Z uwagi na niepokój panujący w amerykańskim społeczeństwie, liga zdecydowała, że dołączy do inicjatywy Black Lives Matter i w określony sposób wyśle swoje poparcie. Jednym z przejawów tych działań będą specjalne napisy na koszulkach koszykarzy, które pojawią się zamiast nazwisk.

Jednak, aby wszystko było poprawne politycznie, liga postanowiła przedyskutować z NBPA listę haseł, które mogą się na koszulkach pojawić. Po tym, gdy liga poinformowała o możliwości zmiany napisu na plecach, kilku graczy odniosło się do tego w kontrowersyjny sposób na swoich mediach społecznościowych, m.in Enes Kanter, który chciał uderzyć w prezydenta Turcji, czy Ja Morant, który z kolei użył slangowego hasła uderzającego w policję.

Dlatego NBA musiała zainterweniować i stworzyć pewien bufor bezpieczeństwa, który będzie sortował przekaz, jaki ma się pojawić na koszulkach zawodników. ESPN dotarło do listy zaakceptowanych haseł i znajdują się w niej m.in. Black Lives Matter, Say Their Names, Vote, I Can’t Breathe, Justice, Peace, Equality, Freedom, Enough, Power to the People, Justice Now, Say Her Name, Sí Se Puede (Yes We Can), Liberation, See Us, Hear Us, Respect Us, Love Us, Listen, Listen to Us, Stand Up, Ally, Anti-Racist, I Am A Man, Speak Up, How Many More, Group Economics, Education Reform, Mentor.


Liga stanowczo sprzeciwiła się korzystaniu z nazwisk zmarłych, m.in. George’a Floyda. Chodzi rzecz jasna o uszanowanie pamięci. Poza tym rodzina zmarłego mogłaby poczuć się w ten sposób urażona. Hasła pojawia się zamiast nazwisk podczas pierwszych czterech dni wznowionego sezonu regularnego. Po czterech dniach zawodnicy mogą pozostawić hasło na koszulce, natomiast ich nazwisko pojawi się pod numerem lub po prostu wrócą do tradycyjnego trykotu. Jeśli ktoś nie będzie czuł potrzeby wykorzystania swojej koszulki do przekazania konkretnego hasła, nie musi tego robić.

Zespołu w dniach 7-9 lipca pojawią się na Florydzie. Kilka dni później rozpoczną obóz przygotowawczy, który potrwa niecałe trzy tygodnie. 30 lipca liga wznowi rozgrywki. Zespoły przed rozpoczęciem play-offów rozegrają osiem spotkań.

NBA: Oladipo rezygnuje z gry w dogrywce sezonu


Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments