NBA: Czy Marcus Smart przesadził? Powinien zostać ukarany?

16
7687

W końcówce piątkowego spotkania w Bostonie, kiedy Hawks przegrywali dwoma punktami Trae Young chciał rzucić z dystansu na zwycięstwo. Zablokował go jednak Daniel Theis. Piłkę złapał Marcus Smart i zamiast uciec od faulu, to specjalnie przeszedł nad leżącym Youngiem. Sędziowie odgwizdali faul lidera Hawks, bo odepchnął gracza Celtics. Sytuacja wywołała jednak duże kontrowersje. Czy takie zachowanie Smarta nie powinno zostać zinterpretowane jako celowe, niepotrzebne i to on nie powinien otrzymać przewinienia technicznego?

Zacznijmy od początku. W pierwszej kwarcie Hawks prowadzili z Celtics nawet 29:11, ale potem gospodarze wrócili do gry. Od 14:32 szybko zrobiło się 32:38, a do przerwy Hawks wygrywali już tylko 55:53.

Celtics wyszli na prowadzenie w czwartej kwarcie. Na 4:36 przed końcem prowadzili 103:97. Kiedy na zegarze były 42 sekundy Marcus Smart trafił z dystansu i gospodarze wygrywali 108:104. W odpowiedzi rzut Trae’a Younga dobił Alex Len i było 108:106. W kolejnej akcji Smart stracił piłkę i Hawks mieli ostatnią szansę na doprowadzenie do remisu lub nawet zwycięstwa.

Wtedy właśnie Young został zablokowany przez Daniela Theisa przy rzucie z dystansu. Piłkę złapał Smart i zamiast uciec od faulu i poczekać aż czas się skończy, to ten przeszedł specjalnie nad Youngiem prowokując rywala. Lider Hawks odepchnął rozgrywającego Celtics i został mu odgwizdany zwykły faul. Smart trafił jeden z dwóch rzutów wolnych i mecz skończył się wynikiem 109:106 dla Celtics.

Jeśli przyjrzymy się zachowaniu Smarta, to możemy uznać, że było ono kontrowersyjne i miało na celu upokorzenie młodego gracza Hawks.

Czy zatem sędziowie nie powinni uznać, że to Smartowi należy się przewinienie techniczne za takie zachowanie?

Musimy wziąć tu pod uwagę, że czym innym jest dynamiczne przeskoczenie nad rywalem w momencie próby przeprowadzenia kontry czy zdobyciu punktów. Tutaj sytuacja była inna. Smart celowo chciał przejść powoli nad Youngiem prowokując go i okazując brak szacunku.

Po tym jak Young odepchnął Smarta doszło do przepychanki gracza Celtics z Alexem Lenem, który stanął w obronie swojego kolegi. Obaj zawodnicy zostali ukarani przewinieniami technicznymi, ale za przepychankę, a więc nie było rzutów wolnych. Osobiste wykonywał tylko Smart za wcześniejsze przewinienie Younga.

Całą sytuację można zobaczyć na poniższych nagraniach, a my zastanawiamy się, co sądzicie o zachowaniu Smarta? Czy było w porządku? Czy zawodnicy powinni robić w ten sposób?

Czy za celowe przejście nad rywalem Marcus Smart powinien zostać ukarany przewinieniem technicznym?