Ian Mahinmi pozostał w składzie Washington Wizards na kolejny sezon i znów będzie rywalizował o minuty z Marcinem Gortatem. To może się solidnie odbić na produktywności Polaka. Ten po ostatnim sezonie nie ukrywał, że sytuacja jest dla niego trudna.


Marcin Gortat miał doskonałą pierwszą połowę rozgrywek 2016/2017. Przez problemy zdrowotne Iana Mahinmiego, Polak zmuszony był do gry dużych minut, ale w ogóle mu to nie przeszkadzało. Radził sobie bardzo dobrze, utrzymując formę i zdrowie. Scott Brooks otwarcie mówił, że postawa Gortata to dla niego jedna z największych niespodzianek po objęciu stanowiska pierwszego szkoleniowca Washington Wizards. W podobnym tonie wypowiadali się koledzy z parkietu.

Jednak w perspektywie był powrót do gry specjalisty od defensywy. Mahinmi walczył z urazem kolana, ale gdy już był gotowy, zabrał Gortatowi sporo miejsca. W ostatnich miesiącach sezonu liczby Marcina spadały, bo musiał dzielić parkiet z Francuzem. Zaraz po zakończeniu play-offów, łodzianin mówił o konieczności zastanowienia się nad tym, czy pasuje do koncepcji drużyny. Sugerowano, że Polak będzie domagał się transferu. Jednak pogłoski szybko zostały zdementowane przez samego Gortata, który oświadczył, że wraca do Wiz.

Center ma jeszcze 2-letni kontrakt, ale można przypuszczać, że w sezonie 2018/2019 będzie dla Wizards kartą przetargową w negocjacjach transferów. Gortat ciągle jest znakomitym wsparciem dla pierwszej piątki. Jego ciało jest dobrze przygotowane do intensywności NBA, lecz w swoim contract-year będzie miał 35 lat. W DC mogą spróbować wykorzystać wartość centra i znaleźć dla niego wymianę. Dokąd? Kto wie… Wsparcie na pewno przyda się zespołom gotowym do walki o mistrzostwo.

Przed Polakiem piąty sezon w stolicy. Rola Marcina Gortat skupia się na stawianiu mocnych zasłon, rolowaniu do kosza, walce o piłki na deskach i solidnej postawie w obronie. Po zasłonach MG koledzy trafiali średnio 6,2 razy na mecz. To specjalna statystyka, w której Gortat razem z Rudym Gobertem byli najlepszymi zawodnikami ligi. Czy możemy się spodziewać jego wspólnej gry z Mahinmim? Może Brooks będzie eksperymentował, o tym dopiero się przekonamy. Gortat w rozgrywkach 2016/2017 notował średnio 10,8 punktu, 10,4 zbiórki i 57,9 FG%.

Więcej informacji o jedynym Polaku w NBA w specjalnej kategorii na PROBASKET – MARCIN GORTAT.

Składy drużyn NBA 2017/2018 – wszystkie transfery!

NBA: Liga traci jedną z najciekawszych osobowościSubscribe
Powiadom o
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
15 września 2017 16:12

Mahinmi i jego kontrakt to porażka…pewnie w zeszłym sezonie chcieli już opchnąć Marcina, tylko Francuz się rozsypał. Nie wiem kto wpadł na pomysł żeby go podpisywać. Jak widzę jak on się porusza po boisku to cały czas się boje że sobie zaraz zrobi krzywdę. Wizz dają ciała w kolejnym off season. Przepłacili Otto i nie zrobili żadnych wzmocnień…

Dżejkob
Dżejkob
15 września 2017 16:46

Sra..nie..w banie..po pierwsze Marcin ma swoje lata i musi grać mniej minut niż w poprzednim sezonie! po drugie Janek jest tak słabego zdrowia że pogra z 30 meczy i będzie kontuzja, po trzecie oboje mają swoje walory które będą się uzupełniać jak nie będzie tej kontuzji Janka w co raczej nie wierzę…niech grają po te 20 minut, choć pewno ostatnie 5 minut nie będzie na boisku żadnego z nich…sumując nie martwię się o rolę, minuty i ważność Marcina w drużynie.

olo
olo
15 września 2017 21:25
Odpowiedz  Dżejkob

Oboje? Który z nich to kobita?

Obiektyw
Obiektyw
16 września 2017 20:32
Odpowiedz  olo

Stawiam na Gortata chociaż jak patrzę na jego rzut to większość kobiet na lepszy styl….