Kilka dni temu napisałem, że Milwaukee Bucks zajmą 1. miejsce po sezonie zasadniczym, mimo że mieli jeden z najtrudniejszych terminarzy w całej NBA! Wszystko dlatego, że obserwuję rozwój kariery Giannisa w NBA od początku. Przeszedł niesamowite drogę, a zeszłoroczne mistrzostwo i ostatnie wygrane z Sixers i Nets na wyjazdach utwierdzają mnie tylko w przekonaniu, że Giannis i Bucks są gotowi na play-offy. Gotowi natomiast na pewno nie są zawodnicy z Filadelfii. Jak tak dalej pójdzie, to przygodę z play-offami zakończą na pierwszej rundzie!

NBA na szybko – autorskie podsumowanie wydarzeń w NBA z ostatnich 24 godzin, czyli fakty i ciekawostki oraz najważniejsze – krótkie analizy, co z tego wszystkiego wynika. Wcześniejsze teksty „NBA na szybko” oraz inne moje artykuły znajdziecie tutajNa kolejne zapraszam prawie codziennie, do końca sezonu, czyli do 10 kwietnia.

UWAGA! Kolejne „NBA na szybko” w niedzielę 3 kwietnia!

Wyniki czwartkowych spotkań:

Pistons – Sixers 102:94
Hawks – Cavaliers 131:107
Nets – Bucks 119:120 (po dogrywce)
Bulls – Clippers 135:130 (po dogrywce)
Jazz – Lakers 122:109

Artykuł opisami, statystykami i skrótami tych spotkań znajdziecie tutaj.

