Sezon zasadniczy NBA 2022/23 jest już oficjalnie za nami. Dla większości zespołów prawdziwa walka dopiero się rozpoczyna, jednak pozostali z nadzieją na lepszą przyszłość spoglądają w kierunku tegorocznej loterii draftu. Ta zdecyduje bowiem o tym, kto otrzyma szansę wyboru Victora Wembanyamy z pierwszym wyborem.


Sezon zasadniczy oficjalnie dobiegł końca, a rozgrywki NBA wkroczą teraz w kluczową fazę. Faworytów do tytułu jest wielu i najbliższe tygodnie dadzą nam odpowiedzi na wiele istotnych pytań, ale zanim rozpocznie się walka o mistrzowski tytuł, rzućmy okiem na zespoły, dla których rywalizacja na parkiecie dobiegła już końca.

Szansę na grę w play-offs straciło już dziesięć zespołów, czyli te, które w swoich konferencjach uplasowały się pomiędzy 11. a 15. pozycją. Na Wschodzie są to:

 1. Indiana Pacers [35-47]
 2. Washington Wizards [35-47]
 3. Orlando Magic [34-48]
 4. Charlotte Hornets [27-55]
 5. Detroit Pistons [17-65]

Na Zachodzie poza czołową dziesiątką znaleźli się z kolei:

 1. Dallas Mavericks [38-44]
 2. Utah Jazz [37-45]
 3. Portland Trail Blazes [33-49]
 4. Houston Rockets [22-60]
 5. San Antonio Spurs [22-60]

Pomimo identycznego bilansu, to San Antonio Spurs zajęli ostatecznie ostatnie miejsce w tabeli Konferencji Zachodniej, choć przez długi czas tę lokatę okupowali zawodnicy Rakiet. W perspektywie loterii draftu nie ma to jednak większego znaczenia.

Dlaczego? Po reformie wprowadzonej przez włodarzy NBA trzy najgorsze zespoły sezonu zasadniczego mają matematycznie identyczną szansę na wylosowanie pierwszego wyboru w Drafcie. To sugeruje, że pierwszy pick powinien trafić do Spurs, Houston Rockets lub Detroit Pistons. Należy jednak pamiętać, że każdy z zespołów z miejsc 17.-30. może wylądować ostatecznie z pierwszym wyborem, a spore nadzieje mogą mieć również sympatycy Charlotte Hornets czy Portland Trail Blazers.

Szansę na wylosowanie pierwszego picku prezentują się następująco:

 1. Detroit Pistons (14%)
 2. San Antonio Spurs (14%)
 3. Houston Rockets (14%)
 4. Charlotte Hornets (12,5%)
 5. Portland Trail Blazers (10,5%)
 6. Orlando Magic (9%)
 7. Washington Wizards (6,8%)
 8. Indiana Pacers (6,8%)
 9. Utah Jazz (4,5%)
 10. Dallas Mavericks (3%)
 11. Oklahoma City Thunder (1,8%)
 12. Orlando Magic (wybór Bulls, 1,7%)
 13. Toronto Raptors (1%)
 14. New Orleans Pelicans (0,5%)

Należy pamiętać, że pomiędzy zespołami dochodziło w przeszłości do transakcji, które polegały na „chronieniu” wyborów, jeżeli te wylądują ostatecznie w konkretnie określonym zakresie. Z tego właśnie powodu jeżeli Dallas Mavericks wypadną poza pierwszą dziesiątkę, to ich pick trafi do New York Knicks (jest na to 21,2% szans).

Nikt nie ma raczej większych wątpliwości, że z pierwszym wyborem wybrany zostanie Victor Wembanyama, gwiazda francuskiego Metropolitans 92. Środkowy mierzy aż 219 centymetrów, ma imponujący zasięg ramion, ale jednocześnie potrafi kontrolować piłkę podczas kozłowania i zagrozić rzutem z dystansu.

Tuż za jego plecami wyląduje najprawdopodobniej Scoot Henderson z G League Ignite. To ta dwójka uważana jest za czołowe talenty tegorocznego naboru. Spurs Jeremy’ego Sochana są zatem w grze o sporą nagrodę, która może w znaczący sposób przyspieszyć proces przebudowy zespołu.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments