Enes Kanter już od lat angażuje się w walkę o prawa mniejszości. Środkowy otwarcie krytykuje działania tureckiego rządu, a ostatnio zaatakował również Chiny. Tym razem jednak posunął się o krok dalej i zapowiedział oficjalną zmianę swojego nazwiska.

Enes Kanter stanie się dziś oficjalnie obywatelem Stanów Zjednoczonych. To jednak niejedyna zmiana, na jaką zdecydował się środkowy. Wraz z nabyciem amerykańskich praw obywatelskich urodzony w Szwajcarii Turek zmieni również swoje nazwisko. Od tego momentu będzie nazywał się Enes Kanter Freedom. Kanter stanie się jego drugim imieniem.

Enes Kanter trafił za ocean w 2009 roku, kiedy to przeniósł się z Fenerbahce do szkoły przygotowawczej Simi Valley w Kalifornii, a następnie dołączył do uniwersyteckiego zespołu Kentucky Wildcats.

Pierwsze trzy i pół roku swojej kariery Turek spędził w szeregach Utah Jazz, po czym został wymieniony do Oklahoma City Thunder. Następnie zaliczał nieco krótsze epizody w New York Knicks, Portland Trail Blazers i Boston Celtics, których barwy reprezentuje obecnie. W bieżącym sezonie 29-latek notuje średnio 4,2 punktu i 5,2 zbiórki na mecz.

To nie pierwszy przypadek w historii, gdy zawodnik NBA zmienia nazwisko na hasło wolnościowe. Na podoby krok zdecydował się Ron Artest, który przez 9 lat nazywał się Metta World Peace (w 2020 roku zmienił nazwisko na Metta Sandiford-Artest). Nazwisko zmieniali również m.in. Kareem Abdul-Jabbar (przejście na islam; wcześniej Lew Alcindor) czy World B. Free (był w ten sposób nazywany; Lloyd Bernard Free).

Zgodnie z zapowiedziami zmiana Kantera ma wejść w życie dzisiaj wraz z nabyciem przez niego obywatelstwa USA, co zaplanowano na dzisiaj.

Czy widziałeś już najnowszy podcast PROBASKET Live?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments