Gwiazda Philadelphia 76ers, James Harden, obniży swoje wynagrodzenie na przyszły sezon o 15 mln dol. i podpisze z zespołem nowy, dwuletni kontrakt – informuje serwis The Athletic. Nowa umowa będzie zawierać opcję gracza na drugi sezon. Ten ruch da Sixers większą swobodę na rynku transferowym.

James Harden zrezygnował z wartej 47,4 mln dol. opcji zawodnika na sezon 2022/23, jaką miał zawartą w starym kontrakcie. Obrońca wróci do Philadelphia 76ers na nowej umowie, która da drużynie sporą elastyczność na rynku transferowym. Sixers i Harden stawiają sprawę jasno – w 2023 r. chcemy cieszyć się z mistrzostwa NBA. Bliskie stosunki z osobami decyzyjnymi w Filadelfii, w tym z Michaelem Robinem i Darylem Moreyem, odegrały ważną rolę w negocjacjach.

Sixers pozyskali Hardena w zeszłym sezonie w ramach wymiany, na mocy której do Brooklyn Nets przeniósł się Ben Simmons. Sixers skończyli poprzedni sezon w półfinałach Konferencji Wschodniej, ulegając w nich Miami Heat. 76ers musieli sobie jednak radzić z kontuzjowanym Joelem Embiidem, który i tak nie zagrał w dwóch pierwszych meczach serii. W minionych rozgrywkach Harden osiągał średnie na poziomie 22 punktów, 10,3 asysty i 7,7 zbiórki, został także wybrany do Meczu Gwiazd.

W 12 meczach ostatnich play-offów liczby Hardena spadły do 18,6 punktu, 8,6 asysty i 5,7 zbiórki. W obozie Sixers panuje przekonanie, że Harden mocno przepracuje okres przygotowawczy przed sezonem 2022/23. Kilka źródeł poinformowało, że Harden wrócił do treningów zdecydowanie wcześniej niż w minionych latach. Rozgrywający miał wrócić do lekkich treningów już 12 maja i z każdym tygodniem zwiększać obciążenia. W tym roku dużo czasu Hardenowi ma poświęcać asystent trenera Sixers, Sam Cassell.

Harden ma całe lato, aby w pełni przygotować się na trudy kolejnego sezon, który może okazać się kluczowy dla jego kariery. 33-latek najlepsze lata kariery ma już prawdopodobnie za sobą, ale wciąż może być wartościowym rozgrywającym. Jego pierwsze miesiące w Sixers nie były katastrofalne, ale charakteryzowały się wahaniami formy, z przewagą słabszych występów. 15 mln dol., które Sixers zaoszczędzą na umowie Hardena pozwoli im odbudować głębię składu.