Sensacja! Wenezuela wygrała z Chinami 72:59, a to oznacza, że gospodarze odpadają z walki o Mistrzostwo Świata! Polacy zwycięstwem z Chinami zapewnili  sobie awans do drugiej fazy turnieju, a wygrana z WKS daje nam komplet zwycięstw po pierwszej fazie 3-0. Wiemy, że w drugiej fazie zmierzymy się z Rosją i Argentyną. SĄ JUŻ GODZINY MECZÓW!!! Ważne jest też to, że Polacy na pewno zagrają w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich.


Co musisz wiedzieć o sytuacji Polaków na Mistrzostwach Świata?

 • Polacy zakończyli pierwszą fazę z kompletem zwycięstw. Bilans z wszystkimi drużynami z pierwszej fazy liczyć się będzie w drugiej fazie.
 • Z naszej grupy wyjdzie dalej reprezentacja Wenezueli, która wygrała z Chinami 72:59. To lepsza sytuacja dla nas, bo z Wenezuelą mamy lepszy bilans małych punktów!

Końcowa tabela „polskiej” grupy:

Tabela końcowa grupy B:

Dwie najlepsze drużyny grupy A oraz dwie najlepsze grupy B utworzą nową grupę I.

TERMINARZ SPOTKAŃ DRUGIEJ FAZY!!!

Piątek 6 września

10:00 Polska – Rosja

14:00 Argentyna – Wenezuela

Niedziela 8 września

10:00 Wenezuela – Rosja

14:00 Polska – Argentyna

Jak będzie wyglądać druga faza grupowa?

 • Do drugiej fazy grupowej awansują po dwa zespoły z każdej grupy.
 • Druga faza to TOP16 drużyn na świecie.
 • Nasza grupa A utworzy nową grupę z dwoma najlepszymi drużynami z grupy B.
 • Polska zagra na pewno z Rosją i Argentyną. Z Wenezuelą grać już nie będziemy. Wygraliśmy z nimi w pierwszej fazie 80:69.
 • Rosja i Argentyna też grają w środę o 1. miejsce w swojej grupie.
 • Do drugiej fazy zaliczają się wszystkie mecze z pierwszej fazy.
 • Mecze naszej nowej grupy – drugiej fazy – rozgrywane będą w piątek i w niedzielę.
 • Pierwszy mecz Polacy zagrają w piątek z zespołem, który zajął 2. miejsce w swojej grupie, czyli z Rosją.
 • W niedzielę Polacy zagrają drugi mecz ze zwycięzcą grupy B, czyli Argentyną.
 • Mecz z Wenezuelą liczy się w drugiej fazie, a więc nie będziemy grali z nimi jeszcze raz.
 • My wchodzimy w drugą fazę z bilansem 3-0. Jedna wygrana może, ale nie musi dać awansu.
 • Z drugiej fazy, czyli TOP16, awansują dwie drużyny i one zagrają w ćwierćfinałach, czyli znajdą się w pierwszej ósemce świata.
 • Drużyny, które z drugiej fazy nie awansują dalej zostaną sklasyfikowane na miejscach 9-16 na podstawie bilansu.

Jak awansować z drugiej fazy do ćwierćfinału?

Damian Puchalski przygotował matrycę wariantów w drugiej fazie. Zielone oznacza awans, a zółte układy trójkowe (małe tabelki pomiędzy zainteresowanymi, które rozbijać się będą o małe punkty). Kolor czerwony oznacza brak awansu.

Komentarz: 7 na 8 wariantów przy zwycięstwie Polski z Rosją daje nam awans, jeden pozostały daje małą tabelkę. 3 na 4 warianty przy dwóch naszych porażkach sprawia, że nie awansujemy do ćwierćfinału, ale jest tam jeden wariant w przypadku zwycięstwa Wenezueli z Rosją, który sprawi że o awansie zadecydują małe punkty w bezpośrednich pojedynkach Polski, Wenezueli i Rosji.

Przykładowe scenariusze z wcześniejszej aktualizacji:

 • Polska ma bilans 3-0, czyli 6 punktów. Są różne scenariusze. Jedna wygrana z Rosją lub Argentyną może wcale nie dać awansu do ćwierćfinału.
 • Czarny scenariusz jest taki: Polacy wygrywają z Rosją, ale przegrywają z Argentyną (która wcześniej wygrała z Rosją). Wenezuela wygrywa i z Rosją i z Argentyną. Wtedy Polska, Argentyna i Wenezuela mają po 9 punktów. O tym kto zajmie pierwsze dwa miejsca decydują małe punkty. My z Wenezuelą mamy +11, ale nie wiemy iloma punktami przy takim scenariuszu wygrałaby Argentyna z nami, a iloma Wenezuela z Argentyną.
 • Jest jeszcze inny scenariusz! Polska nie wygrywa żadnego meczu w drugiej fazie i ma 8 punktów. Argentyna wygrywa wszystko i ma 9 punktów. Wenezuela wygrywa z Rosją i też ma 8 punktów. Rosja wygrywa z Polską i też ma 8 punktów. My mamy +11 punktów z Wenezuelą w małych punktach. Nie wiemy ile na minusie mielibyśmy z Rosją.
 • Scenariuszy jest więc bardzo dużo i nie ma co kalkulować. Trzeba śledzić na bieżąco, co będzie się działo w poszczególnych meczach.

Z kim w ćwierćfinale?

 • Do awansu daleka droga i wiele rzeczy może się zmienić, ale jeśli awansujemy do ćwierćfinału to naszymi rywalami będą zapewne Hiszpanie lub Serbowie.

Oficjalna strona Mistrzostw Świata – www.fiba.basketball/basketballworldcup/2019

Co Polacy już osiągnęli?

 • Polacy na pewno zagrają w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich (chyba, że wywalczą awans do IO bezpośrednio z MŚ! Ale to jest ekstremalnie trudne!).
 • Na pewno jesteśmy w najlepszej 16 drużyn na świecie, co niewątpliwie po 52 latach nieobecności na imprezie takiej rangi jest dużym sukcesem.
 • Dwie najlepsze drużyny Mistrzostw Świata z Europy zapewnią sobie udział Igrzyskach Olimpijskich. Trudno będzie to osiągnąć, bo nawet awans do ćwierćfinału może tego nie zapewnić, ale jeśli Biało-Czerwoni nie będą jedną z dwóch najlepszych drużyn z Europy na MŚ to wezmą udział w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w przyszłym roku.
 • Na Igrzyskach Olimpijskich zagra zaledwie 12 drużyn z całego świata.

Co trzeba zrobić, aby zagrać na Igrzyskach Olimpijskich?

W tym momencie mamy 11 wolnych miejsc, gdyż jedno zarezerwowane jest dla gospodarza, w tym przypadku reprezentacji Japonii. Pierwszą z dwóch szans na uzyskanie paszportów do Tokio są właśnie aktualne Mistrzostwa Świata.

Bezpośredni awans do Tokio uzyska 7 zespołów z Mistrzostw Świata w Chinach. Nie będzie to jednak czołowa siódemka turnieju, a:

 • Najlepszy zespół afrykański,
 • Dwa najlepsze zespoły obu Ameryk (bez podziału na Amerykę Południową i Północną),
 • Najlepszy zespół azjatycki (poza Japonią rzecz jasna),
 • Dwa najlepsze zespoły europejskie,
 • Najlepszy zespół regionu Oceanii (wyżej sklasyfikowana z reprezentacji Australii i Nowej Zelandii).

Po mistrzostwach będziemy znać zatem już ośmiu z dwunastu uczestników turnieju olimpijskiego, przy czym jeśli na przykład w najlepszej czwórce będą trzy zespoły z Europy, jeden z półfinalistów nie uzyska tej przepustki we wrześniu.

Awans na Igrzyska Olimpijskie z turniejów kwalifikacyjnych

O cztery wolne miejsca drużyny powalczą w czterech turniejach kwalifikacyjnych (interkontynentalnych, bez podziału geograficznego), rozegranych bezpośrednio przed Igrzyskami – w czerwcu 2020. Zestaw 24 zespołów które w nich zagrają zostanie ustalony następująco:

 • 16 najlepszych drużyn obecnych Mistrzostw Świata, które nie uzyskały awansu bezpośrednio z nich, czyli nie będą jednym z 7 zespołów z klucza geograficznego,
 • 8 zespołów dokooptowanych przez FIBA na zasadzie dzikiej karty – po dwa z Europy, Ameryk, Afryki oraz regionu Azji i Oceanii.

24 zespoły zostaną podzielone na cztery sześciozespołowe turnieje. Cztery ostatnie przepustki do Tokio wywalczą tylko zwycięzcy tych turniejów.

Podsumowanie

Awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio drużyny narodowe mogą uzyskać dwutorowo – jako najlepszy lub jeden z dwóch najlepszych zespołów danej federacji FIBA podczas Mistrzostw Świata, lub też jako zwycięzca jednego z czterech turniejów kwalifikacyjnych.

Co ważne, poza dzikimi kartami od FIBA, awans do tych turniejów można uzyskać tylko poprzez zajęcie odpowiedniego miejsca na aktualnie trwających Mistrzostwach.

Jeśli najlepsze zespoły z danych kontynentów zameldują się na Mundialu choćby w drugiej fazie grupowej (TOP16), do gry w turniejach kwalifikacyjnych na pewno będą miały prawo wszystkie drużyny które skończą turniej do 24. miejsca.Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gustaw
Gustaw
3 września 2019 17:46

Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję.

pawel
pawel
3 września 2019 17:52

Ja tak trochę z innej beczki ,często jechałem po Gortacie w czasie gdy ten „stawiał ” się Johnowi Wallowi,pamiętacie na pewno 😀 ,później z niego „zlazłem” a swoje robili inni,jadąc po nim,że drewno itd.Reszta wielce oburzona ,.że jak to? jak tam można naszą dumę narodową traktować,że Ci co z nim cisną to w ogóle nie patrioci itd. okazuje się teraz ,że Gortat jak był w reprezentacji to nigdy nie byli na takim poziomie jak teraz ,jeśli chodzi o grę,bo trzeba to napisać jasno,grają naprawdę przyjemny basket dla oka i nie pękają ,mimo przeciwnością losu,czemu o tym pisze zapytacie?? a no… Czytaj więcej »

cormac
cormac
3 września 2019 18:56
Odpowiedz  pawel

nie zesraj się. Poczytaj wcześniejsze tweety Gortata o reprze i w ogóle meczu z Chinami to się przekonasz czy naszym kibicował czy nie, a komentarz że Chińczycy dali ciała w końcówce? a co nie dali? co nie umniejsza oczywiście sukcesowi reprezentacji. Nie znasz człowieka osobiście – nie oceniaj i nie wyzywaj, a już na pewno nie rób tego po jednym tweecie. Swoją drogą słyszałem że ten twój Mati prywatnie to niezły burak ale nie oceniam, słyszałem tylko takie opinie, czy prawdziwe? nie interesuje mnie to, ważne żeby dobrze grał dla Polski

pawel
pawel
3 września 2019 19:15
Odpowiedz  cormac

cormac gamoniu czy Nasi stali sobie aż im piłka wpadnie do rąk? zawalczyli o nią buraku,to nie było tak ,że Ponitka stał i mu piłka w ręce wpadła,przeciął jej lot gamoniu i tak ,nie mogli wybić piłki z autu bo nie pozwalaliśmy im na to za bardzo,jasne te podania były niedokładne ale jakby były DOKŁADNE to by się nie zakończyły przechwytami,idź obrób ałe drewtatowi.

zip
zip
4 września 2019 09:18
Odpowiedz  pawel

Bład w wyprowadzaniu piłki to nigdy nie jest zasługa drużyny broniącej, tylko wina wyprowadzającej. To jest podstawa…a Chinole przypominam dwa razy „oddali” piłkę pod rząd

kolo
kolo
4 września 2019 14:10
Odpowiedz  pawel

gortat zwykły robol, który zarobił swoje i tyle. nigdy sie nie przykładał do gry w kadrze. niech se robi kariere w polityce i sie nie wpierdziela do repry

zip
zip
4 września 2019 09:19

Największy internetowy menadżer koszykówki http://www.buzzerbeater.com

Mike666
Mike666
4 września 2019 15:57

Coś czuję, że swoje już pograliśmy i to koniec przygody z MŚ.
Na moje oko to Serbia przejedzie się po wszystkich łącznie z USA, które nic specjalnego nie gra.

manute
manute
4 września 2019 17:13
Odpowiedz  Mike666

Serbia jest raczej nie do pokonania przez nikogo. Joker i spółka jedzie jak walec.

mackiki
mackiki
4 września 2019 17:32

Ale by bylo jakbysmy w piatek wygrali z Rosja normalnie bysmy chyba oszaleli z radosci jakby sie udalo awansowac do 1/4

undrafted
undrafted
6 września 2019 11:55
Odpowiedz  mackiki

WYgramy

tohimon81
tohimon81
5 września 2019 00:05

Z tymi IO to może być ciężko z tego co widzę.

Kato
Kato
5 września 2019 08:27

Panowie, nie ma co myśleć o IO bo to nie realne. Chłopakom na razie idzie i dają radę więc chwała im za to. Ale Rosja i Argentyna to inna półka i nie chodzi mi o to, żeby mieli jakieś wybitne gwiazdy bo nie mają. Górują nad nami doświadczeniem oraz ograniem na turniejach. Takie cwaniactwo boiskowe i więcej zawodników grających w lepszych europejskich klubach niż nasi to ich przewaga. Mimo wszystko przesłaniając oczy ambicją i sportowym patriotyzmem kibicujemy naszym!