Bojan Bogdanović, skrzydłowy Indiana Pacers znany jest raczej jako solidny strzelec, niekoniecznie jako świetny obrońca. W trwającym sezonie jedna z jego rubryk indywidualnych jest jednak szokująca. Bogdanovic w 50 meczach obecnego sezonu nie zaliczył ani jednego bloku!


To, że zawodnik rozgrywający pełny sezon NBA nie notuje ani jednego bloku nie jest niezwykłe samo w sobie. Licząc począwszy od sezonu 1973-74 (od wtedy w NBA zapisuje się bloki) i biorąc pod uwagę zawodników, którzy rozegrali min. 50 meczów w sezonie, mieliśmy 67 graczy, którzy zakończyli rozgrywki nie wypełniając ani razu tej rubryki meczowej. W poprzednim sezonie takim zawodnikiem był DJ Augustin grający w Magic, a dwa sezony temu Matthew Dellavedova z Bucks. Rozgrywający Orlando również w obecnym sezonie nie blokował jeszcze rywala.

Skoro zerowy dorobek bloków w sezonie jest dość częstym zjawiskiem, to co wyjątkowego jest w aktualnych statystykach Bojana Bogdanovicia, co sprawia że są one warte zauważenia lub unikatowe? Trzy czynniki:

Minuty: Bojan Bogdanovic jest ważną postacią drużyny z Indiany i gra średnio blisko 32 minuty w meczu. Dla porównania, Augustin około cztery minuty na mecz mniej. W historii było dotąd tylko dwóch zawodników bez bloku i średnią ponad 30 minut w meczu: Nick Van Exel w sezonie 2004-05 (Portland, śr. 30,5min) i Muggsy Bogues w rozgrywkach 1994-95 (Charlotte, śr. 33,7min). Bogues jest jedynym zawodnikiem grającym więcej niż Bogdanović bez bloku w sezonie, co biorąc pod uwagę jego niewielki wzrost nie jest wielkim zaskoczeniem.

Pozycja: Wśród wspomnianych 67 przypadków zawodników bez bloku (i min. 50 meczów w sezonie), aż 61 było udziałem rozgrywających lub rzucających obrońców. Skrzydłowi i podkoszowi bez bloku w pełnym lub prawie pełnym sezonie to rzadkość – tylko sześć przypadków. Ostatnim był Jack Haley w sezonie 1988-89, gracz Chicago na pozycjach podkoszowych, ale grający tylko 5,7 minut w meczu.
Najwięcej minut z szóstki nie-obrońców bez bloku zagrał Randy Smith w sezonie 1982-83, ostatnim swoim na parkietach NBA. Jego średnia minut w sezonie to prawie 18. Trzeba jednak pamiętać, że Smith tylko okazjonalnie grał na pozycji niskiego skrzydłowego i znalazł się w tym zestawieniu nieco na wyrost. Tak czy inaczej, w sezonie w którym nie miał bloku grał i tak prawie dwukrotnie krócej niż Bogdanović.

Wzrost: Bohater niniejszego artykułu mierzy sześć stóp i osiem cali (203cm). Pomijając pozycje na boisku, tylko wspomniany Jack Haley był graczem wyższym niż 6’8, który w 50 meczach sezonu nie zapisał bloku na swoim koncie. Tak jak mogliście przeczytać wcześniej, grał bardzo niewiele, w sumie niecałe 300 minut w sezonie. Nawet jeśli Bogdanović zaliczy blok lub dwa przed końcem tego sezonu, pozostanie ewenementem. Dotąd najmniej bloków zawodnika o wzroście 6’8 i więcej, grającego przy tym śr. 30 minut w meczu to trzy. Tyle zaliczył Peja Stojaković w sezonie 2008-09. Miał on także sezony z pięcioma blokami (2003 i 2010). Kolejnymi wysokimi zawodnikami na liście są Phil Hubbard (7 bloków w sezonie 1986-87), Charles Oakley (7 bloków w sezonie 1994-95) i ….Bojan Bogdanović z ośmioma blokami w ubiegłych rozgrywkach. Z aktywnych jeszcze w lidze graczy, wysoko w takiej kategorii są jeszcze Luol Deng 2013-14 (9 bloków) i Harrison Barnes 2015-16 (10 bloków).

Czy Bojanowi uda się jeszcze w tym sezonie zatrzymać rzut rywala? Odpowiedź otrzymamy najpóźniej za 32 mecze.

4 KOMENTARZE

  1. Kiedyś w NBA grał center z Nigerii – Yinka Dare. Nie był on niestety drugim Hakeemem – dość powiedzieć, że w trakcie swojej kariery (a uzbierało się tego ponad 100 meczów) zaliczył raptem 4 asysty. Na pierwszą czekał ok 70 meczów, także Bogdanović ma jeszcze trochę czasu żeby się poprawić zanim dojedzie do podobnie absurdalnych cyferek 😀

    • Jeśli już wywołałeś Dare – pierwsze 77 meczów kariery bez asysty! Inne ciekawe przypadki to Robin Lopez który mecz z dwoma asystami zaliczył po 154 meczach kariery i Hassan Whiteside który zaliczył 6 asyst w pierwsze 1200min na parkietach NBA (3 sezony, chociaż niepełne). W przypadku Whiteside’a było to mniej meczów niż 110, ale minut więcej niż Dare, więc relację asyst do minut na tamtym etapie kariery miał podobnie absurdalną co Yinka 🙂

      PS. nie żebym to wszystko w głowie miał, odkopałem swoje „notatki” z przed miesięcy 🙂

  2. Prawie 20 lat temu w naszej ekstraklasie podobnego wyczynu dokonał Piotr Karolak. Grający w AZS Lublin dobre minuty (W pierwszej piątce) wyższy jeszcze od Bogdanovica i czasem wystawiany na 5. No ale Piotrek rzucał za 3 jak wysocy w dzisiejszych czasach, grał w serie A, no i wolne od tablicy rzucał 😉 Zresztą w PLK takich było sporo…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here