NBA: Jak Philowi Jacksonowi udało się zmotywować największe gwiazdy?

2
2049

W jaki sposób okiełznać ego największych sportowców? Phil Jackson był trenerem takich legend jak Michael Jordan, Kobe Bryant czy Shaquille O’Neal. Zdobył z nimi 11 tytułów NBA. Jak udało mu się przekonać graczy do swojej wizji?

Łukasz Szwonder z kanału Keepthebeat przedstawia kilka sposobów motywacji i trików psychologicznych Phila Jacksona w swym najnowszym materiale:

Zamów książkę „Jedenaście pierścieni”! www.idz.do/11pierscieni-probasket

– najnowsze, limitowane wydanie w ramach SQN Originals już za 49,99 zł!

Fragmenty książki:

„Mnie w triangle offense najbardziej podoba się to, że wzmacnia ona pozycję wszystkich zawodników, przypisując każdemu ważną rolę do odegrania, a jednocześnie dając możliwość wykorzystania kreatywności w jasnej i dobrze zdefiniowanej strukturze. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wytrenowanie każdego zawodnika, żeby nauczył się czytać obronę przeciwnika i odpowiednio reagować. Dzięki temu drużyna może się poruszać w skoordynowany sposób – w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się akcja. W trójkątach nie możesz stać w miejscu i czekać, aż Jordanowie i Bryantowie zrobią swoje. Tu cała piątka musi być w pełni zaangażowana w każdej sekundzie, w przeciwnym razie system się zawali. A to stymuluje nieprzerwany proces grupowego rozwiązywania problemów w czasie rzeczywistym zamiast czekania, aż trener rozrysuje wszystko na tablicy podczas time outu. Jeśli trójkąty działają jak należy, to praktycznie nie da się ich zatrzymać, bo nikt nie wie, co się zaraz wydarzy, nie wyłączając nawet samych atakujących zawodników.”

„Michael Jordan mawiał, że w moim podejściu do bycia trenerem najbardziej cenił moją cierpliwość, zwłaszcza w końcowych minutach meczu. Podobnie było w przypadku jego trenera uniwersyteckiego, Deana Smitha. Poza tym nie robiłem nic na pokaz. Byłem pewny siebie, bo wiedziałem, że jeśli duch w drużynie jest właściwy, a zawodnicy są ze sobą odpowiednio zestrojeni, to mecz prawdopodobnie zakończy się po naszej myśli.”

Zamów książkę „Jedenaście pierścieni”! www.idz.do/11pierscieni-probasket

Czytamy o NBA: „Jedenaście pierścieni”. Historia legendarnego Phila Jacksona

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments