Zaskakuje Was odpadnięcie Los Angeles Lakers w pierwszej rundzie? Okazuje się, że nie są to jedyni mistrzowie NBA, którzy rok po zdobyciu tytułu odpadali już w pierwszej rundzie play-offs. Ostatnimi, którzy tego „dokonali” byli w 2015 roku San Antonio Spurs.


Kontuzje LeBrona Jamesa i Anthony’ego Davisa w trakcie sezonu sprawiły, że Lakers spadli na 7. miejsce w tabeli i musieli grać w PLAY-IN, aby w ogóle awansować do play-offów. Potem Davis wypadł z gry w rywalizacji z Suns, a LeBron wciąż nie był sobą po urazie kostki.

Niektórzy próbują tłumaczyć, że po zdobyciu mistrzostwa 12 października, Lakers mieli mało czasu na przygotowanie się do sezonu. Inni przypominają, że zeszłoroczna „bańka” i teraz skrócony, ale bardzo intensywny sezon, to nie są normalne okoliczności.

Nie zmienia to jednak faktu, że Lakers przegrali w pierwszej rundzie play-offów 2-4 z Phoenix Suns i są szóstymi mistrzami NBA, którzy rok po zdobyciu tytułu, odpadli w pierwszej rundzie.

Obecny format play-offów wprowadzony został w 1984 roku, a więc 37 lat temu. Od tego czasu mistrzami NBA, którzy przegrywali w pierwszych rundach byli:

2021 – Los Angeles Lakers (7. miejsce) przegrali z Phoenix Suns (2. miejsce).

2015 – San Antonio Spurs (6. miejsce) przegrali z Los Angeles Clippers (3. miejsce).

2012 – Dallas Mavericks (7. miejsce) przegrali z Oklahoma City Thunder (2. miejsce).

2007 – Miami Heat (4. miejsce) przegrali z Chicago Bulls (5. miejsce).

2000 – San Antonio Spurs (4. miejsce) przegrali z Phoenix Suns (5. miejsce).

1984 – Philadelphia 76ers (3. miejsce) przegrali z New Jersey Nets (6. miejsce).

* Jak widać San Antonio Spurs aż dwukrotnie przegrywali w pierwszej rundzie po zdobyciu mistrzostwa, a Phoenix Suns dwa razy okazywali się „pogromcami mistrzów”.

Inne ciekawostki:

 • Tegoroczna przegrana LeBrona Jamesa popsuła mu wyjątkowy bilans z pierwszej rundy play-offów, który przed serią z Suns wynosił 14-0. Teraz LeBron ma na koncie 14 wygranych pierwszych rund i jedną przegraną.
 • Lepszy bilans w pierwszej rundzie mają tylko Derek Fisher i Robert Horry – obaj 16-0.
 • Karl Malone i John Stockton mają taki sam bilans w pierwszej rundzie 10-9. Michael Jordan 10-3, a Kobe Bryant 13-2.
 • W serii z Phoenix LBJ pierwszy raz przegrał w pierwszej rundzie dwa mecze z rzędu.
 • 14-11 taki bilans w meczach, które mogły powodować odpadnięcie ma obecnie LeBron James. 9-8 z Cavaliers, 5-2 z Heat i 0-1 z Lakers.
 • Czy wiesz, że zespoły, w których grał LeBron zaliczyły serię 21 wygranych meczów z rzędu w pierwszej rundzie play-offów? Zaczęło się z Miami Heat w 2012 roku, a skończyło w 2018, kiedy LBJ był znów graczem Cavaliers.
 • 23,3 to średnia punktów LeBrona z serii przeciwko Phoenix. To jedna z jego najniższych średnich licząc poszczególne rundy play-offów. Mniej punktów zdobywał tylko w finale NBA w 2007 roku przeciwko Spurs (22,0) oraz w finale NBA w 2011 roku przeciwko Mavs (17,8).
 • Od kiedy wprowadzono obecny format play-off, czyli od 1984 roku aż 129 zawodników zagrało co najmniej 44 mecze w pierwszej rundzie play-off.
 • LeBron ma najlepszy bilans ze wszystkich z nich (z tych 129 graczy), jeśli chodzi o zwycięstwa i porażki właśnie w pierwszych rundach – 58-15, co daje mu skuteczność zwycięstw na poziomie 79,4%. Robert Horry ma 75%, a Derek Fisher 74%. Wysoko są też Kobe Bryant (67,6%) oraz Michael Jordan (67,4%). W przypadku Jordana należy pamiętać, że przygodę z pierwszymi rundami rozpoczął od bilansu 1-9. Za to Karl Malone jest ledwo ponad 50% z bilansem 44-42, a John Stockton ma dokładnie 50% (43-43).
3 KOMENTARZE

 1. Jeśli dobrze liczę to w serii z Phoenix Lebruś pierwszy raz przegrał w pierwszej rundzie nawet trzy (a nie tylko dwa) mecze z rzędu. I co teraz? Co dalej? Jak żyć panie…? A może niech się przyzwyczaja? Peselioza kroczy nieuchronnie

 2. Zresztą statystyki nie grają i nie ma co tłumaczyć Lakers kontuzjami , w każdym zespole jakieś kontuzje były . Emerytura dla Lakers

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here