Afrykańscy gracze padają czasami ofiarami stereotypów dotyczących Czarnego Lądu. Ostatnim przypadkiem był Serge Ibaka i jego kwestionowana data urodzenia.


Nie jest tajemnicą, że Afryka jako całość jest często postrzegana jako terytorium archaiczne, zacofane. Wielu atletów mających tam swoje korzenie nierzadko jest podejrzewanych o różnice pomiędzy ich wiekiem faktycznym, a tym podanym w metryczce. Serge Ibaka, zawodnik Toronto Raptors, także znalazł się na celowniku podobnych podejrzeń.

W internecie bardzo łatwo znaleźć co najmniej kilka artykułów, w których kwestionowane są lata przeżyte przez Ibakę – zarzuca mu się, że oficjalnie podaje się za młodszego, niż jest w rzeczywistości. Swoją cegiełkę dołożył ostatnio Zach Lowe z ESPN, twierdząc, jakoby drużyny z ligi NBA powątpiewały w prawdziwość danych Kongijczyka. Zawodnik nie wytrzymał nowej fali komentarzy i zamieścił oświadczenie na swym profilu twitterowym. Przeczytać tam możemy m. in. następujące wypowiedzi:

– Jestem dumny z tego, skąd pochodzę i ze swojego dziedzictwa. Tak samo jestem dumny z tego, ile pracy musiałem włożyć, aby znaleźć się tu gdzie dziś jestem jako koszykarz.

[…]

Urodziłem się w stolicy Republiki Konga, Brazzaville. W mieście liczącym powyżej miliona mieszkańców. W mieście ze szpitalami, ewidencją ludności oraz administracją. Urodziłem się wśród troskliwej, kochającej, zżytej rodziny. Nie urodziłem się w dżungli.

Te i inne zawarte w manifeście słowa to odpowiedź na krzywdzące, stereotypowe postrzeganie Afryki. Iblocka daje do zrozumienia, że Republika Konga, choć uwikłana w różne konflikty domowe na przestrzeni lat, jest cywilizowanym krajem, gdzie funkcjonowanie państwa nie różni się niczym od terenów europejskich czy amerykańskich.

Słowa zawodnika są warte zapamiętania – nie możemy uznawać pochodzącego z Afryki sportowca za dzikusa, opierając się na fałszywych wyobrażeniach. Nawrót dyskusji o Ibace był rozpatrywany jako przeszkoda na rynku, lecz Toronto Raptors nie zrazili się tymi domniemaniami; jak wiadomo, Kongijczyk podpisał już nowy, 3-letni kontrakt na 65 milionów dolarów.

Wspominane oświadczenie zawodnika możemy natomiast zobaczyć tutaj:


Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
olo
olo
4 lipca 2017 13:50

Aż się prosi aby napisać ile ma lat „oficjalnie” a na ile go oceniają ci „eksperci od wieku”. Wiem, wiem… google i w 5 sekund masz co chcesz ale to trochę niepoważne. Mam szukać tego sam? Tego co powiedział Zach Love też? Bez sprawdzania oceniam go ma trzydziestkę.

NBA jest ustawione
NBA jest ustawione
5 lipca 2017 11:31
Odpowiedz  olo

kolejny afrykanczyk ktory ktory wyglada I gra jakby mial wiecej lat niz podaje, przypomne ze te same oskarzenia juz padaly w strone Emblida, jednak z Ibaka moze to byc faktycznie prawda…. Koles dopiero wchodzi w swoj Prime Time wiekowo, a mimo to jego statystki wygladaja nie rosna a wrecz przeciwnie, jego gra i liczby wygladaja jakby juz schodzil na emeryture.. podobnie jak olo, bez googlowania co Love powiedzial obstawiam ze ma 30-32 lata juz na karku, I to jest jego ostatni sezon kiedy jest wazna czescia druzyny, pozniej juz tylko bedzie grzal lawe I kosil 21 milionow za to…

Bucuj
Bucuj
4 lipca 2017 20:00

No niczym się nie różni afrykańskie miasto od europejskiego czy amerykańskiego. Też są wysoko w rankingach na najbezpieczniejsze miasta, z dostępem do opieki medycznej, nowoczesną komunikacją miejską, rozwiniętymi obiektami kulturalnym i czystością na ulicach.

Arek
Arek
5 lipca 2017 09:09

Co by nie mówić miastom Afrykańskim to do kiast europejksich dalekooo, nawet jak urodzil sie w dużym miescie to nie jet powiedziane że jego dokumenty nie zostaly sfalszowane, bo to w Afryce jednak czesta praktyka. Tak czy siak, wazniejsze jest czy ma zdrowie i kondycje, niż to ule metrykalnir ma lat. A artykul uważam za niedopracowany, jak ktoś juz wspomniał, wypadaloby powiedziec ile ma i ile mu sie sugeruje że ma. Ale 65 baniek za 3 sezony za takiego grajka to i tak moim zdaniem za dużo, ta wysokość kontraktów w NBA jest naprawde chora, kiedyś na taka kase mogli… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
5 lipca 2017 10:18

że niby nie wygląda na swoje 27 lat? ciekawe, że nikt nie stawiał podobnych zarzutów chociażby Odenowi, który od młodzieńczych lat wyglądał na oldboja. Ale ten w końcu urodził się w NY, a nie w jakimś bantustanie. Może zamiast mędrkować i zaśmiecać przestrzeń swoimi światłymi opiniami czasem poczytacie coś sensownego, ignoranci.