Podsumowanie

  • Mecz wieczoru? Oczywiście, że NetsBucks. Oglądałem go znając wynik i dlatego przez większość czwartej kwarty zastanawiałem się – jak Nets mogli to przegrać!? Na 3 minuty przed końcem regulaminowego czasu Nets prowadzili 108:99 (po serii 16:3)!
  • W dodatku na 5 minut przed końcem z boiska wyleciał Khris Middleton, który ostro sfaulował Bruce’a Browna. Reggie Miller mówił, że to zwykły faul, ewentualnie flagrant 1. Tymczasem sędziowie uznali, że flagrant 2, a więc automatyczne wyrzucenie z boiska. Powiem szczerze, że bardzo dobrze. Czym innym jest ostry faul, uderzenie rywala w ręce, żeby nie trafił, a czym innym ściągnięcie przeciwnika do parkietu, kiedy ten jest w wyskoku. Podobny faul na Alexie Caruso popełnił Grayson Allen. Nazwałem to wtedy bandyterką i trzymam się tej opinii. Całe szczęście, że Brown nie złamał ręki, bo upadł tak, że mogło się to stać. Różnica między Allenem a Middletonem, że tego drugiego nie posądzałbym o celowość takiego zagrania, a pierwszego owszem.
  • Wróćmy do gry, bo tam Bucks wrócili w dużej mierze dzięki Giannisowi, który ma nerwy ze stali. Widać, że jak w ostatnich finałach. Był niesamowicie skupiony, skoncentrowany na grze, nie dawał się rozproszyć i nie przejmował się niepowodzeniami. Trafił trójkę na dogrywkę! To była jego jedyna trójka w tym spotkaniu! Nie przejmował się też niecelnymi osobistymi, bo chwilę później stawał na linii i trafiał.
  • Kiedy w dogrywce zegar pokazywał 1:39 Giannis dwóch wolnych nie trafił, ale kiedy Bucks przegrywali jednym punktem, to wbił się pod kosz wymusił faul i co? Trafił oba rzuty!
  • Giannis jest naprawdę WIELKI. Wytrzymuje presję, a to w zawodowym sporcie jest najważniejsze.
  • Przy okazji tego meczu chciałbym też powiedzieć o najlepszym i jednocześnie najbardziej niedocenianym zawodniku w NBA, jakim jest Jrue Holiday. Jestem jego fanem jeszcze od czasów Pelicans, ale wiadomo, zespół z Nowego Orleanu był traktowany przez amerykańskie media jak najgorsza dziura, gdzie nic nie ma i nie warto się zajmować ich zespołem. Już wtedy Holiday pokazywał ogromną klasę. To znakomity defensor i gracz, który zdobywa ważne punkty. On też nie pęka, a nawet jak nie idzie, jak w finałach, to w ważnym momencie drużyna może na niego liczyć. Jego największym problemem w karierze były kontuzje. W niemal każdym sezonie opuszczał sporo spotkań, ale kiedy jest zdrowy, to jest naprawdę bardzo dobrym zawodnikiem. Na pewno najlepszym wśród najbardziej niedocenianych w NBA.
  • Niesamowite w tym spotkaniu było jeszcze to jak Bucks bronili. Durant i Irving musieli czasem wykonać tytaniczną pracę, aby w ogóle otrzymać piłkę. A na potwierdzenie dobrej defensywy – Kevin Durant tylko raz był faulowany przy rzucie. Na osobistych stanął tylko raz po faulu przy rzucie za trzy punkty. Były takie momenty w końcówce czwartej kwarty i dogrywki, że ani Irving, ani Durant, nie byli w stanie oddać rzutu, albo oddawali z bardzo trudnej pozycji. Przez podwajanie Durant uzbierał aż 11 asyst, ale i tak Bucks swój cel osiągnęli.
  • No dobrze. Koniec zachwytów nad Milwaukee Bucks. Po prostu uważam, że są gotowi na play-offy, a trzeba pamiętać, że to wciąż aktualni mistrzowie NBA.
  • Dla formalności – Giannis 44 punkty i 14 zbiórek, Holiday 19 punktów, 8 zbiórek i 6 przechwytów. Durant 26 punktów i 11 asyst, Irving 25 punktów.
  • Podoba mi się zwracanie uwagi na szczegóły komentatorów. Kiedy Holiday był faulowany i podkręcił kostkę, a była to już dogrywka, to Wesley Matthews pokazywał, że parkiet jest mokry i trzeba go wytrzeć. Nie wiem czy specjalnie to robił czy po prostu zauważył plamę pod koszem, ale Reggie podkreślił jak to jest ważne, że weterani wiedzą co zrobić, aby dać złapać oddech swoim kolegom. To niby kilka sekund, ale w tak ważnym momencie nawet kilka czy kilkanaście sekund może pomóc dosłownie złapać oddech, ustabilizować go, dzięki czemu ma się większe szanse na trafienie.
  • Sixers są tragiczni. Jako zespół i przez to całe klepanie w miejscu Jamesa Hardena. Niestety, ale nie mogę na to patrzeć. Fajnie jest jak wpada, ale Hardenowi od dłuższego nie wpada. Obejrzałem końcówkę meczu z Pistons. Bezradność i brak energii, tak wyglądali tego dnia gracze Sixers. Może to tylko jeden mecz, ale pewno Joel Embiid powinien wziąć ciężar gry na siebie. Musi zawołać „dawaj tę piłkę” i próbować samemu, albo podawać na czystą pozycję, bo teraz jest tak, że Harden klepie w miejscu i pali racę z ósmego metra. Bez sensu. Tak się w koszykówkę grać nie da. Albo te jego wejścia pod kosz w zwolnionym tempie i szukanie fauli… uhhhh.
  • Sixers przegrali czwartą kwartę 15:29. Embiid zdobył 37 punktów, ale co z tego? W końcówce nie trafili wszyscy z jego drużyny, ale to nie tylko o rzuty tutaj chodzi. Oj chyba nie tylko.
  • Harden rzucił tylko 18 punktów (4/15 z gry). Sixers mają bilans 1-4, kiedy Harden rzuca mniej niż 20 punktów.
  • W ostatnich sześciu meczach, w ich czwartych kwartach, Harden trafił tylko cztery rzuty z gry i miał aż osiem strat.
  • Mam niestety taką teorię, że za rok lub dwa Harden skończy jak Russell Westbrook, czyli była gwiazda NBA, która straciła na szybkości i dynamice, a przez to nie jest w stanie grać „swojej gry”, wbija się głową w mur, nie trafia i ma pretensje do sędziów. To będzie problem Sixers jeśli podpiszą z Hardenem gigantyczny kontrakt. Na miejscu Daryla Moreya bym poczekał. Z resztą o to była cała dyskusja już wcześniej. Harden miał zdecydować, że podejmuje opcję zawodnika, czyli, że jego kontrakt jest ważny jeszcze jeden sezon. Nie zrobił tego. Nie znalazłem wyjaśnienia dlaczego. Nadal może to zrobić w czerwcu, ale jest teoria spiskowa, która mówi, że jeśli Sixers nie zajdą daleko w tym sezonie, to Harden się po prostu „zawinie”. Ciekawe czy to możliwe i ciekawe czy po słabych play-offach ktoś chciałby mu zaoferować wysoki kontrakt.
  • Sixers mają problem, bo ich gra nie wygląda dobrze. Harden nie wygląda dobrze. Doc Rivers nie wygląda dobrze, bo chyba nie ma pojęcia co robić. Jeśli okazałoby się, że Sixers grają z Raptors w pierwszej rundzie, to gotów byłbym postawić na zespół z Toronto. Z Chicago Embiid ma za długą historię niesamowitych występów i bardzo wysokiej średniej. Biorąc jednak pod uwagę jak ostatnio idzie DeRozanowi, to kto wie? Może jednak Bulls? Po ponad czterech miesiącach wrócił Patrick Williams. Warto to odnotować (nie grał od 29 października, a wrócił 22 marca).
  • DeMar DeRozan rzucił Los Angeles Clippers 50 punktów. Takie osiągnięcia zawsze robią wrażenie. Bulls czekają jeszcze na powrót Lonzo Balla.

NBA na szybko

  • Często dostaję wiadomości z pytaniem o polecenie najlepszych podcastów i kanałów na YT. Bardzo lubię Jalena Rose’a dlatego dziś mogę polecić fragment wczorajszego nagrania o tym, kto jest supergwiazdą w NBA, a kto jest tylko gwiazdą. Czyli komu należy się tytuł „superstar”, a komu tylko „star”. Przy okazji jest opowiedziane w bardzo zabawny sposób.
  • Krótki spojler – czy LaMelo Ball jest „superstar”? Nie jest. Jest popularny i znany, ale nie supergwiazdą. Anthony Davis? Też nie jest. A Damian Lillard? Jest! Polecam, warto posłuchać (czas od 24:36).
  • Głosowanie na MVP wydaje mi się w tym roku wręcz fascynujące. Chodzi mi o argumenty, jakich poszczególne osoby używają, aby obronić swoją decyzję.
  • Kto jest pod największą presją w tych play-offach? Oczywiście, że James Harden. Jak odpadną w pierwszej rundzie, to dopiero będzie klops.
  • W oficjalnym sklepie Nike ruszyła nowa promocja – polecam!

Gdyby sezon zakończył się dzisiaj?

  • Najważniejsza zmiana? Celtics awansowali na 3. miejsce, a Sixers spadli na 4.
  • Knicks stracili nawet matematyczne szanse na awans do PLAY-IN.
  • Jazz byli jeden dzień na 6. miejscu, ale wrócili na 5.
  • Lakers znów wypadli poza PLAY-IN.

Dlatego gdyby PLAY-IN rozpoczęły się dzisiaj, to tak by to wyglądało:

Jeśli nie wiesz na czym polegają PLAY-IN, to sprawdź mój poniedziałkowy tekst, gdzie wszystko jest wytłumaczone.

Najważniejsze daty:

  • Ostatni dzień sezonu zasadniczego – niedziela 10 kwietnia. 
  • Mecze PLAY-IN zostaną rozegrane w dniach 12-15 kwietnia.
  • Play-offy rozpoczną się w sobotę 16 kwietnia.
  • Loteria Draftu – 17 maja.
  • Pierwszy mecz finału NBA – czwartek 2 czerwca.
  • Ewentualny siódmy mecz finału NBA – w niedzielę 19 czerwca.
  • Finały NBA rozegrane zostaną w dniach: 2, 5, 8, 10 oraz ewentualne kolejne mecze: 13, 16 i 19 czerwca.

Dziś w nocy grają

Magic – Raptors
Wizards – Mavericks
Celtics – Pacers
Rockets – Kings
Grizzlies – Suns
Bucks – Clippers
Thunder – Pistons
Spurs – Blazers
Nuggets – Wolves
Lakers – Pelicans

UWAGA! Kolejne „NBA na szybko” w niedzielę 3 kwietnia!

Link do strony tankathon, gdzie znajdziecie aktualny ranking trudności terminarza dla każdej z drużyn to: https://www.tankathon.com/remaining_schedule_strength 

Michał Pacuda – http://twitter.com/Pacuda

To co właśnie przeczytaliście, to było krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń ze świata NBA. Do końca sezonu zasadniczego codziennie będziemy takie artykuły publikować na PROBASKET oraz w skróconej wersji wysyłać mailem w formie newslettera.

[mailerlite_form form_id=1]

Czy znasz już nasze studio o NBA?

Jaka jest formuła podcastu PROBASKET Live? Nagrywamy NA ŻYWO w studiu – transmisja na YouTube. Program można obejrzeć także później z odtworzenia. Oprócz tego godzinę po zakończeniu „live’a” wersję audio publikujemy na SpotifySoundCloudPodcastach Apple i Google.

Ile osób ogląda i słucha Podcastów PROBASKET? Według dostępnych statystyk jest to około 10,000 osób – każdego odcinka, jeśli dodamy do siebie odtworzenia video i audio.

Podcastu PROBASKET możecie słuchać tutaj:

  1. SoundCloud (audio)
  2. YouTube (audio i video)
  3. Apple Podcasts (audio)
  4. Spotify (audio)
  5. Podcasty Google (audio)

PROBASKET – https://twitter.com/probasketpl

Wspieraj PROBASKET

  • Robiąc zakupy wybierz oficjalny sklep Nike
  • Albo SK STORE, czyli dawny Sklep Koszykarza
  • Planujesz zakup NBA League Pass? Wybierz nasz link
  • Zarejestruj się i znajdź świetne promocje w sklepie Lounge by Zalando
  • Ogromne wyprzedaże znajdziesz też w sklepie HalfPrice
  • Zobacz czy oficjalny sklep New Balance nie będzie miał dla Ciebie dobrej oferty
  • Jadąc na wakacje sprawdź ofertę polskich linii lotniczych LOT
  • Lub znajdź hotel za połowę ceny dzięki wyszukiwarce Triverna


  • Subscribe
    Powiadom o
    guest
    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments