Lider reprezentacji Hiszpanii – Pau Gasol, może opuścić tegoroczne Igrzyska Olimpijskie, bo nie ma pewności czy podróż do Rio De Janeiro jest dla sportowców bezpieczna. Problem z opanowaniem wirusa Zika wywołał obawy u wielu osób. Gasol chce pozostać przezorny, dlatego poważnie rozważa odpuszczenie kadry w tym roku.

Pau Gasol przyznał, że jest zbyt duża niepewność, co do sytuacji w Brazylii i on jako sportowiec dobrowolnie decydujący się na wyjazd, nie jest pewny czy powinien w Igrzyskach Olimpijskich uczestniczyć. Wirus Zika jest dużym problemem w Ameryce Południowej już od wielu miesięcy. Zawodnik reprezentacji Hiszpanii polecił każdemu sportowcowi poważnie zastanowić się nad podejmowanym ryzykiem.

Nie zdziwiłbym się, gdyby sportowcy z najwyższej półki zdecydowali się odpuścić wyjazd do Brazylii – mówił Gasol w rozmowie z ESPN. – Mogą nie chcieć ryzykować zdrowia swojego i swoich rodzin. Sam się cały czas zastanawiam – dodał. Wirus przenosi się wodą kropelkową, więc jest szczególnie niebezpieczny. Wiele federacji zabiera do Brazylii własne zapasy. Reprezentacja USA w koszykówkę zamierza do Rio popłynąć wycieczkowcem, aby czas na lądzie ograniczyć do treningów i meczów.

Niektórzy z tych sportowców chcą mieć dzieci i takie rzeczy mogą mieć na wpływ na nich i na ich rodziny. Zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu – kontynuuje Pau. Weteran przyznał, że rozmawiał z kilkoma kolegami, którzy wyrazili podobne obawy. Zarażenie wirusem Zika powoduje m.in. deformacje noworodków oraz problemy neurologiczne u dorosłych. Przy okazji Gasol zachęcił organizatorów do udzielenia federacjom większej ilości informacji na temat wirusa i prób uchronienia przed nim sportowców.

Sprawą Ziki zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). – Musimy zrozumieć, jak poważna jest ta sytuacja – dodaje Pau. – Było wiele komentarzy, które uspokajały sportowców, ale różne podmioty mówią różne rzeczy. […] Czuję się odpowiedzialny za to, by dowiedzieć się o tym jak najwięcej i przy okazji poinformować innych. Trzeba otworzyć w tej sprawie dialog. To bardzo delikatna sprawa – kończy. Wśród graczy reprezentacji USA, jak dotąd nikt nie zgłaszał podobnych obaw.

NBA: Lue chciał uniknąć zwolnienia Blatta


4 KOMENTARZE

  1. Ma chlop racje. Bez sensu jest ryzykowanie zdrowiem swoim i najblizszych,zeby rozegrac jeden turniej,nawet jezeli jest to turniej olimpijski.

  2. jak na to patrzę to dostrzegam totalną głupotę tych poważnych inteligentnych ludzi od sportu , to zwykłe tępaki i szuje którzy sprzedadzą wszystkie zasady sportowe dla kasy , Brazylia juz ledwo dało sobie rade na mistrzostwa w piłce, tu wielki przepych a tam ludzie śpią w śmietnikach , społeczeństwo wyrażnie pokazało na ulicach co sądzi o mistrzostwa, ale ja zooraganizowano dla bogatych turystów by liznęli trochę egzotyki, podobnie jest z tą olimipadą , idźmy dalej , mistrzostwa w piłce daje się katarowi , żeby zawodnicy umierali na boisku od przegrania, j……islamiści szaleją w europie to najlepiej mistrzostwa dac Francji, zero logiki i właściwego ocenienia sytuacji , tylko kasa pod stolikiem , ale jak ktoś przytarag wirus z brazyli , bomba wybuchnie we francji albo ktoś dostanie zawału na boisku w katarze to wtedy będzie debat na pół roku w tv, gdzie popełniliśmy błąd , my zachodnia cywilizacji , idź pan w h…….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj