Po kilku dniach pełnych informacji o pojedynczych spotkaniach nadchodzącego sezonu NBA opublikowała finalnie kompletny terminarz rozgrywek 2022/23. Już w pierwszy tydzień zmagań będziemy świadkami niezwykle interesujących pojedynków. Dodatkowo liga przygotowała dla nas nowość – NBA Rivals Week.

Będzie to już 77. sezon zasadniczy NBA, w którym zgodnie z panującym od lat formatem zespoły rozegrają po 82 spotkania. Rywalizację w pierwszą noc rozgrywek (noc z 18 na 19 października czasu polskiego) zainaugurują potyczki Boston CelticsPhiladelphia 76ers oraz Golden State WarriorsLos Angeles Lakers. Koniec sezonu zasadniczego zaplanowano na 9 kwietnia 2023, z kolei turniej play-in odbędzie się w dniach 11-14 kwietnia. Dzień po jego zakończeniu 16 najlepszych ekip rozpocznie rywalizację w play-offs. Datę wielkich Finałów NBA ustalono na 1 czerwca.

Poniżej przedstawiamy komplet informacji dot. terminarzu dostarczonych przez przedstawicieli NBA:

Kia NBA Tip-Off 2022

Przez pierwsze cztery dni sezonu zasadniczego 2022/23 (18-21 października) aż osiem spotkań będzie transmitowanych w ogólnokrajowej telewizji (USA) jako część Kia NBA Tip-Off 2022. TNT i ESPN będą odpowiedzialni za transmisję dwóch tzw. Doubleheaders, czyli dwóch, ciekawie zapowiadających się meczów z rzędu. Udział w tych spotkaniach weźmie 12 różnych zespołów, które w swoich składach mają łącznie 15 uczestników ostatniego Meczu Gwiazd i aktualnego MVP (Nikola Jokić). Trzy z tych spotkań to powtórka z rywalizacji z poprzednich play-offów.

Sezon zasadniczy rozpocznie się 18 października w stacji TNT. Będzie to już 39. sezon NBA z rzędu, za którego transmisję odpowiada Turner Sports. W pierwszym spotkaniu Philadelphia 76ers zmierzy się na wyjeździe z Mistrzem Konferencji Wschodniej Boston Celtics (01:30 czasu polskiego). W drugim meczu obrońcy tytułu Golden State Warriors podejmą Los Angeles Lakers (04:00), ale przed pierwszą syreną otrzymają mistrzowskie pierścienie.

Dla ESPN będzie to z kolei 21. sezon z NBA z rzędu. Pierwsze spotkania w tej stacji obejrzeć będzie można dopiero w środę 19 października, kiedy to Memphis Grizzlies podejmą New York Knicks. Drugi mecz będzie powtórką z półfinałów Konferencji Zachodniej – Dallas Mavericks zagrają na wyjeździe z Phoenix Suns.

NBA TV rozpocznie swoją transmisję sezonu 2022/23 w sobotę 22 października. San Antonio Spurs z Jeremym Sochanem w składzie wybiorą się do Filadelfii na mecz z 76ers, po czym Dallas Mavericks podejmą Memphis Grizzlies. Serię spotkań w ogólnokrajowej telewizji zakończy niedzielne (23.10.) starcie Los Angeles Clippers – Phoenix Suns.

NBA Christmas Day

Po raz 15. z rzędu podczas NBA Christmas Day (25 grudnia) rozegranych zostanie pięć spotkań. W całej historii ligi będzie to już 75. edycja meczów świątecznych. Swój debiut podczas tej wyjątkowej okazji zaliczą Memphis Grizzlies, co oznacza, że jedynym zespołem w NBA, który nigdy nie wystąpił podczas Christmas Day, pozostają teraz Charlotte Hornets. Pełna lista tegorocznych starć swiątecznych prezentuje się następująco:

– [18:00] New York Knicks – Philadelphia 76ers
– [20:30] Dallas Mavericks – Los Angeles Lakers
– [23:00] Boston Celtics – Milwaukee Bucks
– [02:00] Golden State Warriors – Memphis Grizzlies
– [04:30] Denver Nuggets – Phoenix Suns

Dzień Martina Luthera Kinga

Martin Luther King Jr. Day (16 stycznia 2023) to dla NBA niezwykle istotny dzień, w którym zespoły rozpoczynają rywalizację o wczesnych porach. W tym sezonie na przystawkę otrzymamy powtórkę z pierwszej rundy minionych play-offów, czyli starcie Atlanta Hawks z Miami Heat (21:30). W drugim meczu zmierzą się dwie najlepsze ekipy sezonu zasadniczego, czyli Memphis Grizzlies i Phoenix Suns (00:00).

Dla „Niedźwiedzi” będzie to już 21. mecz w historii podczas dnia Martina Luthera Kinga. Pozostałe spotkania tego dnia to Charlotte Hornets – Boston Celtics oraz Los Angeles Lakers – Houston Rockets.

Election Day

Z roku na rok NBA coraz bardziej angażuje się w sprawy społeczno-obywatelskie. W tym roku włodarze ligi zdecydowali, że w dzień wyborów nie zostaną rozegrane żadne spotkania, co ma zachęcić kibiców do aktywnego udziału w głosowaniu.

