Dogrywka w Nowym Jorku i 44 punkty Kevina Duranta to g艂贸wna historia minionej nocy w NBA. Niezwykle zaci臋te pojedynki r贸wnie偶 w Indianie oraz Dallas, gdzie wynik do ostatnich sekund nie by艂 pewny.

NEW YORK KNICKS (22-25) –聽 (34-13) OKLAHOMA CITY THUNDER 122:128

Bez jednego ze swoich lider贸w, Carmelo Anthony’ego musieli radzi膰 sobie koszykarze Knicks w starciu z Thunder. Jego nie by艂 jednak na tyle widoczny w grze gospodarzy. Koszykarze radzili sobie przyzwoicie, sukcesywnie odpieraj膮c ataki rywali. Gra w pierwszej cz臋艣ci by艂a bardzo wyr贸wnana a wynik ca艂y czas oscylowa艂 w granicach remisu.

Trudny do upilnowania by艂 Kevin Durant, kt贸ry ju偶 w pierwszej cz臋艣ci zdoby艂 jedena艣cie oczek dla swojej dru偶yny. Po drugiej stronie natomiast wiele dawa艂 z siebie zast臋puj膮cy Anthony’ego w pierwszej pi膮tce Lance Thomas, zdobywca o艣miu punkt贸w.

Druga cz臋艣膰 spotkania niewiele r贸偶ni艂a si臋 od pierwszej. 呕adna z ekip nie potrafi艂a odskoczy膰 przeciwnikowi ca艂y czas odpowiadaj膮c na ataki rywala. Potwierdzeniem tego by艂o najwy偶sze prowadzenie na jakie by艂o sta膰 obie dru偶yny, kt贸re wynosi艂o ledwie trzy punkty.

Trzecia cz臋艣膰 rozpocz臋艂a si臋 lepiej dla gospodarzy, kt贸rzy wydawa膰 by si臋 mog艂o, 偶e 艂api膮 wiatr w 偶agle, skutecznie broni膮c ataki go艣ci. Jednak dwie straty pope艂nione w kolejnych akcjach pozwoli艂y graczom Thunder wyprowadzi膰 skuteczne kontry i w efekcie zn贸w na tablicy 艣wietlnej pojawi艂 si臋 wynik remisowy. Ponownie bardzo skutecznie gra艂 Durant, kt贸ry po trzech kwartach mia艂 ju偶 na swoim koncie 24 punkty. Dobrze wspiera艂 go tak偶e Russell Westbrook, kt贸ry mia艂 dwa punkty mniej.

To, co tak naprawd臋 nie uda艂o si臋 w trzeciej kwarcie, uda艂o si臋 w ostatniej. Gracze Knicks, dzi臋ki swojej skutecznej grze odskoczyli przyjezdnym na jedena艣cie punkt贸w ju偶 na samym pocz膮tku kwarty. Tak wysokie prowadzenie nie trwa艂o jednak zbyt d艂ugo. Po przerwie na 偶膮danie, go艣cie wr贸cili na parkiet bardziej zmotywowani, a ich gra by艂a ju偶 bardziej skuteczna.

W przeci膮gu pi臋ciu minut ca艂a przewaga zosta艂a odrobiona i po raz kolejny na tablicy oba zespo艂y mia艂y tyle samo punkt贸w. W samej ko艅c贸wce po zdobyczach Kristapsa Porzignisa i Derricka Williamsa gospodarze wyszli na prowadzenie 113:109 i byli na dobrej drodze, aby zwyci臋偶y膰, bo na zegarze pozostawa艂a jedynie minuta do ko艅ca. W decyduj膮cych akcjach punkty zdobywali ju偶 tylko gracze Thunder, a rzut Duranta na szesna艣cie sekund przed ko艅cem da艂 nie tylko remis, ale r贸wnie偶 dogrywk臋.

W dodatkowych pi臋ciu minutach gospodarze ju偶 w pierwszej akcji wyszli na prowadzenie, kt贸rego jak si臋 p贸藕niej okaza艂o nie oddali ju偶 do ko艅ca, triumfuj膮c ostatecznie 128:122. Sw贸j tegoroczny rekord punktowy ustanowi艂 Kevin Durant, autor 44 punkt贸w. Dobrze wspiera艂 go tak偶e Westbrook, zdobywca 30 punkt贸w i 10 asyst. Po stronie gospodarzy, sze艣ciu graczy zdoby艂o co najmniej 10 punkt贸w, a najskuteczniejszy z tej stawki by艂 Langston Galloway, zdobywca 21 oczek.

