Pierwszy mecz Sylwestra z NBA rozpoczął się jeszcze przed północą. Grizzlies na wyjeździe pokonali Kings po dobrym 22-punktowym występie Mike’a Conleya. Bucks natomiast przejechali się po Bulls w United Center. Jimmy Butler nie był w stanie samodzielnie zrobić różnicy. Z 35 punktami skończył Giannis Antetokounmpo. Ciekawy pojedynek miał miejsce w Charlotte. Mimo 37 oczek Kemby Walkera, miejscowi Hornets musieli uznać wyższość lidera wschodu, który grał bez Kyriego Irvinga. W Houston natomiast James Harden po raz kolejny napisał historię, rozgrywając jedno z najlepszych spotkań w karierze! O tym meczu więcej w opisie. Parkiet obronili Jazzmani, nie dając się zaskoczyć Suns. W ostatnim meczu dnia Russell Westbrook z kolejnym efektywnym triple-double poprowadził Thunder do pewnej wygranej przeciwko osłabionym przez kontuzje Clippers.

CLEVELAND CAVALIERS – CHARLOTTE HORNETS 121:109

Ekipa z Ohio nie chciała ryzykować poważniejszym urazem Kyriego Irvinga, dlatego rozgrywający narzekający na ból ścięgna podkolanowego został ściągnięty z listy aktywnych zawodników przed meczem z Charlotte Hornets. To oznaczało więcej obowiązków na piłce dla LeBrona Jamesa. Ostatecznie Cleveland Cavaliers byli w stanie zniwelować efekt bardzo dobrej nocy Kemby Walkera i weszli w Nowy Rok ze zwycięstwem, już 25 w rozgrywkach 2016/2017.

Gdy Jordan McRae trafił rzuty wolne na niespełna 5 minut przed końcem pierwszej kwarty, Cavaliers wyszli na prowadzenie i nie oddali go już do końca meczu. Kemba Walker był w swojej All-Star formie, ale mistrzowie mieli odpowiedź na każdy kolejny cios, jaki zadawał obronie rywala. James w samej pierwszej kwarcie zanotował 17 punktów. – Dobry start okazał się bardzo pomocny – mówił LBJ. Dodatkowe minuty przez absencje Irvinga dostał pierwszoroczniak Kay Felder. W 19 minut zdobył 13 punktów trafiając 5/6 z gry i 2/2 z dystansu.

W drugiej kwarcie 15 oczek na swoje konto zanotował Kevin Love, którego obecność na obwodzie była bardzo niekomfortowa dla walczącej tej nocy obrony Charlotte Hornets. Cavs z miesiąca na miesiąc grają coraz płynniej. Zawodnicy Tyronne’a Lue nabierają wspólnego doświadczenia, które ma być największą przewagą mistrzów przy staraniach o obronę zdobytego tytułu. Tymczasem trener gospodarzy – Steve Clifford był niezadowolony z defensywy swoich podopiecznych. – Jeśli nasza obrona będzie wygląda tak jak dzisiaj, trudno nam będzie o regularność. Mam nadzieję, że w Chicago zaprezentujemy się lepiej.

LeBron James ostatecznie skończył spotkanie mając na koncie 32 punkty (12/25 FG, 4/8 3PT), 6 zbiórek, 9 asyst i przechwyt. Kolejnych 28 oczek (8/20 FG, 4/8 3PT, 8/8 FT) i 10 zbiórek dołożył Kevin Love. Panowie wcale nie musieli tej nocy nadrabiać produktywności Irvinga, bo dostali pomoc m.in. od Jordana McRae – 20 punktów (8/12 FG, 3/4 3PT) czy wspomnianego wcześniej debiutanta Kaya Feldera.

Choć Kemba Walker dwoił się i troił, swoją bardzo dobrą grą nie był w stanie przysłonić wszystkich problemów, z jakim zmierzyły się Szerszenie. Skończył mając na koncie 37 punktów (13/22 FG, 3/8 3PT, 8/8 FT), 5 zbiórek i 5 asyst. Kolejnych 13 oczek (5/11 FG), 6 zbióre, 8 asyst i 2 bloki zanotował Francuz – Nicolas Batum. Ekipę czeka wycieczka do Chicago na mecz z mającymi poważne problemy Bulls. Z kolei Cavaliers wracają do siebie na starcie z New Orleans Pelicans, którzy wygrali cztery ostatnie spotkania.

NEW YORK KNICKS – HOUSTON ROCKETS 122:129

New York Knicks wyszli z założenia, że jeśli odpuszczą Jamesa Hardena i skupią się na zatrzymaniu pozostałych opcji w składzie Houston Rockets, to nie powinno stać się im nic złego. Harden jednak szybko dostrzegł, że starania Knicks w obronie są bardzo mizerne i jest w stanie z ogromną łatwością w pojedynkę kontrolować spotkanie. W efekcie rozegrał jeden ze swoich najlepszych meczów w karierze wykręcając liczby, które przejdą do historii koszykówki w Houston.

James skończył spotkanie z linijką – 53 punkty (14/26 FG, 9/16 3PT, 16/18 FT), 17 asyst, 16 zbiórek. Wyrównał rekord Wilta Chamberlaina w punktach zdobytych przy okazji triple-double. To był tzw. one-man show i obrona Knicks mogła się tylko przyglądać, jak Harden rozbija ją na malutkie kawałki. Jest pierwszym graczem w historii NBA z minimum 50 oczkami, 15 zbiórkami i 15 asystami według Elias Sport Bureau. Po meczu spytany o to, jak mu się gra w systemie Mike’a D’Antoniego, odpowiedział – Czuję się jak we śnie.

Robił to wszystko tak, jakby w ogóle się przy tym nie męczył. To pokazuje jak wielkim jest zawodnikiem – mówił kolega z drużyny – Ryan Anderson. Mimo wszystko Knicks w czwartej kwarcie kilka razy zbliżali się do gospodarzy na 3 oczka. Jednak po trójce Ryno na niespełna dwie minuty przed końcem, Rockets wyszli na 11-punktowe prowadzenie 124:113 i mieli zwycięstwo w garści. To czwarta wygrana z rzędu jednej z najlepszych ekip zachodu i czwarta porażka z rzędu walczących o play-offy wschodu Knickerbockers.

Ekipa z Nowego Jorku grała bez Kristapsa Porzingisa i Courtneya Lee. W połowie meczu na ból kolana zaczął narzekać Carmelo Anthony i także został odsunięty od gry. Derrick Rose przez większość nocy forsował rzuty notując 21 punktów z 23 prób, 5 zbiórek, 7 asyst i 2 przechwyty. Najlepszymi zawodnikami rotacji NYK byli Brandon Jennings – 32 punkty (12/22 FG, 3/8 3PT), 5 zbiórek, 7 asyst, blok oraz Joakim Noah. Francuz zanotował 15 punktów (7/10 FG), 16 zbiórek, 2 asysty i blok.

Natomiast gospodarze oprócz wielkiego Hardena, mieli także dobrze strzelającego Ryana Andersona – 25 punktów (8/12 FG, 4/8 3PT), 6 zbiórek, asysta, 2 bloki. Z ławki 15 oczek dołożył Eric Gordon, ale potrzebował do tego aż 19 rzutów. Rockets zakończyli grudzień ze znakomitym bilansem 15 wygranych i 2 porażek. W kolejnym spotkaniu na własnym parkiecie zagrają z Washington Wizards. Knicks spróbują zakończyć złą passę w meczu z Orlando Magic.

MEMPHIS GRIZZLIES – SACRAMENTO KINGS 112:98

MILWAUKEE BUCKS – CHICAGO BULLS 116:96

PHOENIX SUNS – UTAH JAZZ 86:91

LOS ANGELES CLIPPERS – OKLAHOMA CITY THUNDER 88:114