Przegrać z jedną z najsłabszych drużyn poprzedniego sezonu bez LeBrona Jamesa? To się może zdarzyć, ale stracić 26 punktów prowadzenia? Pozwolić się dogonić i przegrać? Coś takiego nie miało miejsca na pewno w ostatnich 25 latach, jeśli mówimy oczywiście o Los Angeles Lakers.

• Przed środowym spotkaniem Los Angeles Lakers w meczach, kiedy obejmowali prowadzenie +25 (lub więcej) mieli bilans 230-0.
  • Statystyka dotyczy ostatnich 25 lat, od kiedy prowadzone są zaawansowane statystyki umożliwiające wyliczanie takich ciekawostek.
  • Serię przerwał mecz przeciwko Oklahoma City Thunder, który Lakers przegrali 115:123, mimo wysokiego prowadzenia w trakcie spotkania.

Na 3,5 minuty przed końcem drugiej kwarty, po celnym rzucie wolnym Anthony’ego Davisa, Lakers prowadzili 70:44 i nic nie wskazywało na to, że ten mecz może być jeszcze wyrównany. Zadbał o to jednak Shai Gilgeous-Alexander. Thunder zaczęli odrabianie strat – drugą kwartę wygrali 37:31, a trzecią 41:23. Trójka Shaia na koniec trzeciej kwarty dała OKC prowadzenie 97:95.

Co prawda Lakers wyszli jeszcze na prowadzenie, ale w końcówce przydarzały im się dziwne sytuacje, jak ten niecelny rzut Carmelo Anthony’ego, który nawet nie trafił w obręcz. Trójek mogących dać remis nie trafili też Malik Monk i Russell Westbrook.

Shai Gilgeous-Alexander zdobył w sumie 27 punktów, a Darius Bazley 20.

W tym spotkaniu nie zagrał LeBron James. To był jego drugi z rzędu opuszczony mecz w tym sezonie (kiedy wróci LeBron James? sprawdź tutaj). Pod jego nieobecność Anthony Davis zdobył 30 punktów, a Westbrook zaliczył 185. w karierze triple-double (20 punktów, 14 zbiórek i 13 asyst).

Westbrook miał też jednak 10 strat i został wyrzucony z boiska na półtorej sekundy przed końcem meczu. Otrzymał wtedy drugie przewinienie techniczne, bo nie spodobało mu się, że Bazley po przechwycie wykonał efektowny wsad zamiast przejąć piłkę i dograć mecz do końca.

To jest taka „oldskulowa” zasada, że jak mecz jest już rozstrzygnięty, to w ostatniej akcji nie rzuca się już do kosza, nie chce zdobyć punktów, tylko czeka się na końcowy gwizdek. Jak widać młodzi zawodnicy nie przejmują się tymi niepisanymi zasadami, co wyprowadziło Westbrooka z równowagi.