Dziś w Stanach Zjednoczonych święto – Dzień Martina Luthera Kinga (MLK DAY). Jak co roku, NBA zacznie grać już wczesnym popołudniem. Dla nas oznacza to, że pierwszy mecz na żywo będziemy mogli śledzić już od godz. 18:30. Święto Martina Luthera Kinga to okazja do obejrzenia kilku spotkań bez zarywania nocy, ale też dobry moment, aby spojrzeć na świat, w którym żyjemy. Czy to czas wyjątkowy? Z jednej strony czas ponownych przełomów i zmian, a z drugiej ogromnych podziałów i konfliktów w społeczeństwie. Warto tego dnia przypomnieć sobie o wartościach, które głosił Martin Luther King ponad pół wieku temu, a które dziś nabierają nowego, równie mocnego znaczenia.

Oglądając dziś NBA zobaczycie wiele nawiązań do #MLKday – dlaczego jest on tak ważny?

Martin Luther King był wielką postacią w historii Ameryki, ale i całego świata. Działał na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów i zniesienia dyskryminacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Laureat pokojowej nagrody Nobla z 1964 roku.

Jego słynne przemówienie z sierpnia 1963 roku na schodach Mauzoleum Abrahama Lincolna, w których powtarzał słowa “I have a dream”, czyli “mam marzenie” wywołało ogromne poruszenie i zmieniło bieg historii. Warto o tym pamiętać. Szczególnie dziś, w czasach tak niespokojnych, kiedy empatia, współczucie i miłość przegrywają z nienawiścią i lękiem.

Doktor King powiedział kiedyś, że “z prze­mocy nig­dy nie wynika nic dobrego“. Miał rację. Nie tylko tej fizycznej, ale też słownej. Dlatego każdego dnia powinniśmy pamiętać o tych słowach:

Miałem sen, iż pewnego dnia ten naród powstanie, aby żyć wedle prawdziwego znaczenia swego credo: „uważamy za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi”.

Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach Georgii synowie dawnych niewolników i synowie dawnych właścicieli niewolników będą mogli zasiąść razem przy braterskim stole. (…)

Miałem sen, iż pewnego dnia moich czworo dzieci będzie żyło wśród narodu, w którym ludzi nie osądza się na podstawie koloru ich skóry, ale na podstawie tego, jacy są.

W każdy trzeci poniedziałek stycznia Amerykanie upamiętniają Martina Luthera Kinga. Dzień ten jest oficjalnie świętem wolnym od szkoły i pracy, dlatego tak wygląda 17 stycznia 2022 roku w NBA:

18:30 Boston Celtics – New Orleans Pelicans
19:00 New York Knicks – Charlotte Hornets
20:00 Washington Wizards – Philadelphia 76ers
21:00 Cleveland Cavaliers – Brooklyn Nets
21:30 Memphis Grizzlies – Chicago Bulls
21:30 Los Angeles Clippers – Indiana Pacers
0:00 Atlanta Hawks – Milwaukee Bucks
1:00 Orlando Magic – Portland Trail Blazers
1:30 Miami Heat – Toronto Raptors
2:30 Dallas Mavericks – Oklahoma City Thunder
2:30 San Antonio Spurs – Phoenix Suns
4:30 Los Angeles Lakers – Utah Jazz