu stronach parkietu i zdominowali rywali, stopniowo odrabiając straty. Pod koniec kwarty koszykarzom Hawks udało się doprowadzić do remisu (80-80 po trzeciej kwarcie).
  • W czwartej kwarcie mieliśmy grę punkt za punkt, a żaden z zespołów nie potrafił zbudować większej przewagi. Czekał nas emocjonujący finisz spotkania. Na niespełna pół minuty przed końcem Heat mieli dwa punkty przewagi (101-99), ale Hawks byli w posiadaniu piłki. Dejounte Murray zaatakował strefę podkoszową i celnym rzutem doprowadził do remisu. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była więc dogrywka.
  • W dogrywce mecz wciąż był bardzo wyrównany i na kilka sekund przed końcem był remis 107-107. Bohaterem Hawks mógł zostać Murray, który w ostatnich sekundach zaliczył przechwyt i próbował wygrać spotkanie, rzucając step-backa za trzy punkty. Nie trafił i mieliśmy drugą dogrywkę, którą zdominowali przyjezdni z Florydy. Heat szybko uzyskali przewagę i odnieśli ważne zwycięstwo po bardzo emocjonującym meczu.
  • Uwielbiam to w całej lidze. Panuje duża konkurencja, a dużo zespołów jeszcze o coś walczy. Dziesięć lat temu o tej porze każdy by odpoczywał przed play-offami lub tankował. W tej chwili tak nie jest. To spotkanie wzbudziło wszystkie emocje, jakie może wywołać rywalizacja- mówił trener Heat, Erik Spoelstra.
  • W Heat błyszczał Tyler Herro, który zanotował 33 punkty, 5 zbiórek i 4 asysty. Jimmy Butler również zagrał bardzo dobrze, zaliczając 25 punktów, 8 zbiórek i 9 asyst. Nikola Jović dodał 23 punkty i 8 zbiórek. W Hawks znakomite spotkanie zagrał Dejounte Murray, który zaliczył triple-double, zdobywają 29 punktów, 13 zbiórek i 13 asyst. Ponadto rozgrywający miał jeszcze 4 przechwyty. De’Andre Hunter dołożył 23 punkty i 11 zbiórek.

Janusz Nowakowski

MILWAUKEE BUCKS – BOSTON CELTICS 104:91

• Po czterech porażkach z rzędu podopieczni Doca Riversa w końcu mogli triumfować, pokonując najlepszą drużynę sezonu regularnego. Jednak nie wszystko poszło po myśli Bucks, gdyż klub z Wisconsin ma inne zmartwienie.
  • Pod koniec trzeciej kwarty Giannis Antetokounmpo nadwyrężył prawą łydkę i musiał opuścić parkiet. Liderowi Kozłów wykonano szereg badań i zapytano szkoleniowca zespołu poziom wszelkich obaw, związanych ze zdrowiem Greka. –Martwię się o niego – powiedział Rivers. –To Giannis. Myślę, że wszyscy w zespole czują to samo co ja. Jesteśmy jednak dobrej myśli – dodał.
  • Sześciu zawodników Bucks odnotowało dwucyfrowy wynik punktowy. Poza Giannisem (15 punktów, 8 zbiórek i 7 asyst) bardzo dobrze zaprezentowali się Patrick Beverley (20 punktów, 10 zbiórek) i Bobby Portis (15 punktów, 10 zbiórek), którzy zaliczyli double-double. 15 punktów i 6 zbiórek dołożył Brook Lopez.
  • Po 12 punktów uzyskali Damian Lillard (5 asyst) i Khris Middleton (6 zbiórek i 9 asyst). Milwukee Bucks (48-31) dalej nie są pewni drugiego miejsca w Konferencji Wschodniej, gdyż po piętach drepczą im New York Knicks z bilansem (47-32).
  • Po stronie Celtics najlepiej zaprezentował się Jayson Tatum, autor 22 punktów, 5 zbiórek i 6 asyst. Double-double dołożył Jaylen Brown (14 punktów, 10 zbiórek). 12 punktów dodał Derrick White.
  • W tym meczu wydarzyła się rzecz niebywała i niespotykana. Otóż oba zespoły wykonały w sumie tylko dwa rzuty wolne w całym spotkaniu. Na linii stawał tylko Giannis Antetokounmpo, który trafił jeden z dwóch rzutów. Natomiast zespół z Bostonu ani razu nie wykonywał wolnych. To pierwszy taki przypadek w całej historii NBA.

