Słabszy sezon New Orleans Pelicans i co za tym idzie słabszy Anthony’ego Davisa,  a ponadto problemy z kontuzjami. To wszystko złożyło się na brak lidera Pels w składach All-NBA. Implikacje tego są bardzo surowe, bo wychowanek Kentucky nie został objęty regułą Derricka Rose’a i stracił sporo pieniędzy ze swojego kontraktu.


Anthony Davis będzie musiał zadowolić się ze 120 milionów dolarów w swojej odnowionej umowie, którą podpisał rok temu. W głosowaniu na trzy najlepsze piątki sezonu regularnego, gwiazda New Orleans Pelicans otrzymała 76 głosów. Był trzeci pośród zawodników, którzy nie załapali się do żadnej z piątek. Jeszcze w trakcie rozgrywek mówiło się o sprawie Davisa. Zawodnik zostałby objęty zasadą Rose’a, gdyby ostatecznie znalazł się w którymś ze składów.

Tzw. „Rose Rule” to specjalny zapis w przepisach ligi. Zawodnik grający na swojej debiutanckiej umowie, może w kolejnym kontrakcie pochłonąć 30% salary-cap, jeśli tylko spełni jeden z konkretnych warunków. W przypadku Derricka Rose’a był to sezon MVP, ale zasada nazwana imieniem zawodnika pozwala na takie rozszerzenie kontraktu także, gdy gracz zostanie wybrany 2-krotnie do pierwszej piątki meczu gwiazd, albo gdy 2-krotnie znajdzie w którymś z trzech składów All-NBA.

Davis nie został wybrany przez fanów do piątki All-Star zachodniej konferencji, więc mógł liczyć jedynie na selekcje do najlepszych piątek rozgrywek zasadniczych. Jego słabszy sezon nie przekonały jednak przedstawicieli mediów, bo to do nich należał wybór, i to oznacza, że Davis w przekroju wszystkich lat swojej odnowionej umowy straci aż 24 miliony dolarów. – Mówi się trudno, żyje się dalej – takie było podejście gracza, gdy pytano go o tę kwestię.

Davis zamiast 144 milionów, otrzyma 120, co ratuje poniekąd salary-cap Pelicans, więc zespół ostatecznie na brak Davis w piątkach nie może narzekać. Jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek sądzono, że Davis będzie jednym z kandydatów do nagrody MVP. Rok potoczył się koszmarnie dla drużyny z Luizjany. Wychowanek Kentucky skończył notując średnio 24,3 punktu, 10,3 zbiórki, 1,9 asysty, 2 bloki i 1,3 przechwytu trafiając 49,3 FG% i 32,4 3PT%.

fot. Keith Allison, Creative Commons

NBA: Markieff Morris zatrzymany przez Policję


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments