Izrael wygrał z reprezentacją Polski 77:74 w pierwszym spotkaniu turnieju towarzyskiego w Arenie Legionowo. W drugim Biało-Czerwoni grali z Wielką Brytanią i wygrali 86:76. W sobotę o godz. 18.00 kadra zagra z Węgrami. Transmisja w TVP Sport.

Polska – Izrael

Kadrowicze rozpoczęli od mocnej defensywy i dzięki trafieniu Aarona Cela prowadzili po pierwszych minutach 8:4. Później świetnie prezentował się także Mateusz Ponitka, dzięki któremu nasza reprezentacja nie tylko utrzymywała przewagę, ale też ją powiększała. Bardzo ciekawe były starcia Richarda Howella z Przemysławem Karnowskim – obaj starali się pokazać swoje najlepsze cechy. Ostatecznie po 10 minutach gry Biało-Czerwoni wygrywali 20:18.

Druga kwarta była wyjątkowa dla Przemysława Zamojskiego – dzięki rzutom wolnym zdobył punkty nr 499 i 500 w zespole narodowym! Mecz był ciągle bardzo wyrównany, a zespół będący na prowadzeniu zmieniał się właściwie co akcję. Dopiero po późniejszych trafieniach Damiana Kuliga i Mateusza Ponitki ekipa trenera Mike’a Taylora prowadziła 40:34. Ostatecznie pierwszą połowę kadra zakończyła z pięciopunktową przewagą.

Najlepszym strzelcem Biało-Czerwonych był Mateusz Ponitka z 11 punktami, czterema zbiórkami i trzema asystami.Trener Mike Taylor nie mógł korzystać w tym meczu z pomocy A.J. Slaughtera (drobna kontuzja), a to sprawiało, że sporo czasu na pozycji rozgrywającego spędzał właśnie Ponitka.

W połowie trzeciej kwarty Izraelczycy doprowadzili do remisu dzięki trójce Omriego Casspiego. Polacy ponownie potrafili odskoczyć dzięki zespołowej grze – po rzucie Adama Waczyńskiego Biało-Czerwoni znowu mieli pięć punktów przewagi. Te straty zmniejszali Richard Howell i Yotam Halperin, ale to nasza kadra po 30 minutach rywalizacji prowadziła 60:59, a to zapowiadało ogromne emocje w następnej części meczu.

Rywale w ostatniej kwarcie ponownie potrafili zdobyć przewagę – po akcji Guya Pniniego było 67:66. Zawodnicy trenera Ereza Edelsteina rozpędzili się, a Polakom brakowało skuteczności. Polacy ambitnie walczyli o lepszy wynik – bardzo ważne punkty zdobywał Łukasz Koszarek. W końcówce nasz zespół miał jeszcze szanse na doprowadzenie do remisu, ale to się nie udawało. Ostatecznie przeciwnicy wygrali 77:74.

Polska – Wielka Brytania

To Brytyjczycy lepiej weszli w to spotkanie – po trójce Garetha Murraya prowadzili 5:0. Dzięki dobrej współpracy Mateusza Ponitki z Aaronem Celem Polacy szybko przełamali rywali. Jednak dopiero po kilku minutach i rzutach wolnych Adama Waczyńskiego Biało-Czerwoni pierwszy raz wyszli na prowadzenie. Dwie trójki Luke’a Nelsona ponownie zmieniały jednak sytuację. Ostatecznie to Wielka Brytania po 10 minutach gry minimalnie wygrywała 22:21.

Nasza kadra bardzo szybko doprowadziła do remisu, a po akcji wykończonej przez Adama Hrycaniuka wróciła na prowadzenie. Gra zespołu trenera Mike’a Taylora zaczęła się zazębiać, a to przekładało się na powiększanie przewagi. Daniel Clark bardzo starał się zmniejszać straty swojej ekipy i to się po części udawało. Pierwsza połowa zakończyła się efektownym alley-oopem Michała Sokołowskiego do Przemysława Karnowskiego i prowadzeniem Polaków 43:36.

Akcje Mateusza Ponitki i Łukasza Koszarka na początku trzeciej kwarty powiększyły przewagę Biało-Czerwonych aż do 12 punktów. To nie był jednak koniec. Polacy złapali świetny rytm i po kontrze wykończonej rzutem z dystansu przez Adama Waczyńskiego było już 61:42. Zespół trenera Joego Prunty’ego zanotowała jednak od tego momentu serię 10:0, którą trójką przerwał dopiero Przemysław Zamojski. Ostatecznie po 30 minutach rywalizacji było 67:55.

Ostatnia kwarta była już pod całkowitą kontrolą Polaków. Zawodnicy z Wielkiej Brytanii oczywiście próbowali zmniejszać różnicę, ale przewaga naszego zespołu była zbyt duża. Sporo minut dostał Karol Gruszecki, a po trójce Tomasza Gielo Biało-Czerwoni prowadzili 15 punktami. Ostatecznie zespół trenera Taylora zwyciężył 86:76.

Najlepszym strzelcem w polskiej ekipie był Adam Waczyński z 13 punktami. A.J. Slaughter dodał do tego 12 punktów i cztery asysty.

W sobotę o godz. 18.00 kadra zagra z Węgrami. Transmisja w TVP Sport.

źródło: Kosz Kadra