Jeremy Sochan rzucił 12 punktów, ale jego San Antonio Spurs zostali zmiażdżeni przez Golden State Warriors. Dalano Banton zanotował 27 punktów, a jego Toronto Raptors ograli Detroit Pistons. LaMelo Ball w drugim meczu po powrocie zanotował 17 punktów i dziewięć asyst, a Charlotte Hornets przerwali serię ośmiu porażek i wygrali z Orlando Magic. 37 punktów Shaia Gilgeousa-Alexandra nie wystarczyły do tego, by Oklahoma City Thunder mogli cieszyć się z wygranej nad Boston Celtics. Blok Jimmy’ego Butlera na Devinie Bookerze przypieczętował zwycięstwo Miami Heat nad Phoenix Suns. Los Angeles Clippers nie mieli większych problemów z pokonaniem Houston Rockets. De’Andre Hunter rzucił 24 punkty, prowadząc Atlanta Hawks do wygranej nad Milwaukee Bucks.

Detroit Pistons – Toronto Raptors 111:115

• Dalano Banton rzucił 27 punktów, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze, Chris Boucher dołożył 20 oczek, a osłabieni Raptors przerwali serię trzech porażek. – Wiele trenowałem latem podczas zgrupowania kadry Kanady, a później sporo ćwiczyłem już ze sztabek Raptors. Trenerzy ufają mi na tyle, by wystawiać mnie w pierwszym składzie, trener Nurse mówi, bym jak najlepiej to wykorzystał – powiedział Banton.
  • O.G. Anunoby dołożył 19 punktów i siedem zbiórek. Raptors musieli sobie radzić bez Freda VanCleeta, Pascala Siakama i Gary’ego Trenenta. – Każdy z zawodników przyczynił się do tego zwycięstwa. Potrzebujesz tego, gdy grasz tak wieloma graczami – powiedział trener Raptotrs Nick Nurse. Goście wygrali, choć trafili zaledwie 29,6 proc. prób zza łuku.
  • Dla Pistons 21 punktów rzucił Jaden Ivey, Bojan Bogdanović dołożył 18 oczek, a Pistons przegrali czwarty mecz z rzędu. Gospodarze przegrywali w pewnym momencie już 14 punktami, ale na siedem minut i 37 sekund zdołali jeszcze zbliżyć się na różnicę jednego punktu. Jednym z powodów porażki były nietrafione rzuty osobiste Pistons – aż 12, na co zwrócił uwagę trener Dwane Casey.

Orlando Magic – Charlotte Hornets 105:112

• LaMelo Ball miał 17 punktów i dziewięć asyst w drugim meczu w tym sezonie. Tym razem Hornets udało się przerwać serię porażek, która zatrzymała się ośmiu. – Oczywiście on roi ogromną różnicę – przyznał trener Hornets Steve Clifford, dla którego było to 200. zwycięstwo jako trener Hornets. W ekipie gości siedmiu zawodników wykręciło dwucyfrową zdobycz punktową – Mason Plumlee 18 punktów i 10 zbiórek, Terry Rozier 17 punktów, a Kelly Oubre Jr. 16 punktów i sześć przechwytów.
  • Dla Magic 23 punkty zanotował Franz Wagner, a Wendell Carter Jr. dorzucił 20 oczek. Gospodarze zanotowali jednak 22 straty, które skutecznie utrudniły im rywalizację. Gospodarze przegrywali już 19 punktami na początku czwartej kwarty, ale byli w stanie wrócić do gry. Ostatecznie nie byli jednak w stanie zbliżyć się na mniej niż siedem oczek.

Boston Celtics – Oklahoma City Thunder 126:122

• Marcus Smart w pierwszej połowie zdobył tylko dwa punkty, jednak w trzeciej i czwartej kwarcie dołożył do swojego dorobku aż dwadzieścia oczek i był jednym z liderów swojej drużyny, która odniosła siódme z rzędu zwycięstwo.
  • Jeszcze w trzeciej kwarcie wydawało się, że seria zwycięstw Celtics zostanie przełamana. Goście prowadzili różnicą piętnastu oczek. Jednak skuteczna gra gospodarzy pozwoliła im odrobić straty. Czwartą odsłonę tego pojedynku Celtowie wygrali 37:26.
  • Jayson Tatum był najskuteczniejszym graczem zwycięskiej ekipy, zdobywając 27 punktów. O jeden punkt mniej w swoim dorobku uzbierał Jaylen Brown.
  • W ekipie Thunder tradycyjnie już najskuteczniejszy był Shai Gilgeous-Alexander, który tym razem uzbierał na swoim koncie 37 oczek. Lu Dort natomiast dorzucił 21 oczek.
  • Thunder bardzo dobrze weszli w mecz. W pierwszych dwóch kwartach popełnili sześć strat, jednak w drugiej połowie mieli tych strat aż czternaście. Przed ostatnią kwartą goście prowadzili 96:89.
  • Na dwie minuty i 41 sekund przed końcem meczu na tablicy wyników widniał remis po 115. Jednak dwie kolejne trójki Celtics pozwoliły nieco odskoczyć i tym samym doprowadzić swoje prowadzenie do końcowej syreny.

Autor: Ignacy Sławiński

Miami Heat – Phoenix Suns 113:112

• Devin Booker był najskuteczniejszym graczem Suns zdobywając 25 punktów. Duane Washington Jr. dołożył 21 jednak to nie wystarczyło, aby pokonać Heat. Dla ekipy z Miami 30 oczek zdobył Bam Adebayo, który w trakcie ostatnich ośmiu minut meczu zdobył więcej punktów niż cały zespół gości. W tym czasie Słońca przestrzeliły 12 z 16 rzutów z gry.
  • Dla porównania ekipa gości oddała tylko cztery rzuty wolne przy 25 rzutach gospodarzy. Z 25 oddanych rzutów z linii, Heat trafili aż 22 i po raz 13. z rzędu zakończyli mecz z co najmniej 80% skutecznością w tym elemencie.
  • – Trudno to przełknąć – mówił o meczu Washington. – W tak twardej grze rzucamy tylko cztery rzuty osobiste. To jest naprawdę trudne, szczególnie że nie możesz nic konkretnego powiedzieć, bo zostaniesz ukarany grzywną – dodał.
  • Niewiele wskazywało na to, że to Heat wygrają to spotkanie. Na osiem minut przed końcem czwartej kwarty ekipa gości prowadziła 102:89 po celnym rzucie Torreya Craiga. Było to najwyższe ich prowadzenie w tym meczu. Niestety dla fanów ekipy z Arizony ich ulubieńcy tę część spotkania przegrali aż 24:10.
  • W obu ekipach zabrakło czołowych zawodników. Dla ekipy z Miami nie zagrał Tyler Herro, który wypadł z gry z powodu skręconej kostki i pauzował już czwarty mecz. W drużynie Suns nie zagrał Chris Paul, który odczuwał ból w prawej stopie.
  • Końcówka przyniosła sporo emocji. Najpierw rzutem z półdystansu na jednopunktowe prowadzenie swój zespół wyprowadził Cameron Payne. Następnie faul przy rzucie wymusił Bam Adebayo (30 punktów, 10 zbiórek) i trafił dwa rzuty wolne. Na trzynaście sekund przed końcem rzut Payne’a tym razem jednak nie znalazł drogi do celu. Zbiórka w ataku gości dała im szansę na ponowienie. W akcji 1 na 1 Jimmy Butler zablokował rzut Bookera. Zawodnik Suns miał jeszcze jedną szansę, ale rzut za trzy przez ręce Butlera nie znalazł drogi do kosza.

Houston Rockets – Los Angeles Clippers 106:122

Milwaukee Bucks – Atlanta Hawks 106:121

• De’Andre Hunter rzucił 24 punkty Trae Young dołożył 21 punktów i dziewięć asyst, a Hawks pewnie pokonali Bucks w meczu dwóch czołowych drużyn Konferencji Wschodniej. Clint Capela miał 19 punktów i 10 zbiórek. Dla gości było to piąte zwycięstwo w ostatnich siedmiu spotkaniach. Dejounte Murray miał 19 punktów, a John Collins dorzucił 16 oczek i dziewięć zbiórek. – Nasi obrońcy narzucili odpowiednie tempo gry, dzięki czemu byliśmy w stanie kontrolować przebieg spotkania, nadawać ton i zmuszać ich do wzmożonej pracy w defensywie. My sami nie pozwalaliśmy im na łatwe punkty – zaznaczył trener Hawks Nate McMillan.
  • Giannis Antetokounmpo, który nie zagrał w poprzednich trzech z czterech spotkań, rzucił dzisiaj 27 punktów w 31 minut spędzonych na parkiecie. Bucks przegrali trzy z ostatnich czterech meczów. – Kiedy ostatni raz grałem? Sześć dni temu? Tydzień? To część tego. Nie możesz być zbyt nisko lub popadać w zbytni zachwyt. Nie możesz oczekiwać gry na najwyższym poziomie, jeśli przez ostatni tydzień nie grałeś – powiedział Giannis.
  • Przed ostatnią kwartą Hawks prowadzili 14 punktami. Na 3 minuty i 12 sekund przed końcem Bucks zmniejszyli straty do dziewięciu oczek. Na więcej nie było ich stać, a Giannis wyleciał za nadmiarowe faule na minutę i 35 sekund przed ostatnią syreną. – Potrafią dzielić się piłką i grać jeden na jednego. Potrafią rzucać – zaznaczył Giannis.

Golden State Warriors – San Antonio Spurs 132:95

• Jeremy Sochan spędził na parkiecie 25 minut, w trakcie których rzucił 12 punktów, miał siedem zbiórek, trzy straty oraz po jednym przechwycie i bloku. Skrzydłowy trafił pięć z 13 prób z gry, nie trafił wszystkich trzech rzutów za trzy, dwa z trzech rzutów osobistych zamienił na punkty. Z nim na parkiecie Spurs byli gorsi od Warriors o 34 punkty. W barwach Spurs na wyróżnienie zasługuje Keldon Johnson, który rzucił 15 oczek. Goście chcą jak najszybciej zapomnieć o tym meczu, bo już w nocy z wtorku na środę zagrają w Portland z Trail Blazers.
  • W barwach Spurs zabrakło dzisiaj rozgrywającego Tre’a Jonesa. W jego buty wszedł Sochan, który choć nie rozdał żadnej asysty, to w oczach trenera Gregga Popovicha wypadł bardzo dobrze. – Dobrze sobie poradził. To był dość duży krok dla kogoś tak młodego, by zagrać na rozegraniu, szczególnie przeciwko takiemu zespołowi jak Warriors. To dla niego świetne doświadczenie, uwielbiam to – przyznał na pomeczowej konferencji prasowej Pop.
  • Jordan Poole wyszedł w pierwszej piątce w miejsce odpoczywającego i niegrającego w meczach rozgrywanych dzień po dniu Klaya Thompsona i zanotował 36 punktów. Obrońca trafił 13 z 20 rzutów z gry, celnie przymierzył zza łuku pięć razy. Zszedł z parkietu na osiem minut i kilka sekund przed końcem. Był to dla niego 13. występ w karierze z przynajmniej 30 rzuconymi punktami.
  • Stephen Curry dołożył 16 punktów, pięć zbiórek i pięć asyst w 27 minut spędzonych na parkiecie. Andrew Wiggins miał 10 oczek. Warriors osiągnęli przewagę już na początku, a później sukcesywnie odjeżdżali młodym graczom Spurs – do przerwy prowadzili już różnicą 16 punktów. Dzięki temu trener gospodarzy Steve Kerr mógł w większym wymiarze sprawdzić formę rezerwowych.

***

Czy to możliwe, że Kyrie Irving nie zagra już nie tylko w Brooklyn Nets, ale w ogóle w NBA!? Jeśli władze klubu podejmą decyzję o odsunięciu go od zespołu na dobre, to kolejnym krokiem będzie transfer Kevina Duranta. Są cztery drużyny, które mogłyby chcieć złożyć Nets ofertę. Zastanawialiście się, co jest przyczyną serii porażek Golden State Warriors i czy mistrzowie NBA nie powinni zdecydować się na zmiany w składzie? Na te pytania szuka odpowiedzi Michał Pacuda w najnowszym podkaście PROBASKET.