W końcu! Tyle czekania, ale było warto! We wtorek 22 października rusza nowy, 74 już sezon NBA! Zupełnie nowy, bo latem ponad 130 zawodników zmieniło barwy klubowe! Nie ma już jednego faworyta i „super teamu” z trzema lub czterema gwiazdami. Najlepsze ekipy mają po dwóch liderów. Zapowiada się wspaniały sezon z wielkimi pojedynkami! Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem nowego sezonu!


7 najważniejszych zmian w NBA?

  1. Kawhi Leonard i Paul George dołączyli do Los Angeles Clippers.
  2. Anthony Davis przeszedł do Los Angeles Lakers, gdzie doszło do rewolucji w składzie.
  3. Kevin Durant (Warriors) i Kyrie Irving (Celtics) zdecydowali, że chcą razem grać w Brooklyn Nets.
  4. Russell Westbrook został przez Thunder wymieniony do Rockets za Chrisa Paula i będzie grać razem z Jamesem Harden w Houston!
  5. Koniec z SUPER TEAMAMI! Teraz mamy SUPER DUO lub jak ktoś woli: SUPER DUETY.
  6. Trenerzy będą mieli do dyspozycji tak zwany „challenge”, jak w siatkówce, czyli raz w meczu będą mogli prosić sędziów o weryfikację swojej decyzji.
  7. Nową gwiazdą NBA ma być Zion Williamson, ale na razie ma problemy ze zdrowiem.

PROBASKET LIVE, czyli video na żywo!

Wspólnie z Krzyśkiem Sendeckim zostaliśmy „jutuberami” 🙂 W poniedziałki o godz. 21:00 zapraszamy na PROBASKET LIVE, czyli video na żywo, gdzie rozmawiamy o NBA, a Czytelnicy PRO mogą do nas pisać na czacie.

Wcześniej latem nagrywaliśmy Podcasty. W sezonie nie starczało nam czasu, ale teraz się to zmieniło. Dlatego, jeśli jeszcze ktoś nie widział, to serdecznie zapraszam na YouTube PROBASKET. Z nagrań video pobieramy potem dźwięk i wrzucamy na SoundCloud, Podcasty Apple (dawny iTunes) oraz Spotify.

Najnowsze nagranie PROBASKET LIVE z 21 października:

Gdzie oglądać NBA?

Przez aplikację NBA League Pass lub na stronie NBA.com oraz na kanałach sportowych Canal+.

PROBASKET nawiązał współpracę w NBA i opisaliśmy dokładnie pakiety League Passa. Wyjaśniliśmy na czym polegają, jakie dają możliwości. Wspólnie z Czytelnikami PROBASKET udało się znaleźć odpowiedzi na wiele trudnych pytań.

Jeśli zastanawialiście się nad zakupem NBA League Passa, to tutaj znajdziecie nasz specjalny poradnik.

Zapraszamy też na naszą specjalną stronę „Kosz w TV„. Gdzie prezentujemy tygodniowy plan transmisji meczów koszykówki w telewizji (nie tylko NBA).

Jak oglądać NBA?

NBA rozgrywa głównie mecze w nocy, dlatego ważne jest śledzenie godzin rozpoczęcia spotkań ponieważ niektóre z nich w weekendy rozpoczynać się będą dla nas o normalnych godzinach.

Najlepiej sprawdzać terminarz NBA na stronie ESPN – tutaj, ponieważ godziny spotkań zobaczymy od razu według naszego czasu – według strefy czasowej, w której się znajdujemy. Warto też pobrać oficjalną aplikację NBA na smartfony. Godziny meczów tam podawane też są według czasu, który obowiązuje w miejscu, w którym się znajdujemy.

Aż 48 spotkań w sezonie zasadniczym zostanie rozegranych tak, aby kibice w Europie mogli je obejrzeć na żywo i bez zarywania nocy (24 w sobotę i 24 w niedzielę).

Więcej o tym jak oglądać mecze w poniższych ciekawostkach.

Najciekawsze mecze w pierwszym tygodniu sezonu?

We wtorek 22 października (dla nas w nocy z wtorku na środę) stacja TNT po raz 24 z rzędu transmitować będzie mecz otwarcia.

* gospodarze na pierwszym miejscu, czas obowiązujący w Polsce.

Wtorek 22 października:

godz. 2:00 w nocy Toronto Raptors – New Orleans Pelicans
godz. 4:30 w nocy Los Angeles Clippers – Los Angeles Lakers

W środę 23 października stacja ESPN transmitować będzie:

godz. 1:30 w nocy Philadelphia 76ers – Boston Celtics
godz. 4:00 w nocy Portland Trail Blazers – Denver Nuggets

W czwartek 24 października stacja TNT transmitować będzie:

godz. 2:00 w nocy Houston Rockets – Milwaukee Bucks
godz. 4:30 w nocy Golden State Warriors – Los Angeles Clippers

W piątek 25 października stacja ESPN transmitować będzie:

godz. 2:00 w nocy New Orleans Pelicans – Dallas Mavericks
godz. 4:30 w nocy Los Angeles Lakers – Utah Jazz

W sobotę 26 października NBA TV pokaże:

godz. 23:00 Milwaukee Bucks – Miami Heat
godz. 1:30 New York Knicks – Boston Celtics
godz. 4:00 Phoenix Suns – Los Angeles Clippers

Ciekawe mecze

Środa 27 listopada godz. 3:30 – Anthony Davis wróci do Nowego Orleanu: New Orleans Pelicans – Los Angeles Lakers

Środa 27 listopada godz. 1:00 – Kyrie Irving wróci do Bostonu: Boston Celtics – Brooklyn Nets

Środa 11 grudnia godz 1:00 – Kawhi Leonard wróci do Kanady: Toronto Raptors – Los Angeles Clippers

Sobota 14 grudnia godz. 23:00 – mecz NBA w Meksyku: San Antonio Spurs – Phoenix Suns

Czwartek 9 stycznia godz. 3:30 – Russell Westbrook wróci do OKC: Oklahoma City Thunder – Houston Rockets

Niedziela 22 grudnia godz. 1:00 – Paul George wróci do OKC: Oklahoma City Thunder – Los Angeles Clippers

Piątek 24 stycznia godz. 21:00 – mecz NBA w Paryżu: Milwaukee Bucks – Charlotte Hornets

Najważniejsze ciekawostki

– To będzie 74 sezon NBA. Rozpocznie się we wtorek 22 października 2019 roku, a zakończy w środę 15 kwietnia 2020 roku.

– Ostatniego dnia sezonu – w środę 15 kwietnia zagra 26 z 30 drużyn.

– Każda z 30 drużyn NBA rozegra po 82 mecze, a to oznacza, że w sezonie zasadniczym rozegranych zostanie 1230 spotkań.

NBA znów stara się zmniejszyć liczbę spotkań rozgrywanych przez drużyny dzień po dniu, aby zawodnicy mieli czas na odpoczynek i regenerację. Średnio w sezonie 2019/2020 zespoły zagrają dzień po dniu 12,4 raza w porównaniu do 13,3 z poprzedniego sezonu. To spadek o 36% w porównaniu do sezonu 2014/2015.

– Zespoły zagrają dzień po dniu od 11 do 14 razy w tym sezonie. Rok temu było to od 12 do 15 razy.

– Trzeci rok z rzędu żadna z drużyn nie zagra czterech spotkań w ciągu pięciu dni.

– Drugi rok z rzędu żaden zespół nie zagra ośmiu meczów w 12 dni.

Aż 48 spotkań zostanie rozegranych tak, aby kibice w Europie mogli je obejrzeć na żywo i bez zarywania nocy (24 w sobotę i 24 w niedzielę).

– Najwięcej meczów w telewizjach ogólnokrajowych w USA (ABC, ESPN i TNT) będą mieli:
31 – Los Angeles Lakers
30 – Golden State Warriors
26 – Los Angeles Clippers
26 – Houston Rockets
25 – Boston Celtics
24 – Milwaukee Bucks
24 – Philadelphia 76ers

Mecz Gwiazd rozegrany zostanie w Chicago w dniach 14-16 lutego (od piątku do niedzieli). NBA zagra jeszcze 13 lutego, ale potem pierwsze mecze po All Star Weekend zagra w środę  19 lutego. Każda z drużyn będzie miała co najmniej siedem dni przerwy.

– Ponad 130 zawodników (nie licząc debiutantów!) zmieniło latem barwy klubowe. To ponad 30% wszystkich graczy. Efekt jest taki, że ci gracze nie mogą zostać wymienieni przed 15-stym grudnia, a jeśli 1/3 zawodników nie można ruszyć, to nie ma co się spodziewać transferów do tego czasu.

– W lipcu zacząłem, a potem wspólnie z Czytelnikami PROBASKET aktualizowałem wielkiego newsa „Składy drużyn NBA – sezon 2019/2020„. Opisana jest każda drużyna – kto został, kto odszedł i gdzie oraz kto odszedł i dokąd. Polecam sprawdzić, bo to dobra ściągawka i można sprawdzić, czy coś nam nie umknęło.

– Raz w miesiącu na PROBASKET publikowany będzie Power Ranking, czyli układ sił na Wschodzie i na Zachodzie. Ma on na celu pokazanie w jakiej formie są poszczególne drużyny teraz i na jakie miejsce po sezonie zasadniczym mają szansę. Dotychczasowe Power Rankingi NBA znajdziecie tutaj.

– Wielka sonda wśród generalnych menedżerów NBA powinna nam przybliżyć jak eksperci, bo tacy przecież przeważnie zajmują te stanowiska, widzą ten sezon. Warto przeczytać i przeanalizować wyniki tych sond. Nie tylko kto będzie mistrzem, a kto wygra MVP. Jest tam wiele ciekawych pytań i jeszcze ciekawszych odpowiedzi. Jest też kilka sond, w których głosują Czytelnicy PROBASKET. Zebraliśmy wszystko w całość. Polecam – artykuł znajduje się tutaj.

– Warto przyjrzeć się też ocenom ekspertów Polskich Zakładów Bukmacherskich. Według nich faworytami do mistrzostwa są Los Angeles Clippers, ale jakie szanse mają inne drużyny? Artykuł znajdziecie tutaj. Kursy na bieżące mecze NBA znajdziecie tutaj – Zakłady PZBuk.

– Wyniki innej sondy, w której wzięli udział dziennikarze ESPN, a więc też fachowcy, znajdziecie tutaj. Jeszcze w sierpniu zastanawiali się jaki będzie układ sił w NBA.

– Jeszcze przed rozegraniem meczów przedsezonowych powstała teoria, że terminarz NBA jest ustawiony pod Lakers, aby mieli łatwiejszy start od innych. Polecam ten tekst – link tutaj.

– Najstarszym zawodnikiem w NBA będzie Vince Carter (Hawks) który w styczniu skończy 43 lata. Będzie to jego 22 drugi sezon w najlepszej lidze świata. Najmłodszym jest Sekou Doumbouya z Detroit Pistons, który 23 lutego skończy 19 lat. Ciekawy artykuł o tym, kto jest najstarszy, a kto najmłodszy w NBA znajdziecie tutaj.

– Trenerem z najdłuższym stażem w jednej drużynie jest Gregg Popovich z San Antonio Spurs. To będzie jego 24 sezon w roli szkoleniowca „Ostróg”. Spurs awansowali do play-offów 22 lata z rzędu.

– Najlepiej zarabiającym zawodnikiem w NBA jest Steph Curry, który otrzyma w tym sezonie od Warriors ponad 40 milionów dolarów. Drugi jest Chris Paul (Thunder), a trzeci Russell Westbrook (Rockets). Listę 50 najlepiej zarabiających zawodników w NBA znajdziecie tutaj.

– W NBA trwa dyskusja na temat rynku wolnych agentów. To jest co prawda tekst z sierpnia, ale warto go przeczytać – link tutaj.

O 10 najgorszych naszym zdaniem kontraktach w NBA przeczytacie tutaj.

– Jest też na PROBASKET ciekawy artykuł o najgorszych kontraktach podpisanych tego lata.

– Co najmniej 14 zawodników przeniosło się z NBA do Europy. Szczególnie warto tu zwrócić uwagę na ruch Grega Monroe’a, który przeszedł do Bayernu Monachium. Cały artykuł tutaj.

Najważniejsze daty i wydarzenia

Christmas day, czyli w pierwszy dzień świąt, w środę 25 grudnia rozegrane zostaną następujące mecze:

* godziny według czasu obowiązującego w Polsce, gospodarz jako pierwszy.

godz. 18:00 Toronto Raptors – Boston Celtics
godz. 20:30 Philadelphia 76ers – Milwaukee Bucks
godz. 23:00 Golden State Warriors – Houston Rockets
godz. 2:00 w nocy Los Angeles Lakers – Los Angeles Clippers
godz. 4:30 w nocy Denver Nuggets – New Orleans Pelicans

Najwięcej meczów świątecznych w karierze rozegrał Kobe Bryant – 16. Jeśli 25 grudnia LeBron James wyjdzie na parkiet, to będzie to jego 14. taki mecz i drugi najlepszy wynik w historii. 14. meczów świątecznych mają na swoim koncie: Shaquille O’Neal, Dwyane Wade, Earl Monroe i Dolph Schayes.

Poniedziałek 20 stycznia – Dzień Martina Luthera Kinga

Święto Martina Luthera Kinga co roku przypada w trzeci poniedziałek stycznia. W 2020 roku będzie to 20 stycznia. Rozegranych zostanie aż 14 meczów. Nas najbardziej interesują spotkania rozgrywane wcześnie:

godz. 20:00 Washington Wizards – Detroit Pistons
godz. 20:30 Atlanta Hawks – Toronto Raptors
godz. 21:00 Brooklyn Nets – Philadelphia 76ers

– W piątek 7 lutego o godz. 6:30 rano czasu polskiego (12:30 AM eastern time) kończy się okienko transferowe w NBA, czyli po tym terminie kluby nie będą już mogły robić między sobą transferów (kolejne dopiero po sezonie).

Weekend Gwiazd w lutym

– W niedzielę 16 lutego w Chicago rozegrany zostanie Mecz Gwiazd WschódZachód. All-Star Weekend odbędzie się po raz 69 i rozpocznie się w piątek 14 lutego.

NBA PLAYOFFS

– Play-offy w NBA rozpoczną się w sobotę 18 kwietnia 2020 roku, a pierwszy mecz wielkiego finału NBA rozegrany zostanie w czwartek 4 czerwca.

Najważniejsze zmiany w przepisach?

Teoretycznie to nie jest zmiana, tylko „wyjaśnienie”. NBA sprecyzowała co to jest „gather”, czyli „krok zerowy”, którego nie liczymy w dwutakcie jako pierwszy lub drugi.

O ile w przypadku rzutu z „odskoku”, gdzie jest „step back”, wydaje się to jasne, o tyle w przypadku dwutaktu interpretacja budzi kontrowersje i powoduje niejasności. Na ten temat napisał Michał Kajzerek tutaj. Jest też video, które ma dokładnie wytłumaczyć złożoność tych sytuacji.

Drugą zmianą jest tak zwany „challenge”. System powtórek w NBA działa od kilku lat. Przepisy co i kiedy można sprawdzać ulegały ewolucji. Teraz jednak liga wprowadza dodatkową zmianę w postaci „okazji do sprawdzenia na życzenie trenera”. O tym także pisze Michał Kajzerek w tym tekście.

Fragment tego tekstu: w ostatnich dwóch minutach czwartej kwarty i w trakcie całej dogrywki nie będzie możliwości skorzystania z challenge’u, gdyż wtedy wszystkie kontrowersyjne sytuacje będą przez sędziów sprawdzane. Żeby skorzystać z challenge’u musi to być w trakcie time-outu. Jeśli trener zrobi to nie mając przerwy na żądanie, zostanie ukarany przewinieniem technicznym. Trenerzy, by zasygnalizować chęć sprawdzenia akcji muszą nacisnąć specjalną zieloną lampkę ustawioną przy stoliku sędziowskim.

Brzmi rozsądnie, ale jestem bardzo ciekaw jak zinterpretowane będą sytuacje, kiedy np. faul czy aut nie zostaną odgwizdane, a w drugą stronę pójdzie kontra i drużyna przeciwna zdobędzie punkty?

Kontuzja Ziona to duży problem dla całej NBA

Niestety Zion Williamson, który już teraz stał się gwiazdą, doznał kontuzji, która eliminuje go z gry na kilka tygodni. Więcej na temat jego urazu pisaliśmy tutaj.

Zion ma niesamowite możliwości. Mierzy około 200 centymetrów wzrostu, ale waży około 130 kilogramów. Gra bardzo widowiskowo, popisuje się efektownymi wsadami, ale zamiast zaczarować kibiców od początku sezonu będzie musiał oglądać mecze z ławki rezerwowych.

Duży tekst o tym kim jest Zion Williamson i kogo przypomina (wcale nie LeBrona Jamesa!) napisaliśmy tutaj.

Gdzie kupić koszulki meczowe NBA i inne ubrania z klubów NBA

PROBASKET współpracuje z oficjalnym sklepem Nike i oficjalnym sklepem NBA. Możecie mieć stuprocentową pewność, że produkty są oryginalne i najwyższej jakości. Macie też pewność gwarancji bezpiecznej transakcji.

Link do działu NBA w oficjalnym sklepie Nike – http://bit.ly/NBAnike

Warto przejrzeć ich ofertę, szczególnie w Black Friday oraz w innym okresie, kiedy są duże wyprzedaże. Na PROBASKET regularnie też piszemy o największych promocjach w oficjalnym sklepie Nike.

Zapraszamy też do oficjalnego sklepu NBA, gdzie Czytelnicy PROBASKET otrzymają 10% zniżki na niemal wszystkie produkty! Nawet te przecenione.

Link do oficjalnego sklepu NBA – http://bit.ly/oficjalnysklepNBA

O tym jak zrobić zakupy w oficjalnym sklepie NBA i skorzystać z naszego kodu rabatowego piszemy szerzej tutaj.

  • Dziękuję, że przeczytałeś ten tekst do końca. Jeśli uznasz go za ciekawy, proszę podziel się nim ze swoimi znajomymi w mediach społecznościowych.

Zapraszam tradycyjnie do specjalnej grupy dyskusyjnej na Facebooku – jest tam już ponad 2000 osób. Wiele dyskusji było bardzo ciekawych. Dają nowe spojrzenie. Dołączycie?

– Archiwum moich tekstów znajdziecie tutaj.

– Znajdziecie mnie na TwitterzePROBASKET również. PROBASKET jest też na Facebooku i mamy już 35 tysięcy fanów.

– Zapraszam do kontaktu: redakcja [at] probasket . pl

Wspieraj PROBASKET

  • Robiąc zakupy wybierz oficjalny sklep adidas.pl
  • Albo sprawdź ofertę oficjalnego sklep Nike
  • Zarejestruj się i znajdź świetne promocje w sklepie Lounge by Zalando
  • Planujesz zakup NBA League Pass? Wybierz nasz link
  • Zobacz czy oficjalny sklep New Balance nie będzie miał dla Ciebie dobrej oferty
  • Jadąc na wakacje sprawdź ofertę polskich linii lotniczych LOT
  • Lub znajdź hotel za połowę ceny dzięki wyszukiwarce Triverna




  • Poprzedni artykułNBA: Przerwa Ziona potrwa znacznie dłużej
    Następny artykułPROBASKET LIVE #24: O nowym sezonie NBA!
    Michał Pacuda
    Założył PROBASKET w 2001 roku. Pisał o koszykówce w Dzienniku Metro i Onet.pl. Od 12 roku życia trenował kosza. Studiował w USA, gdzie grał z drużyną Junior College'u w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych. Po powrocie do Polski przez cztery lata był trenerem na poziomie kadetów i juniorów. Skomentował ponad 100 meczów NBA i WNBA w Orange sport i Canal+ Sport oraz Igrzyska Olimpijskie w nSport HD. W latach 2013-2016 pełnił rolę rzecznika prasowego reprezentacji Polski koszykarzy. Był z kadrą na dwóch EuroBasketach - współtworzył projekt Kosz Kadra. Przez sześć lat w Polskiej Lidze Koszykówki wdrażał strategię komunikacji (WWW, video i Social Media). Jest specjalistą w dziedzinie Public Relations oraz Marketingu w sporcie. Obecnie prowadzi polskie biuro prasowe Jeremiego Sochana oraz odpowiada za kwestie marketingowe Sochana na Polskę.
    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments