Takie rzeczy nie zdarzają się często. Sytuacja jednak tego wymagała, bo w lidze jest coraz więcej drużyn, które nie potrafią zebrać minimum ośmiu graczy do rozegrania spotkania. Z tego powodu NBA oraz NBPA (związek zawodników) doszli do porozumienia w sprawie nowych przepisów. 

Jak poinformowali Tim Bontemps oraz Adrian Wojnarowski z ESPN, ustalono, że zespoły będą mogły podpisywać graczy na zastępstwo. Ma to być doraźne rozwiązanie, które w przypadku wielu ekip umożliwi rozgrywanie meczów, zamiast ich przekładania. Żaden trener nie lubi sytuacji, w której musi rozgrywać mecz w innym terminie, bo to zazwyczaj oznacza większą intensywność gry. Nowe zasady będą obowiązywać do 19 stycznia. 

Na czym konkretnie polegają? Zespół może podpisać krótkoterminowy kontrakt zastępczy za każdego zawodnika, który został objęty protokołem COVID-19. Zatem, jeśli w danej drużynie jest np. pięciu zawodników wysłanych na kwarantannę, zespół ma możliwość podpisania pięciu graczy na krótkoterminowe kontrakty. Liga ma nadzieję, że do tego czasu sytuacja z COVID-em znacząco się uspokoi i wielu graczy oraz trenerów wróci z kwarantanny. 

By liga zgodziła się na “gracza zastępczego”, ten zaraz po podpisaniu kontraktu musi być gotowy do gry, co w praktyce oznacza, że musi otrzymać negatywne testy na COVID. Co więcej – wynagrodzenie graczy na zastępstwo nie będzie wliczane do salary-cap oraz do podatku od luksusu, co jest sporą ulgą dla generalnych menadżerów, którzy starają się pilnować swoich wydatków. Te wszystkie działania zostały podjęte po to, by nie przerywać sezonu. 

NBA widzi, że sytuacja jest trudna. Swoje rozgrywki przerwała liga NHL. Tam zdecydowano, że takie rozwiązanie będzie dla wszystkich najlepsze. Tymczasem zarząd ligi rzekomo przekazał komisarzowi Adamowi Silverowi, że ma zrobić wszystko, co w jego mocy, by sezonu nie przerywać. W ostatnim czasie liga przełożyła pięć meczów. Spore problemy mają m.in. Brooklyn Nets. Nawet próbujący wrócić do gry Kyrie Irving został objęty kwarantanną. 

Już w środę 22 grudnia o godz. 21:00 kolejny Podcast PROBASKET Live na YouTube. Zapraszamy!


Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments