Wczoraj cztery zespoły odrobiły zaległości rozgrywając mecze 24. kolejki I ligi. Zwycięstwa Biofarmu Basket Poznań i ACK UTH Rosy Radom raczej skazały ich rywali na grę w fazie play-out, choć do końca pozostały jeszcze cztery serie gier. Kto już nie uniknie walki o utrzymanie, a kto wciąż ma szanse, aby jej uniknąć? Przyglądamy się zespołom z dolnej połowy tabeli I ligi:


16. Zetkama Doral Nysa Kłodzko (6-20) – pozostałe mecze: Biofarm (D), Astoria (W), Legia (W), Noteć (W).

Ubiegłoroczna rewelacja rozgrywek nie ma szans na unikniecie fazy play-out, wiadomo już niemal na pewno, że zespół przystąpi do niej bez przewagi własnego parkietu. To niewątpliwie bardzo zła wiadomość dla podopiecznych Radosława Hyżego, gdyż wyjazdowy bilans drużyny to póki co 0-12. Zetkama ma przed sobą aż trzy spotkania w obcych halach w tym pojedynek z bydgoszczanami z którymi mogą jeszcze bić się o uniknięcie ostatniej lokaty w tabeli. Żeby tak się stało, Zetkama musiałaby wygrać z rywalem różnicą większą niż 20 punktów.

Prognoza: Play-out bez przewagi boiska

 

15. Enea Astoria Bydgoszcz (7-19) – pozostałe mecze: GKS (W), Zetkama (D), AGH (W), Biofarm (D).

Wczorajsza porażka mocno ograniczyła szansę Astorii na przystąpienie do walki o utrzymanie z pozycji faworyta, czyli z przewagą własnego parkietu. Bydgoszczanie musieliby pokonać krakowian na wyjeździe oraz liczyć na ich kolejne przegrane, ale wyprzedzić trzeba jeszcze jednego rywala – Znicz Basket Pruszków. Zespół prowadzony przez trenera Jerzego Chudeusza potrafi pozytywnie zaskoczyć (wygrane w Prudniku i w Pruszkowie), ale nawet zakładając, że Astoria wyprzedzi AZS AGH i zrówna się punktami z pruszkowianami, bilans spotkań ze Zniczem jest mocno niekorzystny dla „Asty”.

Prognoza: Play-out bez przewagi boiska

 

14. AZS AGH Kraków (9-17) – pozostałe mecze: Polonia (D), Biofarm (W), Astoria (D), Legia (W).

Beniaminek ma trudny terminarz – trzech z czterech rywali plasuje się w czołowej ósemce ligi. AZS AGH musi postarać się o pokonanie Jamalex Polonii i obowiązkowo okazać się lepszym od Astorii. Misja wygrania w Poznaniu lub/i w Warszawie zdaje się być bardzo ciężka do wykonania, ale z bilansem 11-19 AGH może powalczyć ze Zniczem i ACK UTH Rosą o przewagę boiska w play-out. Niestety złą wiadomością dla kibiców w Krakowie jest fakt, że AGH w malej tabeli składającej się z tych trzech ekip zajmie ostatnie miejsce (gorszy bilans z Rosą i Zniczem).

Prognoza: Play-out bez przewagi boiska

 

13. Znicz Basket Pruszków (9-17) – pozostałe mecze: Noteć (D), SKK (W), Spójnia (D), Kotwica (W).

Pruszkowianie walczą, szarpią, ale nie kończy się to bardzo potrzebnymi zespołowi zwycięstwami. Znicz bardzo mocno ograniczył sobie szansę na bezpieczne miejsce po sezonie zasadniczym, teraz musi uważać, aby w walce o utrzymanie nie być skazanym na początek tej rywalizacji na obcym terenie. Przed drużyną cztery mecze z wyżej notowanymi rywalami. Obowiązkiem jest zwycięstwo z Notecią, ale dalej przed Zniczem strome schody. SKK i Kotwica są mocne u siebie, a Spójnia walczy o czołowe miejsca w tabeli. W przypadku równej liczby punktów Znicza i AZS AGH, to pruszkowianie będą sklasyfikowani wyżej. Podobnie sytuacja ma się w przypadku zrównania się punktami z Rosą – Znicz wypracował sobie lepszy bilans bezpośredni.

Prognoza: Play-out z przewagą boiska

 

12. ACK UTH Rosa Rodom (10-16) – pozostałe mecze: SKK (D), Spójnia (W), Kotwica (W), Sokół (W).

Radomianie to ewidentnie ekipa własnego parkietu, co w perspektywie najbliższych kolejek nie jest dobrą wiadomością dla podopiecznych trenera Karola Gutkowskiego. Rywale zapewne zadbają również o to, by terminy meczów uniemożliwiały radomianom skorzystanie z zawodników z podwójnymi licencjami. O ile w starciu z SKK Rosa będzie jeszcze faworytem, to w pozostałych trzech meczach, to rywale będą w lepszej sytuacji. Zakładając tylko jedną wygraną ACK UTH Rosy da to drużynie bilans 11-19, a więc w najlepszym przypadku utrzymanie obecnej 12 lokaty. Jak wyglądają bilanse zespołu ze Zniczem i AZS AGH? W przypadku trzech drużyn z takim samym bilansem kolejność to: 12. Znicz, 13. Rosa, 14. AZS AGH.

Prognoza: Play-out z przewagą boiska

 

11. Kotwica Kołobrzeg (11-15) – pozostałe mecze: Sokół (W), Pogoń (D), Rosa (D), Znicz (D).

W kontekście walki o uniknięcie fazy play-out, wygrane Kotwicy ze Spójnią i Polonią Leszno okazują się być na wagę złota. Beniaminek kończy sezon zasadniczy trzema meczami przed własną publicznością: ze słabą ostatnio Pogonią, mizerną na wyjazdach Rosą i Zniczem. Wiele wskazuje na przynajmniej dwie wygrane ekipy trenera Pawła Blechacza w najbliższych tygodniach, co powinno dać jej bezpieczne utrzymanie w gronie pierwszoligowców.

Prognoza: bezpieczne miejsce po sezonie zasadniczym

 

10. SKK Siedlce (11-15) – pozostałe mecze: Rosa (W), Znicz (D), GTK (W), GKS (D).

Siedlczanie to kolejny zespół z grona tych potrafiących wygrywać niemal wyłącznie we własnej hali. Z tego powodu pojedynki z radomianami i GTK prawdopodobnie skończą się porażkami SKK. Kluczowym meczem jawi się starcie ze Zniczem – wygrana siedlczan jest tu konieczna, aby móc myśleć o zajęciu bezpiecznego miejsca w tabeli. Zapewne losy siedlczan, podobnie jak przed rokiem, wyjaśnią się dopiero w ostatniej kolejce.

Prognoza: Play-out z przewagą boiska

 

9. KSK Noteć Inowrocław (11-15) – pozostałe mecze: Znicz (W), GTK (D), GKS (W), Zetkama (D).

Wąska rotacja jaką dysponuje trener Milos Sporar pozwoliła ostatnimi czasy inowrocławianom na zwycięstwa w Prudniku, walkę z Sokołem jak równy z równym oraz zwycięstwo nad Rosą. Istotne w kontekście zajęcia przez Noteć miejsc 9-10 jest posiadanie lepszego bilansu bezpośrednich spotkań z SKK Siedlce. To prawdopodobnie pomiędzy tymi dwoma zespołami rozstrzygnie się kwestia wyłonienia najwyżej sklasyfikowanego uczestnika fazy play-out. Terminarz obu drużyn sprawił, że spotkają się z trzema tymi samymi przeciwnikami. Noteć jednak skończy rundę zasadniczą pojedynkiem domowym z Zetkamą, a SKK również u siebie podejmie GKS Tychy. Znacznie większe szanse na sukces mają w tym przypadku inowrocławianie, ale czy nie zgubią punktów w trzech wcześniej rozegranych kolejkach?

Prognoza: bezpieczne miejsce po sezonie zasadniczym

 


Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments