Ostatnie popisy Luki Doncicia sprawiły, że kibice nareszcie widzą zawodnika, wokół którego będzie można budować przyszły zespół Dallas Mavericks. Niestety, blask jednej młodej gwiazdy może przyćmić starania innej. W takiej sytuacji zdaje się być właśnie Dennis Smith Jr., który obniżył loty w porównaniu do zeszłych rozgrywek. Jak donoszą źródła, możliwe iż władze Mavs zdecydują się na przehandlowanie wychowanka NC State.

Nie ulega wątpliwości, że Luka Doncić jest obecnie jednym z najciekawszych zawodników obecnej NBA. Słoweniec z miejsca stał się liderem Mavs biorąc na siebie odpowiedzialność w nawet najbardziej kryzysowych sytuacjach. Przykładem może być chociażby stracie sprzed dwóch tygodni przeciwko Rockets (11 punktów w ciągu 2 minut) czy ostatni rzut na dogrywkę przeciwko Portland. Doncić do tej pory notuje średnio 19 punktów, 6.6 zbiórki i 4.9 asysty na mecz. Talent rozgrywającego jest więc bezdyskusyjny. Nie dziwi więc fakt, że 19-latek jest oczkiem w głowie włodarzy Mavs.

Niestety, Doncić nie jest jedynym playmakerem wśród zawodników Ricka Carlisle. Jeszcze rok temu pierwsze skrzypce na rozegraniu grał Dennis Smith Jr. W tym sezonie jego rola w zespole uległa zmianie, co przykuło uwagę innych. Według Marca Steina z New York Times obecna sytuacja może doprowadzić do zmian w Dallas. Podobnego zdania są również włodarze pozostałych zespołów ligi , którzy uważają, że Dennis Smith Jr może już niedługo trafić  w inne miejsce.

– Błyskawiczne pojawienie się Luki Doncicia w Dallas, w połączeniu z długotrwałym sceptycyzmem,co do zdolności Smitha , a także równoczesnym rozkwitem Doncicia w grze bez piłki spowodowało, że wśród dyrektorów pojawiła się pewność, iż Smith zostanie niedługo wytransferowany- uważa Stein.

Smith podczas obecnych rozgrywek walczył z urazem prawego nadgarstka, który uniemożliwił mu grę w 10 spotkaniach. Niedługo potem odbył kolejną walkę, tym razem ze zwichnięciem prawej kostki. Kontuzje odbiły się na dyspozycji gracza, który podczas obecnych rozgrywek notuje tylko 13 punktów na mecz. Jest także na 47. pozycji ( z 98) wśród zakwalifikowanych rozgrywających w lidze jeśli chodzi o defensywę w plus-mius rating.

W Smithie wciąż drzemie jednak ogromny potencjał, co pokazał podczas debiutanckich rozgrywek. Rozgrywający notował średnio 15.2 punktu i 5.2 asysty na mecz. Niestety, jego współpraca z Donciciem nie wygląda najlepiej. Według danych NBA. com Luka ma plus-minus rating wynoszący -4.3 bez Smitha na boisku i -5.4 z nim. Różnica jest mała, jednak na pewno nie umknie włodarzom klubu w trakcie rozważania ewentualnego transferu.
Jeśli Mavericks zdecydowaliby się na jakiś ruch, chętnych może być wielu. Według Steina, Smith powinien być ciekawą opcją dla wielu klubów w pakiecie z Wesleyem Matthewsem, dla którego jest to ostatni rok kontraktu.

– Mavs mają dylemat. W przypadku Smitha nie ma dla niego miejsca w rotacji kiedy Doncić gra na rozegraniu. Z drugiej strony Mavs nie mogą sobie pozwolić na rezygnację ze Smitha. Długoterminowe konsekwencje mogą być zbyt wysokie. Ich arsenał byłby bez niego znikomy. Mavs mają tylko dwóch innych graczy w wieku poniżej 26 lat: Finnet-Smith, który nie został wybrany w drafcie i obecnie rozgrywa swój 3. sezon oraz Jalen Brunson, tegoroczny pierwszoroczniak. Obaj zawodnicy pokazali się w tym sezonie z bardzo dobrej strony, lecz żaden z nich nie zapowiada się na przyszłą gwiazdę klubu- mówi z kolei Jonathan TjakrsThe Ringer.

Dallas z bilansem 15-17 zajmują obecnie 12. lokatę w tabeli Konferencji Zachodniej. Niewykluczone, że na razie władze Mavs będą monitorować całą sytuację.

Chcesz dołączyć do redakcji PROBASKET? Napisz: redakcja (at) probasket.pl

Mamy jeszcze jedną ciekawostkę. Tylko dla wtajemniczonych i czytających uważnie 🙂 Założyliśmy na Facebooku specjalną grupę dyskusyjną dla czytelników i przyjaciół PROBASKET.

Grupa jest zamknięta, ale zapraszamy do niej wszystkich pozytywnych fanów NBA – https://www.facebook.com/groups/probasketpl/ – to ma być miejsce, gdzie będziemy dzielić się spostrzeżeniami i wymieniać doświadczeniami. Dołącz do grona pozytywnych fanów NBA.
3 KOMENTARZE

  1. Mam nadzieję że zostanie, a Luka zagra jako point forward na SF. Jeśli miałby już gdzieś odejść to chyba najlepiej do Phoenix, tam potrzebują rozgrywającego.

  2. I bardzo dobrze Luka dusi się grając z DSJ. Mam nadzieje ,że Doncić na stałe będzie grał na PG bo jest tam po prostu najlepszy.

  3. Smith to byle jaki rozgrywający, niech za rozegranie bierze się Luka a Smith może być klasycznym punktującym, kozioł i wjazdy ma opanowane, to że potencjalnie gra na PG nie oznacza że musi być kreatorem gry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj