W ostatnim podkaście PROBASKET Live opowiedziałem o historii „najlepszego” transferu w historii Toronto Raptors, a może nawet całej NBA. Chodzi o transfery nazwijmy to „nieoczywiste”, to znaczy takie, których efekty widzimy dopiero po latach, bo wymieniane są numery w Drafcie. W momencie transferu nikt nie wie, kto zostanie z tym numerem wybrany. Dlatego dopiero później można ocenić i pokazać jakie niektórzy mieli szczęście.
Opowiedziana przeze mnie historia dotyczyła transferu Toronto Raptors z Milwaukee Bucks. W 2015 roku Raptors oddali do Milwaukee Greivisa Vasqueza w zamian otrzymali 46 numer tamtego draftu, czyli Normana Powella oraz wybór z pierwszej rundy w 2017 roku.
Ten wybór zaś okazał się 23 numerem, z którym Raptors wybrali OG Anunoby’ego.
W momencie transferu Bucks zależało na Vasquezie, który miał za sobą przyzwoity sezon w Raptors. Rzucał średnio 9,5 punktu oraz notował 3,7 asysty oraz 2,6 zbiórki. Miał też doświadczenie jakieś doświadczenie w play-offach (Raptors przegrali w 2015 roku w pierwszej rundzie).
Można więc powiedzieć, że za rezerwowego rozgrywającego, który w NBA spędził 7 lat, Raptors otrzymali dwóch dobrych zawodników. Powell gra obecnie w Portland Trail Blazers i rzuca średnio 18,6 punktu, a OG Anunoby jest jednym z najlepszych graczy zespołu z Toronto w tym sezonie. Średnio zdobywa 19,4 punktu i wiele osób uważa, że będzie jednym z liderów Raptors w kolejnych latach.
Jakby tego było mało, artykuły na temat tego transferu zwracają uwagę, że zespół z Toronto zaoszczędził dzięki temu 6,5 miliona dolarów.
Zagłębiając się w historię tego transferu zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Otóż wybór w pierwszej rundzie Draftu, który Bucks oddali Raptors, wcześniej należał do Los Angeles Clippers i był częścią innej dużej wymiany.
W 2014 roku Jared Dudley oraz wybór w pierwszej rundzie 2017 roku powędrowali Bucks. Clippers otrzymali w zamian Carlosa Delfino i Miroslava Raduljica oraz wybór z drugiej rundy Draftu 2016 roku, którym okazał się Marcus Paige.
Zaproponowałem widzom i czytelnikom, aby jeśli pamiętają, to napisali nam, jakie jeszcze tego typu transfery mogły mieć miejsce w ostatnich latach. Kilka osób zainspirowanych tą historią poszukało i dzięki ich pracy możemy opublikować inne podobne historie, kiedy to przehandlowany wybór w Drafcie okazał się później bardzo dobrym zawodnikiem.
Oczywiście trzeba pamiętać, że taka analiza, to czysta zabawa, bo to, że Bucks zachowaliby 23 numer Draftu 2017 roku nie oznaczałoby, że wzięliby z tym numerem właśnie Anunoby’ego. Każdy zespół ma swój skauting i potrzeby na danej pozycji. Dlatego ten tekst należy traktować z przymrużeniem oka, jako ciekawostkę, a nie głęboką analizę w celu wskazania błędów danej drużyny. Nikt nie wie, czy danego gracza nie wybrałaby inna drużyna i jak potoczyłaby się kariera takiego zawodnika w innych okolicznościach.
Szczególnie chciałem podziękować Przemkowi i Maćkowi, którzy podesłali mi całą listę propozycji, które powinniśmy w takim zestawieniu uwzględnić.
I tak na przykład:
- W 2004 roku Utah Jazz dostali od New York Knicks Toma Gugliottę i picki w 2004 i 2010 (pierwsza runda) i 2005 (druga runda) za Keona Clarka i Bena Handlogtena. Wybór numer 9 z 2010 to Gordon Hayward.
- W 2010 roku Sacramento Kings dostali od Milwaukee Bucks Darnella Jacksona i wybór w drugiej rundzie draftu 2011 (którym okazał się Isaiah Thomas – Wybór numer 60) w zamian za Jona Brockmana.
- W 2011 roku Golden State Warriors dostali od New Jersey Nets Troya Murphyego i wybór w drugiej rundzie draftu 2012 (którym okazał się Draymondem Greenem – Wybór numer 35) za Brandana Wrighta i Dana Gadzurica.
- W 2011 roku Cleveland Cavaliers dostali od Los Angeles Clippers Barona Davisa i pick w drafcie 2011 (którym okazał się 1. numer Draftu, czyli Kyrie Irving!!!) za Mo Williamsa i Jamario Moona.
- W 2012 roku Portland Trail Blazers otrzymali od New Jersey Nets Mehmeta Okura, Shawne Williamsa i pick w drafcie 2016 (którym okazał się Damian Lillard!!! Wybór numer 6) za Geralda Wallace’a.
- W 2013 roku Milwaukee Bucks otrzymali od Sacramento Kings lepszy z wyborów w drugiej rundzie 2016 (Malcolm Brogdon – Rookie of The Year!) za… Luca Mbah a Moute.
- W 2015 roku Atlanta Hawks dostała od Minnesoty Timberwolves pick w drafcie 2018 (okazał się nim Kevin Huerter) za Adreiana Payne’a.
- W 2015 roku w wyniku trójstronnej wymiany pomiędzy Philadelphia 76ers, Phoenix Suns i Milwaukee Bucks do Filadelfii trafił wybór pierwszej rundy Draftu 2018. Szóstki wybrały Mikala Bridgesa, po czym oddały go do Suns za Zhaire Smitha i wybór pierwszej rundy 2021 (Tre Mann).
- W 2015 roku Philadelphia 76ers zastrzegli sobie prawo do wymiany pierwszych wyborów w Drafcie 2017 z Sacramento Kings, w wyniku czego Królowie otrzymali 5. pick (De’Aaron Fox), a Szóstki 3. pick. Sixers zdecydowali się jednak na wymianę z Boston Celtics i wybrali z jedynką Markelle Fultza, z kolei do Koniczyn powędrował Jayson Tatum.
- W 2016 roku Oklahoma City Thunder oddali do Orlando Magic Serge’a Ibakę w zamian za Ersana Ilyasovę, Victora Oladipo i 11. wybór w drafcie, z którym został wybrany Domantas Sabonis. Litwin po przenosinach do Indiana Pacers stał się jednym z najlepszych silnych skrzydłowych w NBA.
- W 2017 roku w dniu draftu Denver Nuggets oddali 13. wybór (Donovan Mitchell) do Utah Jazz w zamian za 24. wybór (Tyler Lydon) i Treya Lylesa.
- W 2018 roku Houston Rockets oddali prawa do pozyskania Dillona Brooksa do Memphis Grizzlies. Do Rakiet trafił wówczas wybór drugiej rundy spożytkowany na De’Anthony’ego Meltona.
To, co właśnie przeczytałeś, trafiło w piątek rano do skrzynek Czytelników PROBASKET i widzów Podcastu.
Jeśli też chciałbyś dostawać ode mnie takie maile, to zapisz się – tutaj na specjalnej stronie lub w formularzu poniżej.
Przykładowe newslettery – te akurat wysłane były kilka miesięcy temu:
- Uśmiechnięty Jordan i poważni Draymond i Durant. Zobacz w nowym oknie>>
- Co byście zmienili w NBA? Zobacz w nowym oknie>>
Linki do naszych kanałów:
- SoundCloud
- YouTube (wersja video – na żywo lub z odtworzenia)
- iTunes – Apple Podcasts
- Spotify
- Podcasty Google
Michał Pacuda – http://twitter.com/Pacuda
PROBASKET – https://twitter.com/probasketpl
Wspieraj PROBASKET