Boston Celtics są wykluczeni z wyścigu po Anthony’ego Davisa, który poprosił o transfer, ponieważ nie pozwalają im na taki ruch przepisy. NBA jest pełna różnych niuansów i niektóre z nich są bardzo trudne do przełożenia na język zwykłego kibica. Postanowiliśmy więc pomóc zrozumieć, czym jest „Rose rule”. 


Przepis Derricka Rose’a został wprowadzony przy okazji ostatnich rozmów na temat umowy zbiorowej z ligą, zawodnikami i zespołami. Dotyczy on zawodników, którzy w trakcie gry na swoich debiutanckich umowach zostali dwukrotnie starterami w Meczu Gwiazd, dwukrotnie załapali się do któregoś ze składu All-NBA, lub zostali wybrani MVP. Tylko jedno z tych trzech kryteriów musi być spełnione, by zostali objęci przepisem Derricka Rose’a.

Zawodnicy objęci przepisem mogą dostać w nowej umowie 30% całej sumy salary-cap, czyli jeśli próg salary-cap wynosi np. 100 milionów dolarów, oni mogą zarabiać aż 30 milionów. Zawodnicy, którzy nie są objęci tym przepisem mogą dostać maksymalnie 25% salary-cap. Zespół może mieć dwóch zawodników objętych przepisem Rose’a. Dlaczego w takim razie Boston Celtics nie mogą sięgnąć po Anthony’ego Davisa, skoro byłby drugim takim graczem?

Ponieważ tylko jeden z tej dwójki może być pozyskany przez wymianę, a tak stało się z Kyriem Irvingiem, którego C’s ściągnęli z Cleveland Cavaliers. Dlatego właśnie Celtics nie mogą przed trade-deadlinem walczyć o wysokiego New Orleans Pelicans. Czemu w takim razie mogą włączyć się do walki o Davisa dopiero latem? Ponieważ Irving będzie wtedy na zupełnie nowej umowie. W tym momencie zarówno Irving, jak i Davis są na umowach objętych przepisem Rose’a.

Umowa Davisa obowiązuje do 2020, więc jeśli C’s nie ułożą transferu za gracza Pels, będą zmuszeni poczekać jeszcze rok. Chyba że już teraz za Davisa przehandlowaliby… Irvinga. Ale ten scenariusz nie wchodzi w grę. Pels na pewno chcieliby rozmawiać z Celtics, gdyż mają młodych graczy, których mogliby oddać w zamian. Niewykluczone więc, że poczekają z transferem Davisa do lipca i zaczną rozmawiać, gdy Irving podpisze nową umowę.

NBA: Anthony Davis poprosił o transfer!


Tylko dla wtajemniczonych i czytających uważnie 🙂 Założyliśmy na Facebooku specjalną grupę dyskusyjną dla czytelników i przyjaciół PROBASKET.

Grupa jest zamknięta, ale zapraszamy do niej wszystkich pozytywnych fanów NBA – https://www.facebook.com/groups/probasketpl/ – to ma być miejsce, gdzie będziemy dzielić się spostrzeżeniami i wymieniać doświadczeniami. Dołącz do grona pozytywnych fanów NBA.Subscribe
Powiadom o
guest
20 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kork von Donnersmarck
Kork von Donnersmarck
28 stycznia 2019 22:08

Wątpię by sam Davis chciał dołączyć do tak słabej drużyny jak Celtics.

Tytus
Tytus
28 stycznia 2019 22:47

Dokladnie. Jest tak jak prawisz, zacna ekscelencjo. Madrosc kipi Z Twoich wywodow. Twa niepomierna glebia wizji, poraza wrecz swa przenikliwoscia o wielebna wielkosci ty nasza. Czola chylimy, o my unizeni. Pozdrowienia niesmialo posylamy…

Kork von Donnersmarck
Kork von Donnersmarck
29 stycznia 2019 08:10
Odpowiedz  Tytus

Ekscelencjo? Nie jestem ani urzędnikiem państwowym, ani tym bardziej pedofilem w sukience karmiącym społeczeństwo bajeczkami dla dzieci do lat 3. Tytuł ekscelencja jest zatem kompletnie bezsensowny. Nie wyszło ci, przykro mi. Proponuję nie używać słów, których znaczenia się nie zna.

pawel
pawel
29 stycznia 2019 15:57

Korek ale cię wszyscy jebi.ą aż mi Cię szkoda,próbujesz być „mondry” a zwykły ziemniok z ciebie:)Tytus piona:)

NYKaczor
NYKaczor
29 stycznia 2019 16:14
Odpowiedz  pawel

Kork, nie zauważyłeś jeszcze, że nikt Cię tu nie lubi?! zniknij

Kork von Donnersmarck
Kork von Donnersmarck
29 stycznia 2019 16:29
Odpowiedz  NYKaczor

A co mnie to obchodzi, że nikt mnie nie lubi? Nie ma tu osób, których towarzystwem byłbym w najmniejszym stopniu zainteresowany. Mężczyzn tu brak; są jeno sami chłopcy pragnący spijać ze swoich usteczek prawdy objawione i utwierdzać się w swoich, wątpliwej jakości, osądach.

Kamilbolt
Kamilbolt
29 stycznia 2019 17:38

Póki co to ty i Alonso jesteście jedynymi ludkami zachowującymi się w opisywany przez ciebie sposób. Tak więc nie sądź innych swoją miarką.

pawel
pawel
29 stycznia 2019 19:00

jeno to zakończ waść to pierd..nie bo próbujesz być „mondry ” a jeno sam w to nawet nie wierzysz ,co za durak „w swoich wątpliwej jakości osądach’?? jak to leciało Boston pokazali że są słabi bo przegrali 111-115 ??? haha no faktycznie jak przewidziałeś słaba to ekipa ,która musi wszystko co najlepsze wyciągnąć z wojowników,żeby Ci pokonali Słaby (jak przewidziałeś haha) Boston.Napisz coś o tym jaki to „mondry” jesteś a my niegodni ciebie ,czubki w psychiatrykach też uważają ,że to cały świat jest walnięty a nie oni ,pozdro koreczek,mały człeku

Akeem
Akeem
29 stycznia 2019 19:44

Piszesz Kork von głupoty.Ale masz rację-mężczyzn tu brak.Same dzieci z filozofiami wyjętymi nie wiem skąd.pawel czy NYKaczor czy Tytus-skoro piszę bzdury to po cholerę wdajecie się w dyskusję z takim typem??????

Kork von Donnersmarck
Kork von Donnersmarck
29 stycznia 2019 20:29
Odpowiedz  Akeem

Prawda? A w dyskusję wdają się, bo jak wielokrotnie pisałem, nie mają na tyle dużych jąder, by ogarnąć inną opinię od ich własnej i wciąż i wciąż przeżywają dysonans kognitywny. U kogoś z niską samooceną i kompleksami, świadomość, że ktoś ma odmienne zdanie, powoduje olbrzymi dyskomfort. I tak to właśnie tu wygląda; malutcy chłopcy, niepewni swych poglądów; jakże mi ich szkoda…

RZA
RZA
29 stycznia 2019 21:32

Trudno się z tym nie zgodzić.Ale taka jezt Polska.Kto myśli inaczej niż ja jest głupi i na niczym się nie zna

Kork von Donnersmarck
Kork von Donnersmarck
30 stycznia 2019 07:41
Odpowiedz  RZA

Nic dodać nic ująć. Ileż to razy byliśmy tutaj tego świadkami? Jak mówisz – taka jest Polska, chory kraj pełen, oględnie mówiąc, niezbyt inteligentnych, pełnych kompleksów kreatur.

bady
bady
28 stycznia 2019 23:02

Moim zdaniem możliwe, że pójdzie za Irvinga do Celtics.

Jarzyna
Jarzyna
29 stycznia 2019 08:38
Odpowiedz  bady

Davis Pojdzie do LA

LittleBitCorky
LittleBitCorky
29 stycznia 2019 09:14

Daniel Ray Ainge – boiskowy cwaniak i taki sam manager. Koleś ma wizję ale zazwyczaj krótka, np na 1 sezon o czym może świadczyc 1 tytuł Big 3. W zasadzie to było już tak dawno że chyba więcej tam było zasługi RA i KG w sumie to oni wyszli z inicjatywą. Na dziś Boston się zablokował, ma Haywarda który zawsze był typowym drwalem co kontuzja tylko uwypukliła. Młodych którzy po powrocie KI i GH nie maja miejsca na rozwoj. Z KI bez sukcesów też różnie może być, IT też sie tam sumie zmarnował. Davis też już przepadl, wiadomo gdzie pójdzie.… Czytaj więcej »

Kork von Donnersmarck
Kork von Donnersmarck
29 stycznia 2019 11:07
Odpowiedz  LittleBitCorky

Z pustego i Salomon nie naleje. Boston to obecnie zbieranina przypadkowych przeciętniaków, dla których maksimum będzie pierwsza runda play off. Mam nadzieję, że Davis nie trafi do tego kuriozalnego zespołu.

araya
araya
29 stycznia 2019 16:06

pierwsza runda?haha zobaczymy 😉

Lost
Lost
29 stycznia 2019 09:56

Wyladuje Teksasie na ranczu u Marka Cubana

Jon
Jon
29 stycznia 2019 22:38

Skoro jeden moze zostac pozyskany przez wymiane to drugi jak ? I czemu skoro mozna miec 2 to oni nie moga . Nie stac ich ? Pozatym kyrie jest objety ta zasada ale napewno nie dostaje 30%. Nie rozumiem to jak nir przez wymiane to jak mogliby go pozyskac

Blasiacco
Blasiacco
5 lutego 2019 21:26
Odpowiedz  Jon

Wybierajac sobie takiego goscia w drafcie lub podpisujac go jako FA.