Relacja: Ignacy S艂awi艅ski

LOS ANGELES LAKERS (9-38) – (26-21) DALLAS MAVERICKS 90:92

Dirk Nowitzki wraz ze swoim zespo艂em przyjecha艂 do Los Angeles, by po raz 50. i ostatni w karierze zmierzy膰 si臋 w meczu koszyk贸wki z Kobe Bryantem. Niestety, lider Jeziorowc贸w nie by艂 w stanie zagra膰 w tym pojedynku, poniewa偶 zn贸w odezwa艂o si臋 rami臋, kt贸re dokucza mu od d艂u偶szego ju偶 czasu. Niemniej nawet bez Black Mamby, Lakers bili si臋 o wygran膮 do samego ko艅ca.

Rywalizuj膮ce dru偶yny w czwart膮 kwart臋 wesz艂y niemal przy remisowym wyniku i przez ostatnie 12 minut rywalizacji, cho膰 nie by艂a to koszyk贸wka najwy偶szych lot贸w, walczy艂y o zwyci臋stwo. Zar贸wno Mavericks, jak i Lakers w kluczowych momentach spud艂owali mn贸stwo otwartych, wydawa艂oby si臋 prostych rzut贸w. W jednym z ostatnich posiada艅, odpowiedzialno艣膰 na siebie postanowi艂 wzi膮膰 Lou Williams i trafi艂 floater, ale wcze艣niej pope艂ni艂 faul w ofensywie.

O ile Nowitzki mia艂 mn贸stwo problem贸w podczas rywalizacji – wszed艂 na czwart膮 kwart臋 z dorobkiem tylko pi臋ciu punkt贸w, ale te偶 pi臋ciu przewinie艅. Zrehabilitowa艂 si臋 w decyduj膮cych 12 minutach, gdzie do艂o偶y艂 osiem oczek do swojego dorobku, w tym trafi艂 kluczowy rzut z p贸艂dystansu (na 2,1 sekundy przed ko艅cem), kt贸ry wyprowadzi艂 Mavs na prowadzenie. Szans臋 na odwr贸cenie los贸w spotkania mia艂 jeszcze Julius Randle, jednak spud艂owa艂 trudn膮 pr贸b臋 z dystansu.

Dla zwyci臋zc贸w 18 punkt贸w z 艂awki zdoby艂 J.J. Barea, 17 oczek i 9 zbi贸rek do艂o偶y艂 Chandler Parsons, natomiast 艂膮cznie 13 punkt贸w zapisa艂 wspomniany ju偶 Dirk. – Stoczyli艣my wiele emocjonuj膮cych pojedynk贸w, ale jeszcze sporo przed nami. Wypijemy piwo czy dwa i zagramy przeciwko sobie jeden na jednego – powiedzia艂 po meczu Kobe Bryant.

W ekipie Jeziorowc贸w 18 punkt贸w i 7 asyst zapisa艂 Jordan Clarkson, double-double na poziomie 16 punkt贸w i 11 zbi贸rek zaliczy艂 Julius Randle, a 14 oczek do艂o偶y艂 Louis Williams (4-13 FG). – Zamieni艂bym ka偶dy rzut na ten jeden. Jestem bardzo zdenerwowany – skomentowa艂 swoj膮 ostatni膮 akcj臋 Randle.

Mavericks sw贸j kolejny mecz rozegraj膮 r贸wnie偶 na wyje藕dzie – w 艣rod臋 czeka ich bardzo trudne zadanie w starciu z Golden State Warriors. Lakers natomiast w czwartek podejm膮 Chicago Bulls.

Relacja:Piotr Szarwark

INDIANA PACERS (23-22) – (29-16) LOS ANGELES CLIPPERS 89:91

PHILADELPHIA 76ERS (7-39) – (14-32) PHOENIX SUNS 113:103

BROOKLYN NETS (12-34) – (25-21) MIAMI HEAT 98:102

MILWAUKEE BUCKS (20-27) – (20-24) ORLANDO MAGIC 107:100

PORTLAND TRAIL BLAZERS (21-26) – (20-25) SACRAMENTO KINGS 112:97