Mateusz Malinowski

CHICAGO BULLS – NEW YORK KNICKS 117:128

• Nowojorczycy odnieśli kolejne cenne zwycięstwo, a Jalen Brunson przeszedł do historii New York Knicks. Gwiazdor tego klubu zdobył 45 punktów, trafiając 13 z 24 rzutów z gry (54%), w tym 7 z 12 prób zza łuku (58%).
  • Dla 27-latka było to dziesiąte spotkanie w sezonie z minimum 40 punktami. Brunson dołączył do takich legend Knicks jak Bernard King czy Patrick Ewing, którzy mają na koncie dwucyfrową liczbę występów z tyloma oczkami.
  • 24 punkty dołożył OG Anunoby, zaś 21 punktów, 4 zbiórki i 6 asyst zanotował Donte DiVincenzo. Bliski triple-double był Josh Hart (17 punktów, 13 zbiórek i 7 asyst). 11 punktów i 6 asyst zaliczył Isaiah Hartenstein.
  • W szeregach Bulls brylował DeMar DeRozan, zdobywca 34 punktów, 5 zbiórek i 6 asyst. Gwiazdor Byków trafił 12 z 22 rzutów z gry (55%). Bardzo dobre spotkanie rozegrał również Nikola Vucevic, autor 26 punktów i 5 zbiórek. Czarnogórzec miał wyśmienitą skuteczność w rzutach z gry, trafiając 12 z 16 prób (75%). 24 punkty i 6 asyst zapisał na swoje konto Coby White.

HOUSTON ROCKETS – ORLANDO MAGIC 118:106

• Houston Rockets znakomicie zaczęli starcie z Orlando Magic, wygrywając pierwszą kwartę 36-25. Gospodarze imponowali w ofensywie, prowadząc po pierwszej połowie 12 punktami (63-51). Od początku spotkania świetnie spisywał się Fred VanVleet, który w samej pierwszej połowie zdobył 18 punktów.
  • W drugiej połowie Rockets dominowali, utrzymując przewagę i ani razu nie oddając prowadzenia. W czwartej kwarcie Magic przycisnęli i w pewnym momencie zmniejszyli przewagę Rockets do kilku punktów (97-103), ale w końcówce Teksańczycy znów odskoczyli rywalom odnosząc pewne zwycięstwo.
  • Podopieczni Ime Udoki mieli lepszą skuteczność, rzucając na 52 proc. z gry i zdobyli 11 punktów po kontrach. Największą różnicę na korzyść Rockets zrobiły jednak rzuty z dystansu. Magic trafili tylko 7 trójek na 29 proc. skuteczności, a gospodarze mieli 15 celnych rzutów za trzy.
  • Zawodnikiem meczy był VanVleet, który ostatecznie zakończył spotkanie z dorobkiem 37 punktów (najwięcej w sezonie), 8 zbiórek i 6 asyst. Jabbari Smith Jr dołożył 23 punkty, 7 zbiórek i 5 asyst. Po stronie Magic Paolo Banchero zanotował 21 punktów, 7 zbiórek i 6 asyst, a Jalen Suggs miał 21 punktów.

MEMPHIS GRIZZLIES – SAN ANTONIO SPURS 87:102

• Kluczowa dla losów spotkania okazała się trzecia kwarta, w której San Antonio Spurs zatrzymali rywala na zaledwie 12 punktach. Victor Wembanyama nie spuszcza nogi z gazu i chce zapewnić kibicom jak najwięcej rozrywki w swoim pierwszym sezonie na parkietach NBA. Przy okazji zwycięstwa z Memphis Grizzlies, SAS przerwali serię 13 kolejnych porażek przeciwko ekipie z Tennessee.
  • Po pierwszej połowie podopieczni Gregga Popovicha prowadzili różnicą jednego punktu (49:48). Otworzyli trzecią kwartę serią 25:9 i do ostatnich 12 minut przystępowali z 16-punktowym prowadzeniem. Grizzlies w trzeciej kwarcie trafili tylko cztery rzuty, spudłowali siedem z ośmiu prób z dystansu. W czwartej kwarcie prowadzenie Spurs urosło do 20 punktów i goście szybko mecz zamknęli.
  • Wemby skończył zawody z dorobkiem 18 punktów (9/19 z gry), siedmiu zbiórek, sześciu asyst oraz siedmiu bloków. 17 oczek (6/12 z gry, 3/8 za trzy), trzy zbiórki i dwa przechwyty zapewnił SAS Julian Champagnie. Dla Grizzlies z kolei aż trzech graczy zdobyło po 14 punktów – Brandon Clarke, Trey Jemison i Scotty Pippen Jr. Z dorobkiem 10 oczek (5/15 z gry) i 19 zbiórek mecz skończył Jordan Goodwin.

MINNESOTA TIMBERWOLVES – WASHINGTON WIZARDS 130:121

• Anthony Edwards próbuje zbudować swoją optymalną dyspozycję na kilka dni przed rozpoczęciem play-offów. Lider Minnesoty Timberwolves był poprzedniej nocy absolutnie zjawiskowy i zanotował na swoje konto rekord kariery. Jednak Washington Wizards na wczesnym etapie tego meczu osiągnęła 21-punktowe prowadzenie, które było dla odrobinę rozluźnionych graczy Chrisa Fincha jak soczysty liść w twarz.
  • Ostatecznie Wolves się podnieśli i zanotowali czwarte zwycięstwo w ostatnich pięciu meczach. Przed nimi niezwykle interesujące i bardzo ważne dla układu tabeli starcie z Denver Nuggets. – Nie muszę mówić, jak ważny to będzie mecz. Wszyscy doskonale wiedzą – komentował Edwards. Jego trójka dała Wolves prowadzenie 92:89 na 2 minuty przed końcem trzeciej kwarty. W połowie czwartej kwarty prowadzenie urosło do 10 oczek.
  • Do szatni odesłany został Nazr Reid za faul niesportowy na Johnnym Davisie. Edwards zanotował 51 punktów (17/29 z gry, 6/13 za trzy, 11/11 za jeden), sześć zbiórek i siedem asyst. Z ławki 23 oczka (9/19 z gry, 4/9 za trzy), cztery zbiórki, pięć asyst i dwa przechwyty Nickeila Alexandra-Walkera. 19 punktów, 16 zbiórek, trzy asysty, dwa przechwyty i cztery bloki Rudy’ego Goberta. Dla Wizards 25 punktów (9/17 z gry, 5/10 za trzy), pięć asyst Coreya Kisperta i 24 oczka (9/22 z gry, 5/13 za trzy), sześć asyst Jordana Poole’a.

OKLAHOMA CITY THUNDER – SACRAMENTO KINGS 112:105

• Shai Gilgeous-Alexander po dziesięciodniowej przerwie powrócił do gry i poprowadził OKC do 54 zwycięstwa w sezonie. Lider Thunder zdobył 40 punktów, 7 zbiórek i 4 asysty. –Dobrze było wrócić – powiedział Shai. –Dawno nie grałem przed własną publicznością – dodał.
  • 18 punktów zanotował Luguentz Dort, zaś 15 oczek i 9 zbiórek dołożył Chet Holmgren. 11 punktów i 6 zbiórek dopisał na swoje konto Jalen Williams. W zespole Kings najlepiej zagrał De’Aaron Fox, który zainkasował 33 punkty, 8 zbiórek i 6 asyst. 26 oczek, 6 zbiórek i 5 asyst dodał Keon Ellis. Double-double (15 punktów i 10 zbiórek) uzyskał Keegan Murray. 10 punktów i 6 zbiórek zaliczył Harrison Barnes.
  • Na 61 meczach zakończyła się wielka seria Domantasa Sabonisa. Była to siódma najdłuższa passa double-doubles w historii NBA. W meczu z Thunder Litwin zanotował 8 punktów i 13 zbiórek. –To było niesamowite – powiedział. –Wspomina się o Tobie wśród największych. W ostatecznym rozrachunku po prostu grasz swoje, wychodzisz na boisko i starasz się zwyciężyć. To jest moje zadanie, jako wysokiego, zbierać piłki i wygrywać mecze –dodał.

UTAH JAZZ – DENVER NUGGETS 95:111

• Nikola Jokić i Jamal Murray połączyli siły prowadząc Denver Nuggets do kolejnego ważnego zwycięstwa w kontekście walki o 1. miejsce Zachodniej Konferencji. Murray w ostatnim czasie wrócił po uporaniu się z kontuzją i buduje formę na najważniejszą część sezonu. Poprzedniej nocy spędził na parkiecie 27 minut. Sztab szkoleniowy zespołu będzie regularnie zwiększał obciążenia zawodnika.
  • O tym, jak ważny jest dla swojego zespołu mogliśmy przekonać się w czwartej kwarcie, gdy trafił trzy trójki z rzędu i pozwolił Nuggets zbudować prowadzenie 104:90 na 4 minuty przed końcem spotkania. Dla Utah Jazz to 13 porażka z rzędu. Grali m.in. bez Lauriego Markkanena, Jordana Clarksona czy Collina Sextona. Nuggets w pierwszej kwarcie wyskoczyli na 19-punktowe prowadzenie, ale pozwolili rywalowi odrobić część strat i aż do serii Murraya gracze Willa Hardy’ego pozostawali w grze.
  • Nikola Jokić skończył zawody z 28 punktami (12/20 z gry, 2/2 za trzy), 13 zbiórkami, siedmioma asystami i trzema przechwytami. Jamal Murray dołożył kolejne 28 oczek (11/20 z gry, 4/10 za trzy), cztery asysty, cztery przechwyty i cztery bloki. Dla Jazz 20 punktów (9/14 z gry), 11 zbiórek Omera Yurtsevena oraz 24 oczka (10/23 z gry, 4/8 za trzy), trzy zbiórki i dwie asyst Talena Hortona-Tuckera.

LOS ANGELES LAKERS – GOLDEN STATE WARRIORS 120:134

• Anthony Davis nie zagrał z powodu kontuzji, jakiej doznał w poprzednim meczu, gdy otrzymał uderzenie w głowę. Do gry po krótkiej absencji wrócił LeBron James, ale Los Angeles Lakers nie byli w stanie zatrzymać rozpędzonych Splash Brothers, którzy wysłali sygnał ostrzegawczy tuż przed turniejem play-in. W całym meczu Golden State Warriors trafili 26 rzutów za trzy punkty i to najwięcej trafień, na ile Lakers pozwolili w swojej długiej historii.
  • Warriors wygrali osiem z ostatnich dziewięciu meczów i są pół meczu za 9. w tabeli LA Lakers. Jeżeli uda im się przeskoczyć rywala przed końcem sezonu regularnego (trzy mecze), to oni będą mieli przewagę parkietu w pierwszym meczu turnieju play-in. Nadal mają szansę na miejsce nr siedem. Lakers mieli szansę na przeskoczenie w tabeli Sacramento Kings, ale bez wsparcia Davisa obrona zespołu Darvina Hama nie funkcjonowała tak, jak powinna. Pod koniec trzeciej kwarty GSW zbudowali 17-punktowe prowadzenie.
  • LBJ dotarł do hali na ostatni moment. Walczył ostatnio z przeziębieniem. Mimo to zanotował 33 punkty (14/22 z gry), 11 asyst oraz siedem zbiórek. Kolejne 22 oczka (8/15 z gry, 4/7 za trzy), siedem zbiórek i sześć asyst Austina Reavesa. Dla Warriors 27 punktów (10/16 z gry, 5/10 za trzy), trzy asysty Klaya Thompsona oraz 23 oczka (7/9 z gry, 6/6 za trzy), siedem zbiórek i osiem asyst Stephena Curry’ego.

PHOENIX SUNS – LOS ANGELES CLIPPERS 92:105

• Phoenix Suns na pierwszą kwartę nie dojechali. Los Angeles Clippers zbudowali w tej części 31-punktowe prowadzenie! Ostatecznie gospodarzom udało się uratować twarz, ale wysokiej straty nie odrobili do końca spotkania. Swoje 199. triple-double w karierze zanotował Russell Westbrook, który jest liderem wszech czasów w tej kategorii. Na 6:54 przed końcem Suns zeszli do 84:91 i to wszystko, na co było ich stać.
  • To koszmarna postawa jak na zespół, który walczy o uniknięcie turnieju play-in. Dla Clippers to czwarta wygrana z rzędu. Ekipa Tyronna Lue ma wahania formy, ale wydaje się, że na kilka dni przed play-offami są na fali wznoszącej. W środę podejmą Suns u siebie. Dla podopiecznych trenera Franka Vogela będzie to szansa na rehabilitację za blamaż z poprzedniej nocy. Gdy LAC prowadzili 35:4, kibice dali wyraźny głos swojemu niezadowoleniu.
  • LAC zagrali bez Kawhiego Leonarda i Jamesa Hardena, a w rotacji Suns nie było Jusufa Nurkicia. 16 punktów (7/17 z gry, 2/4 za trzy), 15 zbiórek i 15 asyst Westbrooka. 23 punkty (7/15 z gry, 3/5 za trzy), siedem zbiórek i pięć asyst Paula George’a. Dla Suns 21 punktów (8/22 z gry, 2/5 za trzy) Kevina Duranta oraz 19 oczek (6/13 z gry), siedem zbiórek i pięć bloków Bradleya Beala.

PORTLAND TRAIL BLAZERS – NEW ORLEANS PELICANS 100:110

Szukasz tabeli NBA? Zawsze aktualną tabelę NBA znajdziesz tutaj.