Po miesiącach oczekiwań, wreszcie stało się to faktem: Tommy Sheppard, tymczasowy menadżer generalny Washington Wizards, zostaje na stałe. Sheppard już działa i zapowiada ofertę dla Bradleya Beala.


Ernie Grunfeld został prezydentem klubu ze stolicy Stanów Zjednoczonych w 2003 roku. Przez niespełna 16 lat decydował on o najważniejszych rzeczach w klubie: drafcie, transferach, ofertach kontraktów i zatrudnianiu trenerów. Jego kadencja skończyła się w kwietniu, gdy drugiego dnia miesiąca został zwolniony. Od tego czasu, klub poszukiwał odpowiedniego kandydata na jego następstwo. Właściciel klubu Ted Leonsis nie był przekonany do żadnego kandydata, a gdy już był, to ten odmówił (Tim Connelly z Denver Nuggets). Wreszcie Leonsis zdecydował się zaufać Tommy’emu Sheppardowi.

Po pierwsze: nie krzywdzić

Sheppard jest w klubie już od 15 lat. Przez ustaloną z góry hierarchię, Leonsis dotychczas nie znał go zbyt dobrze.

Nie spędzałem za dużo czasu z Tommym, ale powiedziałem jemu: pokaż mi, jak pracujesz. Pokaż mi, jak sobie radzisz z draftem. Pokaż mi projekt twojej strategii. Przedstaw mi plan A, plan B i plan C. On wrócił z planem i powiedział, że potrzebujemy wartościowych kontraktów (dokładnie padło słowo „asset”, które nie ma dokładnego przełożenia w języku polskim) i młodych zawodników, że musimy połączyć draft z transferami. Naszym celem było zdobyć więcej zawodników, którzy będą pasować do systemu, których będzie łatwo prowadzić i szkolić. Potrzebowaliśmy zawodników młodszych, głodnych zwycięstw, których będziemy mogli rozwijać – skomentował Leonsis.

Sheppard sam miał kilka interesujących słów do powiedzenia po ogłoszeniu decyzji: – Na początku starasz się przestrzegać przysięgi Hipokratesa: po pierwsze nie krzywdzić. Kolektywnie, jako sztab, dostaliśmy szansę, by uwolnić ten talent w naszej drużynie. Mieliśmy rozmowy o tym, co moglibyśmy zrobić i teraz wreszcie mamy na to okazję. Możemy zebrać nasze wszystkie pomysły i zacząć je realizować.

Praca już się zaczęła. Dzień po dniu Leonsis razem z Sheppardem angażowali się w rehabilitację Johna Walla na Florydzie. Panowie oglądają jego taśmy z postępami i ciągle rozmawiają z rozgrywającym i jego trenerami. Bradley Beal został zaproszony do pokoju draftowego, by mieć realny wpływ na wybór jego przyszłych kolegów. Pozbyto się Dwighta Howarda, który nie wnosił za wiele do drużyny. W drafcie wybrali wyglądającego naprawdę dobrze w Lidze Letniej Rui’a Hachimurę i Admirala Schofielda.

Co podkreślał zarówno Leonsis, jak i Sheppard, zmiany w klubie mają być przeprowadzone szybko. Żaden z nich nie chce iść drogą Philladelphią 76ers, czy Brooklyn Nets, u których reformy trwały kilka lat. – Ja wierzę, że możesz robić rzeczy szybko. Mamy środki, zasoby, urządzenia i technologię. Jeśli możemy przywrócić do formy Johna Walla, razem z Bradem [Bealem] i naszymi młodymi zawodnikami, dlaczego nie możemy przeprowadzić zmian szybko? To nie musi trwać 5 lat. Możemy zmienić kierunek naszej organizacji znacznie szybciej – dodał Leonsis.

Beal z przedłużeniem kontraktu?

Nie wiemy, czy faktycznie uda się szybko przebudować drużynę, by znów liczyła się w walce o finały. Wiemy jednak, że władze klubu bardzo szybko zaoferują Bradley’owi Bealowi nową umowę.

Sheppard zaoferuje rzucającemu obrońcy 3-letnie, maksymalne przedłużenie umowy o wartości 111 milionów dolarów. Jedyny All-Star w składzie będzie mógł dostać nową umowę już w najbliższy piątek.

W pierwszej, możliwej chwili, gdy będziemy mogli zaoferować mu kontrakt, zaoferujemy Bradley’owi maksymalną prolongatę – powiedział Sheppard.

Ta decyzja wydaje się oczywistą. Beal ma 26 lat i chciałby mieć jego u siebie niemal każdy zespół w lidze. To zdecydowanie jeden z najlepszych rzucających obrońców w NBA. Nie wiadomo jednak, czy zawodnik się na to zgodzi. Jak mówi Mark Bartelstein, jego agent, Bradley będzie potrzebował czasu do namysłu.

Są takie chwile w karierze, gdy musisz podjąć bardzo ważne decyzje. Brad przeanalizuje wszystko i podejmie najlepszą możliwą decyzję. Dotychczas między nim, a Tedem [Leonsisem], Tommym [Sheppardem] i Scottem [Brooksem] były tylko świetne relacje. Traktowali oni Brada doskonale – powiedział Bartelstein.

Sheppard podkreśla, że mogą zaoferować oni jedno- lub dwuletnie przedłużenie umowy Bealowi, jeśli dłuższe nie dojdzie do skutku. Menadżer Wizards wierzy, że jest w stanie sprzedać wizję zupełnie odmienionej drużyny rzucającemu obrońcy. Czy mu się uda? Przekonamy się już w najbliższych tygodniach.


Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
manute
manute
22 lipca 2019 23:03

Beal też zrezygnował z mistrzostw świata.

Kuba
Kuba
23 lipca 2019 00:45

Ten artykuł ma taką atmosferę jakby w WAS miały miejsce jakieś spektakularne zmiany albo jakby mieli być on jedną z kluczowych ekip nadchodzącego sezonu.A tymczasem to jedna z najbardziej bezbarwnych ekip.

Reggie 31
Reggie 31
23 lipca 2019 06:48
Odpowiedz  Kuba

Ale fajny artykuł.Coś innego niż Lbj i LAL itp.NBA to 30 drużyn nie 3

Kuba
Kuba
23 lipca 2019 14:13
Odpowiedz  Reggie 31

Good point.

Pietro
Pietro
23 lipca 2019 07:55

Ta organizacja to ogólnie porażka od lat 90tych nic nie osiągnęli. Podpalają się jakimiś pierdołami a liga odjeżdża coraz bardziej. Fascynują się swoją gwiazdą Wallem który jest słaby i rozwala całą grę. Dopóki go nie wywalą to nic tam się nie urodzi. A beal powinien uciekać gdzie pieprz rośnie byle szybko bo z chłopaka mogło by jeszcze coś być.

jumpman
23 lipca 2019 08:14

kiedy wizards liczyli się w walce o finały, by mieli tam wrócić? chyba, że finały dywizji. taka demagogia i fantazje zarządu.
asset to kapitał, może być ludzki
a przebudowa jak nets czy clippers, dobrze by im zrobiła.. clipps oddali wszystko co mieli wtedy i ciekawe, bo nie było tragedii a teraz mają szanse i myśleć, że wizrds polowali KD nie tak dawno.
Beal w następnym ma 27mln, za rok 28,7mln… życzę mu trafnego wyboru a wiz świeżości

Jerzu
Jerzu
23 lipca 2019 09:11

Jeśli nie mają planu cierpliwej przebudowy, to znak, że nie mają planu… a Mr Sheppard jest na straconej pozycji, bo zarząd stawia przed nim nierealne wymagania.

cormac
cormac
23 lipca 2019 11:09

oddać stery w ręce Beala, pozbyć się Walla, to powinny być priorytety. Wizards fajnie się kiedyś oglądało jak Wall był kontuzjowany, na rozegraniu był Sato a główną strzelbą Beal, teraz jest inny skład ale powinni wrócić do takiego systemu gry, systemu bez Walla

jumpman
23 lipca 2019 15:50
Odpowiedz  cormac

tylko jak opchnąć Walla?

Pat
Pat
23 lipca 2019 14:07

Ale maja plan 😀 taki plan to ja mam zawsze hehe 😀 Nic z tego nie bedzie.