Wszystkie 30 zespołów rozegra za to spotkanie dzień przed wyborami, czyli w poniedziałek 7 listopada.

NBA Rivals Week

Jedna z nowości, którą NBA wprowadza w tym sezonie, to NBA Rivals Week, czyli tydzień poświęcony wyjątkowym rywalizacjom. W ciągu pięciu dniu (24-28 stycznia) rozegranych zostanie 11 tego typu spotkań transmitowanych w ogólnokrajowej telewizji.

Jak zawsze przy tego typu okazjach wybór spotkań może okazać się dla niektórych kontrowersyjny. Brakuje m.in. legendarnej rywalizacji Pistons – Bulls, choć można to usprawiedliwić obecnym potencjałem obu zespołów, które nie będą liczyć się w walce o tytuł (oraz tym, że kilka dni wcześniej zagrają w Paryżu). NBA wyraźnie skupiła się na pojedynkach, które elektryzowały publiczność w ostatnich latach, włączając w to oczywiście poprzedni sezon. Część sympatyków nie była jednak zadowolona z uwzględnienia meczu Knicks – Nets w tej kategorii. Jakie jest wasze zdanie?

Poniżej prezentujemy pełny terminarz NBA Rivals Week:

24 stycznia:

– Miami Heat – Boston Celtics
– Los Angeles Lakers – Los Angeles Clippers

25 stycznia:

– Philadelphia 76ers – Brooklyn Nets
– Golden State Warriors – Memphis Grizzlies

26 stycznia:

– Charlotte Hornets – Chicago Bulls
– Phoenix Suns – Dallas Mavericks

27 stycznia:

– Minnesota Timberwolves – Memphis Grizzlies
– Golden State Warriors – Toronto Raptors

28 stycznia:

– Philadelphia 76ers – Denver Nuggets
– Brooklyn Nets – New York Knicks
– Boston Celtics – Los Angeles Lakers

NBA Global Games

W sezonie 2022/23 doczekamy się powrotu rozgrywania spotkań sezonu zasadniczego poza granicami Stanów Zjednoczonych. W ramach kolejnego NBA Mexico City Game 17 grudnia San Antonio Spurs i Jeremy Sochan zmierzą się z Miami Heat. Kilka tygodni później w Paryżu Chicago Bulls zagrają z Detroit Pistons.

Powtórka Finałów 2022

Pierwszy pojedynek pomiędzy Golden State Warriors a Boston Celtics będzie miał miejsce 10 grudnia w San Francisco. Drugi z pojedynków zostanie rozegrany 19 stycznia w TD Garden.

Ostatni dzień sezonu zasadniczego

W ostatni dzień sezonu zasadniczego (09.04.) swoje spotkania rozegra wszystkie 30 zespołów. Terminarz został ułożony tak, by 14 z 15 meczów było pojedynkami wewnątrz konferencji (7 meczów pomiędzy zespołami z Zachodu i 7 meczów pomiędzy zespołami ze Wschodu). Jedynym pojedynkiem, który z naturalnych przyczyn nie mieści się w tej kategorii, będzie Washington WizardsHouston Rockets.

Ograniczenia podróżowania

Średni dystans, jaki każdy z zespołów będzie musiał pokonać w trakcie trwania sezonu 2022/23 został zmniejszony do 41 tysięcy mil (ok. 66 tysięcy kilometrów). Odkąd udział w rozgrywkach bierze 30 zespołów, z czego każdy rozgrywa po 82 spotkania, jest to wynik rekordowo niski. Oznacza bowiem redukcję o prawie 2 tysiące mil na zespół. Szacuje się, że łącznie zespoły pokonają o 50 tysięcy mil mniej.

Liczba meczów wyjazdowych, pomiędzy którymi zespoły nie muszą podróżować, wzrosła o 66% (z 53 na 88). 55 tych spotkań to przypadki rozgrywania dwóch meczów z rzędu z tym samym przeciwnikiem, z kolei 33 to dwa mecze z rzędu przeciwko drużynom z Los Angeles (Clippers i Lakers) bądź Nowego Jorku (Knicks i Nets).

Dodatkowe informacje

Mecz każdego z 30 zespołów co najmniej raz zostanie pokazany na antenie stacji TNT lub ESPN. Aż 45 spotkań zostanie rozegranych w godzinach przyjaznych dla kibiców z Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, jako część „NBA Saturdays and Sundays presented by NBA 2K23”. Mecze NBA będą transmitowane w 214 krajach w 50 różnych językach.

Pobierz PDF

Czy widziałeś już najnowszy odcinek Podcastu PROBASKET Live? Michał Pacuda i Krzysztof Sendecki przez dwie godziny rozmawiali o bieżących wydarzeniach ze świata basketu. Nie zabrakło miejsca na dyskusję o nowym kontrakcie LeBrona Jamesa, sytuacji Kevina Duranta i konflikcie reprezentacji Polski, która wkrótce ma powalczyć na EuroBaskecie. Zapraszamy!
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj