NBA: Historyczny mecz Luguentza Dorta. Dołącza do LeBrona Jamesa i Kobego Bryanta!

0
4298

Luguentz „Lu” Dort anonimowy do niedawna dla wielu kibiców zawodnik Oklahoma City Thunder trafił niespodziewanie na karty historii NBA. 21-letni debiutant zdobył w siódmym meczu rywalizacji z Rockets aż 30 punktów. Dzięki fenomenalnej postawie trafił do grona trzech zawodników w wieku 21 lub młodszych, którzy w decydującym meczu nr 7 playoffs zdobyli co najmniej 25 lub więcej punktów. W elitarnym gronie znajdowali się dotychczas tylko LeBron James i Kobe Bryant.


Dort przekroczył próg 25 punktów w siódmym meczu pierwszej rundy z Houston Rockets, natomiast LeBron James 27 punktów rzucił w przegranym półfinale Konferencji Wschodniej z Detroit Pistons w 2006 roku. Jedynym zwycięzcą w tym gronie jest Kobe Bryant. W 2000 roku legendarny obrońca Lakers w zwycięskim siódmym meczu finałów Konferencji Zachodniej z ekipą Portland Trail Blazers rzucił właśnie 25 punktów.


Młody obrońca OKC zapisał się również w drugiej niezwykłej statystyce. On oraz Jayson Tatum z Bostonu są jedynymi debiutantami, którzy w ostatnich 15 sezonach zdołali w siódmym meczu rywalizacji playoffs rzucić więcej niż 20 punktów.

Najważniejszym zadaniem Dorta w rywalizacji z Rockets była twarda defensywa przeciwko Hardenowi. Z tego zadania wywiązywał się genialnie. W trakcie całej serii, głównie za sprawą świetnej obrony Dorta James Harden pudłował niemiłosiernie. Po atakowanej stronie było już znacznie gorzej. W pierwszych trzech swoich występach debiutant rzucał ze skutecznością około 30%. W meczu numer 5 było jeszcze gorzej. Mimo wielu otwartych pozycji pudłował jeszcze bardziej, a jego skuteczność wyniosła jedynie 18,8%. Przełomowy okazał się szósty mecz serii. W tym spotkaniu Dort trafił 5 ze swoich 9 rzutów, z czego 2 na 6 z dystansu. Rockets zignorowali to ostrzeżenie.

W siódmym meczu Rockets zapłacili wysoką cenę za swoja leniwą obronę. Dort trafił aż 6 ze swoich 12 prób z dystansu, a w sumie 10 z 21 wszystkich rzutów. W całym meczu uzbierał 30 punktów i gdyby nie heroiczny blok Hardena przy ostatnim rzucie debiutanta osobisty wynik Luguentza mógłby być jeszcze wyższy, a on sam dając swym rzutem zwycięstwo OKC, stałby się największym bohaterem spotkania.

Mimo porażki Lu Dort zapisał się na kartach historii. Niewielu zawodników w jego wieku zagrało tak spektakularny mecz w fazie playoffs.


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments