Pojawiło się wiele kontrowersji związanych z zatrudnieniem Steve’a Nasha w charakterze pierwszego trenera Brooklyn Nets. Panuje bowiem przekonanie, że kompetencje czarnoskórych trenerów są przez właścicieli ekip marginalizowane, czego potwierdzeniem miała być decyzja Nets.

Stephen A. Smith – lubiący wywoływać kontrowersje komentator sportowy stwierdził, że Steve Nash dostał posadę pierwszego trenera Brooklyn Nets, ponieważ biali w amerykańskim społeczeństwie są uprzywilejowani. Wypowiedź wywołała rzecz jasna burze, ale od początku właśnie o to chodziło. Wielu przyznało Smithowi rację, inni z kolei stawali w obronie Steve’a Nasha, który szkoleniowcem zespołu z Brooklynu został – trzeba przyznać – dość niespodziewanie.

Były zawodnik i dwukrotny MVP ligi postanowił się odnieść do tych słów w trakcie konferencji prasowej przedstawiającej go jako nowego szkoleniowca Nets. – Na pewno skorzystałem na tym, że biali są bardziej uprzywilejowani w naszym społeczeństwie – przyznał bardzo otwarcie. – Nasze społeczeństwo ma przed sobą dużo pracy – dodał, choć zaznaczył, że przykład zatrudnienia go na stanowisko trenera Nets chyba nie jest najlepszym dla postawionej tezy.

Nash zatem nie chciał zaprzeczać słowom Smitha, ale nie uważa, by w przypadku jego zatrudnienia chodziło o kolor skóry. Innymi kandydatami byli m.in. Jason Kidd i Tyronn Lue, ten drugi pojawia się w dyskusjach na temat wielu wakatów i panuje ogólne zdziwienie, iż nadal nie znalazł nowego klubu. Siłą rzeczy więc niektórzy zaczynają wychodzić z założenia, że to przez kolor jego skóry. Jednak przy okazji ostatnich kontrowersji, właściciele drużyn mieli okazję się przekonać, jak duży nacisk kładzie się na zatrudnianie czarnoskórych trenerów czy menedżerów. 

Brooklyn Nets bez wątpienia podjęli dość zaskakującą decyzję, ale podobne zdarzały się już w przeszłości. W przekroju ostatnich 40 lat w NBA zatrudniono szesnastu trenerów, którzy przed objęciem posady nie mieli żadnego doświadczenia z ławki trenerskiej profesjonalnego zespołu. Z tej szesnastki, dziewięciu było Afroamerykanami.