Za nami ostatnia kolejka sezonu zasadniczego I ligi. Znamy już pary ćwierćfinałowe oraz zespoły, które zmierzą się ze sobą w walce o utrzymanie. Spójnia Stargard i SKK Siedlce zakończyły już rozgrywki.

# Miasto Szkła Krosno nie bez problemów poradziło sobie w Prudniku. Pod nieobecność Dariusza Wyki krośnianie nie dominowali już tak pod tablicami, o wyniku w dużej mierze zadecydowała druga kwarta wygrana przez Miasto Szkła aż 21:8. Najlepiej w ekipie gospodarzy punktowali Tomasz Wojdyła i Adam Cichoń. Ofensywa lidera rozgrywek nie była imponująca, zaledwie 66 zdobytych punktów to najgorszy wynik w sezonie podopiecznych trenera Michała Barana.

# Zwycięstwem zakończył sezon zasadniczy Max Elektro Sokół Łańcut. Wygrana nad KSK Notecią Inowrocław została przypieczętowana w ostatniej kwarcie spotkania w której łańcucianie zaliczyli serię 10:2. Inowrocławianie dzielnie stawiali opór faworytowi, co dobrze dla nich wróży przed walką o utrzymanie. Podopieczni Łukasza Żytki zebrali więcej piłek, ale nie dopisywała im skuteczność. W zespole trenera Dariusza Kaszowskiego prym wiedli Krzysztof Jakóbczyk i Tomasz Pisarczyk, autorzy odpowiednio 17 i 15 punktów.

# Osłabiona kadrowo Legia Warszawa uległa SKK Siedlce. Warszawianie zagrali bez Marcela Wilczka, Tomasza Andrzejewskiego, Grzegorza Malewskiego, Cezarego Trybańskiego i z chorymi Adamem Parzychem i Andrzejem Paszkiewiczem. Tak wąski skład radził sobie z siedlczanami bardzo dobrze przez trzy kwarty. Adam Linowski, Łukasz Wilczek i Grzegorz Kukiełka rozegrali niemal 40 minut, zmęczenie dało o sobie znać w końcówce. SKK wykorzystał sytuację i zdominował wydarzenia na parkiecie. Dwie celne trójki Kamila Sulimy dały gospodarzom sygnał do ataku. Siedlczanie wygrywając z Legią zdołali się utrzymać w I lidze dzięki korzystnym wynikom w innych meczach tej kolejki.

# Znicz Basket Pruszków stawił czoła wzmocnionej ACK UTH Rosie Radom. Początkowo to gospodarze zyskali przewagę, ale Znicz nie odstawał od przeciwnika. W połowie ostatniej kwarty Rosa miała 11 oczek przewagi, ale z każdą kolejną minutą to pruszkowianie przejmowali inicjatywę. Dominację najbardziej widać w wyniku jaki padł w tym okresie. Znicz notując serię 19:3 wygrał 78:73 i mógł cieszyć się z zajęcia czwartego miejsca w tabeli. Wzmocniona ACK UTH Rosa natomiast wylądowała w fazie play-out, gdzie zmierzy się z GTK Gliwice.

# Cel osiągnęła Astoria Bydgoszcz. Exact Systems Śląsk Wrocław napędził stracha gospodarzom, wygrywając trzecią kwartę 31:12, ale gospodarze wrócili do lepszej gry w ostatniej części meczu. Minimalna wygrana dała bydgoszczanom upragnioną szóstą lokatę, co jest największym sukcesem Astorii od kilku lat. Teraz koszykarze Konrada Kaźmierczyka zmierzą się z Legią Warszawa w ćwierćfinale rozgrywek.

# Zetkama Doral Nysa Kłodzko mocno zaczęła spotkanie z GKS-em Tychy. Walczący o play-off beniaminek zyskał wysoką przewagę, która pozostawało umiejętnie przypilnować. Dobry występ zaliczył Tomasz Stępień. Autor 26 punktów poprowadził swój zespół do wygranej, która dała debiutantowi miejsce w ósemce. Tyszanie zmniejszyli stratę do zaledwie sześciu oczek. Pogoń za rywalem dopiero w ostatniej odsłonie spotkania ruszyła zbyt późno, by powalczyć o zwycięstwo. Najlepszy wśród gości był Wojciech Barycz, zdobywca 28 punktów, autor ośmiu zbiórek.

# Spójnia Stargard zakończyła sezon. Porażka z GTK Gliwice przesądziła o tym, że stargardzianinie nie mieli szans na miejsce w play-off. Gliwiczanie tą wygraną mogli wydostać się z ostatniego miejsca w tabeli, ale wyniki pozostałych spotkań im nie sprzyjały. GTK przystąpi do walki o utrzymanie z 16 miejsca. Rywalem koszykarzy Pawła Turkiewicza będzie radomska Rosa, najsilniejszy zespół z grona uczestników fazy play-out.

# Mecz dający przewagę boiska padł łupem Biofarmu Basketu Poznań. Gospodarze zdominowali AZS AWF Mickiewicza Romus Katowice, otwierająca spotkanie kwarta wygrana 26:15 dała poznanianom pewien komfort. Katowiczanie zagrali w zaledwie ośmioosobowym zestawieniu w którym wyróżniali się Kamil Nowak i Mateusz Migała. Wąska kadra dała o sobie znać w drugiej połowie. Szersza rotacja jaką dysponował trener Przemysław Szurek rozstrzygnęła losy meczu. Biofarm zwyciężył 83:65.

Spotkania 30. kolejki I ligi:
SKK Siedlce – Legia Warszawa 91:83 (21:21, 19:26, 21:24, 30:12)
Biofarm Basket Poznań – AZS AWF Mickiewicz-Romus Katowice 83:65 (26:15, 18:22, 22:15, 17:13)
Zetkama Doral Nysa Kłodzko – GKS Tychy 87:81 (22:17, 22:10, 24:22, 19:32)
Astoria Bydgoszcz – Exact Systems Śląsk Wrocław 79:76 (20:14, 26:19, 12:31, 21:12)
meritumkredyt Pogoń Prudnik – Miasto Szkła Krosno 57:66 (16:10, 8:21, 17:18, 16:17)
ACK UTH Rosa Radom – Znicz Basket Pruszków 73:78 (22:20, 22:17, 18:18, 11:23)
GTK Gliwice – Spójnia Stargard 86:72 (21:27, 17:17, 27:11, 21:17)
KSK Noteć Inowrocław – Max Elektro Sokół Łańcut 56:70 (12:12, 13:19, 18:19, 13:20)