To de facto pierwsze informacje, które sugerują, że w sprawie Brittney Griner może wydarzyć się coś dobrego. Według doniesień ESPN – Rosjanie są gotowi oddać zarówno koszykarkę WNBA, jak i Paula Whelanego, byłego marines, jeżeli Amerykanie w drugą stronę odeślą handlarza bronią. 

Ten temat pojawił się już parę miesięcy temu. Brittney Griner od lutego przebywa w rosyjskim areszcie po tym, jak została zatrzymana na moskiewskim lotnisku. Okazało się, że próbowała przewieźć do Stanów Zjednoczonych olejek haszyszowy. Została oskarżona o próbę przemytu i dowody są rzekomo niezbite. Według różnych źródeł – czeka ją nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Chyba, że wcześniej amerykańskiej dyplomacji uda się porozumieć z rosyjską i Griner wróci do domu jeszcze przed wyrokiem. 

Według ostatnich doniesień – Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, jest gotów wysłać do Rosji Wiktora Buta. To rosyjski handlarz bronią, który pod przykrywką prywatnych linii lotniczych przerzucał broń. Amerykanie oskarżyli go o dostarczanie broni do Afryki i na bliski wschód. Aresztowano go w 2008 roku i skazano na 25 lat więzienia. Jest synem wysokiego rangą oficera KGB oraz byłym wojskowym armii ZSRR. Z tego właśnie powodu Rosji zależy na jego uwolnieniu. Starają się do tego doprowadzić od wielu lat. 

W zamian za Buta Amerykanie mają otrzymać Griner oraz Paula Whelanego, który kilka lat temu został w Rosji złapany i oskarżony o szpiegostwo. To były marines. Negocjacje w jego sprawie toczą się od 2018, ale osoba Griner mogła je znacząco przyspieszyć. W ostatnim czasie opinia publiczna zaczęła wywierać na administrację Bidena dużą presję w związku z sytuacją Griner. Ta w ostatnich dniach złożyła zeznania. Każdy dzień przybliża ją do rozprawy, na której usłyszy wyrok. 

W międzyczasie Kreml ostrzegł Amerykanów, by nie robili wokół wymiany medialnej szopki. Rzecznik Kremla – Dmitry Peskov podkreślił, że takie rozmowy wymagają dyskrecji. – Zazwyczaj opinia publiczna dowiaduje się o tym, gdy wszystko jest już ustalone – mówił Peskov. Biden i jego administracja muszą więc działać ostrożnie, by na kluczowym etapie rozmów Rosji nie zniechęcić. Griner musi pozostać cierpliwa. Ostatnie doniesienia są dla niej i jej rodziny światełkiem w tunelu i to na pewno podniesie ją na duchu.


Najbliższy podcast PROBASKET już w środę 3 sierpnia o godz. 21:00 na żywo na YouTube!

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments