Howard Beck z Bleacher Report zebrał informacje, z których wynika, że liga przygotowuje się na transfer Russella Westbrooka. Odejście Kevina Duranta do Golden State Warriors, automatycznie uruchomiło drugi proces, mianowicie rozstrzygnięcie kwestii rozgrywającego. Do wymiany może dojść jeszcze przed rozpoczęciem sezonu.

W ostatnim roku kontraktu Russella Westbrooka z Oklahomą City Thunder jest niecałe 18 milionów dolarów. Rozgrywający za rok zostanie niezastrzeżonym wolnym agentem. Thunder w obawie o to, że stracą go tak samo, jak stracili w tym roku Kevina Duranta, mogą podjąć decyzję o wymianie. Generalny menadżer OKC – Sam Presti musi jednak wyciągnąć kilka magicznych sztuczek z kapelusza, by oddać Westbrooka i w zamian pozyskać wartość, z której będzie usatysfakcjonowany.

Drużyna, która zdecyduje się przejąć ostatni rok kontraktu zawodnika, może liczyć jedynie na to, że zdoła przekonać Westa do swojej wizji i ten w konsekwencji zdecyduje się podpisać przedłużenie. W innym wypadku wychowanek UCLA trafiając na rynek wolnych graczy, znajdzie dla siebie nowy zespół. Wcześniejsze doniesienia wykluczyły również jakąkolwiek chęć podpisania przez Westbrooka przedłużenia umowy już w tym off-season. Zawodnik nie ma zamiaru spieszyć się z decyzją o swojej przyszłości.

Generalni menadżerowie mają silne przypuszczenie wskazujące na to, że Thunder będą próbowali wytransferować Russella jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek 2016/2017. To oznaczałoby, że w Oklahomie nie są pewni tego, co Russell zrobi za rok i nie mają zamiar ryzykować po raz drugi. Howard Beck niczego nie zapowiada, jedynie sugeruje, iż OKC mogą być bardzo agresywni w swoich próbach znalezienie partnera do rozmów. Scenariusz ma być podobny do tego, w jaki uwikłany został Serge Ibaka.

Silny skrzydłowy został wytransferowany do Orlando Magic na rok przed swoją wolną agenturą. Zatem Sam Presti skupi się na propozycjach gwarantujących młodych graczy oraz wybory w drafcie. Według źródeł, faworytem w staraniach o Westbrooka mają być… Boston Celtics. Danny Ainge posiada wiele wyborów w drafcie, natomiast w rotacji Brada Stevensa są gracze, którymi Thunder mogą być poważnie zainteresowani. Przy tym C’s przypuszczalnie mogliby stworzyć pakiet bez oddawania Isaiah Thomasa, Jae Crowdera i Ala Horforda.

To mogą być bardzo interesujące miesiące w Oklahomie. Westbrook zrezygnował z gry na Igrzyskach Olimpijskich, więc wszystkiemu będzie przyglądał się z bliska, w międzyczasie przygotowując swoje ciało na wymagania kolejnego sezonu NBA.

fot. Keith Allison, Creative Commons

NBA: Jones rozkwitnie w nowej drużynie?