NBA: Nash został trenerem Nets, bo jest biały!?

2
3248

Stephen A. Smith z ESPN oskarża Brooklyn Nets o „faworyzowanie białych”. Kontrowersyjna opinia kontrowersyjnego jak zawsze dziennikarza ESPN dotyczy zatrudnienia Steve’a Nasha na stanowisko pierwszego trenera Brooklyn Nets.

Smith, mimo iż jak sam twierdzi „kochaNasha, narzekał równocześnie, że byli ciemnoskórzy zawodnicy, mogą tylko pomarzyć o takiej szansie, jaką dostaje Nash. Według dziennikarza Kanadyjczyk tylko dzięki „przywilejowi bycia białym” dołącza do drużyny Nets, która w przyszłym sezonie po powrocie Duranta i Irvinga z marszu stanie się faworytem do tytułu.

Panie i panowie, nie da się tego obejść. To przywilej białych. Tak się nie dzieje w przypadku czarnego mężczyzny. Nie masz żadnego doświadczenia jako pierwszy trener na jakimkolwiek poziomie, a dostajesz pracę w Brooklyn Nets?

Co ciekawe, w swoim monologu o zatrudnieniu Nasha Smith przyznaje, że Kanadyjczyk zasługuje na tę pracę. Wyraża również przekonanie, że dwie największe gwiazdy Brooklyn Nets Kyrie Irving i Kevin Durant z pewnością z entuzjazmem przyjęli informację o zatrudnieniu Nasha. Mimo iż Smith przyznaje, że dwukrotny MVP „to wspaniała osoba, która ma ogromną wiedzę na temat koszykówki” to kwestie rasowe biorą jednak górę w jego ocenie.

Czy rzeczywiście angaż 2-krotnego MVP, 8-krotnego All-Stara, jednego z najlepszych rozgrywających w historii NBA to „przywilej białych”?

Opinia Stephen A. Smith jest bardzo kontrowersyjna. Dziennikarz nie po raz pierwszy przekroczył granicę dobrego smaku, jednak teraz, gdy nastroje społeczne w USA są bardzo napięte, tego typu publiczne komentarze na pewno nie pomogą w skutecznej walce o „równość rasową” i „sprawiedliwość społeczną”.

Czy wiesz, że na Facebooku mamy specjalną grupę dyskusyjną dla Czytelników PROBASKET? Właśnie tam ciekawa wymiana zdań na temat tej wypowiedzi Stephena A. – dołączysz?

Link do grupy dyskusyjnej: https://www.facebook.com/groups/probasketpl/